Ďalší vzťah, do ktorého si išla s presvedčením, že tentokrát to určite vyjde. Žiaľ, nevyšlo. Smútok a sklamanie sa miešajú s hnevom a ty sa cítiš, ako keby sa celý svet spojil proti tebe. Prestávaš veriť, že raz budeš mať vzťah, po akom túžiš. Začínaš pochybovať o sebe, mužoch, láske...
Vo videu sa dozvieš, aké najčastejšie chyby robíme pri výbere partnera.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Máš za sebou nevydarené vzťahy a pýtaš sa: "Prečo sa mi to stáva?" Možno je na vine tvoj výber partnera. Práve preto sa v dnešnom videu pozrieme hlbšie na to, čo nerobiť pri výbere partnera.
Čo teda nerobiť pri výbere partnera?
Nevyberaj si partnera zo strachu
Strach je emócia, ktorá nás úplne paralyzuje. Pod jeho vplyvom sa nám môže stať, že sa uspokojíme s človekom, o ktorom vieme, že nie je pre nás vhodný, že nie sme v súlade so svojimi hodnotami, že nie sme kompatibilní.
Dokonca aj v prípade, že sa tento človek k nám nespráva tak, ako by sme chceli a ako si zaslúžime, sme ochotné hľadať ospravedlnenia pre takéto správanie.
Napriek všetkému pokračujeme vo vzťahu s týmto človekom, pretože máme pocit, že ak tohto človeka nebudeme mať, tak už nikto iný nepríde a že zostaneme samy.
Strach zo samoty, strach z toho, aby sme začali niečo nové, aby sme išli do neznáma, strach z toho, že to nezvládneme, je dôvod, že zostávame vo vzťahoch, o ktorých vieme, že nie sú pre nás dobré.
Neskáč do vzťahu len na základe chémie
Chémia je veľmi dôležitá. To, čo nás dá dokopy s druhým človekom, je práve chémia. To zvláštne magnetické priťahovanie.
Ale keď sa už rozhodujem, že sa chcem viazať k druhému človeku (pretože vzťah je záväzok jedného človeka k druhému), tak treba rozmýšľať, že chémia nie je jediné merítko, na základe ktorého sa mám rozhodovať.
Pretože tu už musia fungovať aj úplne iné veci. A na to, aby som zistila, že či tento človek napĺňa tieto ďalšie veci, ho musím spoznať.
Práve preto je dôležité venovať procesu spoznávania dlhší čas. Neskákať do vzťahu len na základe chémie. Neinvestovať do toho vzťahu príliš veľa len na základe toho, že si myslím, že toto je ten najúžasnejší vzťah, že toto je to najlepšie, čo sa mi stalo.
Ale sledovať, či tento človek je vhodný pre mňa. Či si vyhovujeme, či máme spoločné hodnoty, či máme spoločné vízie svojho života, skrátka či sme kompatibilní.
Pretože toto je pre úspešnosť vzťahu veľmi dôležité a nedá sa to zistiť hneď. Potrebuješ na to skutočne čas, pretože nie každý človek sa k nám hodí rovnako. Niekto sa k nám hodí viac, niekto menej, niekto vôbec.
A práve toto ty potrebuješ zistiť.
Ak si chceš urobiť malú analýzu, ako si ty vyberáš partnerov, tak ti odporúčam aj video Výber partnera, ktoré nájdeš v Akadémii vzťahov.
Nebuď vo vzťahu, ktorý pripomína horskú dráhu
Dynamika vzťahu, kde v jednom kuse lietate hore-dole, to znamená, že chvíľu sa milujete, chvíľu sa hádate, chvíľu sa rozchádzate, chvíľu sa schádzate, nie je dobrá, nie zdravá.
V tom prípade je potrebné, aby si si uvedomila, že toto skutočne nie je vhodný vzťah pre teba. Takto totiž zdravý vzťah nevyzerá.
Nesústreď sa len na vonkajšie (povrchné) charakteristiky partnera
Často sa nám stáva, že sa sústreďujeme na vlastnosti, charakteristiky partnera, ktoré neovplyvňujú zásadným spôsobom kvalitu vzťahu.
Zameriavame sa na vlastnosti/charakteristiky, ktoré sa nám páčia (ktoré nám imponujú), napríklad keď má muž zmysel pre humor, keď je veľmi úspešný v práci, keď dobre vyzerá.
Toto sú však charakteristiky, ktoré ti môžu imponovať, ale zameriavaj sa hlavne na to, či sú práve toto charakteristiky, ktoré sú dôležité pri budovaní zdravého vzťahu.
Pretože pre zdravý harmonický vzťah sú dôležité charakteristiky ako čestnosť, úprimnosť, spoľahlivosť, schopnosť dodržať slovo, schopnosť komunikovať otvorene o rôznych veciach, schopnosť prijať zodpovednosť za svoje chyby, schopnosť sa ospravedlniť.
Toto je pre vzťah veľmi dôležité a netreba to preto nikdy podceňovať.
Nebuď vo vzťahu s človekom, pri ktorom nemôžeš byť sama sebou
Ak sa vo vzťahu musíš neustále kontrolovať, napr. čo povieš, čo urobíš, na čo sa budeš pýtať, ako sa zachováš, tak v takomto prípade to nie je zdravý vzťah.
Ak sa musíš neustále prispôsobovať tomu druhému človeku, aby si mu vždy vyhovela, alebo sa musíš báť, aby si nestúpila na nejaké mínové pole, čím vyvoláš negatívne reakcie z jeho strany, tak skutočne toto nie je vhodný partner pre teba.
Nečakaj, že sa vo vzťahu niečo zmení
Vo vzťahoch sa nám veľmi často stáva, že čakáme, že partner zmení názor alebo postoj k niečomu, čo je pre nás dôležité, alebo že sa začne úplne ináč správať.
Takto sa odsúdime na to, že sedíme v čakárni a čakáme, ale nič sa nedeje.
Takže vždy maj na pamäti, aké sú tvoje tie zásadné potreby od partnera, od partnerstva. To, čo je pre teba veľmi dôležité a bez čoho nedokážeš šťastne fungovať vo vzťahu. Potom je dôležité, aby si mala svoje zásady, štandardy, ako aj zdravé hranice a aby si ich neznižovala len preto, aby si si daný vzťah/partnera udržala.
Ak vidíš, že partner chce niečo úplne iné ako chceš ty, že má úplne iné hodnoty ako máš ty, neznamená to, že tento človek nie je dobrý človek, ale znamená len to, že tento človek skutočne nie je pre teba vhodný a že ten váš vzťah nebude taký, aký si predstavujete, a tým pádom ani jeden z vás v ňom nebude spokojný.
Práve preto je dôležité vedieť, čo robiť a čo nerobiť pri výbere partnera, pretože výber partnera je skutočne jedno z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré budeš v živote robiť a ktoré zásadne ovplyvní kvalitu tvojho života. Ak máš záujem o zdravý, kvalitný vzťah, musíš tomu výberu venovať náležitú pozornosť.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Photo by Edward Cisneros on Unsplash