Byť či nebyť vo vzťahu s ním? (Takto to zistíš)

Chceš posunúť váš vzťah z nezáväzného randenia do ďalšej fázy. Úžasné vzájomné spojenie a silná chémia ti hovoria, že si našla muža, ktorý je pre teba vhodný a s ktorým chceš spojiť svoj život. Vysoké očakávania a intentívne pocity zamilovanosti sú pre teba znamením, že si na správnej ceste.

Čas však beží a ty zisťuješ, že mnohé z tvojich očakávaní sa nenapĺňajú. Intenzívne pocity zamilovanosti zoslabli. Stále viac sa medzi vami objavujú konflikty, ktoré neviete riešiť.

Rozmýšľaš, kde sa stala chyba...

Vo videu sa dozvieš, čo potrebuješ vedieť o partnerovi predtým, ako sa rozhodnete posunúť randenie do fázy "seriózny vzťah".

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Stalo sa ti niekedy, že si z fázy randenia veľmi rýchlo skočila do vzťahu a potom si sa čudovala, že vám ten vzťah nefunguje? 

Vo vzťahoch veľmi často robíme jednu zásadnú chybu, že dávame svoje srdce človeku, ktorý pre nás nie je vhodný, lebo to robíme len na základe našich emócií.

Ak však chceme, aby sa nezáväzné randenie posúvalo ďalej a smerovalo k serióznemu vzťahu, je veľmi dôležité, aby sme sa na túto otázku pozerali ináč, pretože v tomto prípade už nestačí len to, že sa nám niekto páči a že niečo k nemu cítime.

Tu je veľmi potrebné, aby sme sa naučili vyberať si človeka, ktorý je pre nás vhodný. Aby sme si vyberali človeka, s ktorým dokážeme budovať taký vzťah, po akom túžime, pretože každý vzťah si vyžaduje veľmi veľa práce.

Čo treba zvažovať predtým, ako sa rozhodneš s niekým posunúť do fázy seriózneho vzťahu 

Ako partner reaguje pod stresom

V prvom rade je veľmi dôležité, aby si vedela, ako tento človek reaguje v situáciách, keď sa veci nevyvíjajú podľa jeho predstáv, keď je pod stresom, keď sa mu nedarí, pretože tu vidíš presne, ako ten človek zvláda takéto menšie alebo väčšie stresové situácie.

Či sa v takejto situácii stiahne, či dokáže požiadať niekoho o pomoc, či zostane agresívny, či obviňuje niektorých ľudí a nevie prijať vlastnú zodpovednosť, či sa uchyľuje k nejakým zlozvykom, alebo dokonca k určitým závislostiam, ako je napríklad alkohol.

Toto sú veľmi dôležité veci, ktoré ty potrebuješ vedieť, pretože na základe tohto poznáš, ako sa ten partner bude v tom vzťahu správať, keď bude vystavený stresu, nebude sa mu dariť alebo veci nebudú také, ako by chcel. 

Ako vy dvaja zvládate konflikt

Konflikt neponímam v tom zmysle, že ide o nejakú hádku, ale konflikt ako rôzne názory na jednu a tú istú vec.

Ako to dokážete spolu riešiť? Ako dokážete riešiť takéto situácie, keď každý z vás chce niečo iné?

V tomto prípade sa môže stať, že niekto veci zametá pod koberec a tvári, sa že ten problém neexistuje, lebo sa mu snaží vyhnúť. Niekto je veľmi ofenzívny, druhý sa úplne stiahne a nechce komunikovať.

Takže tu presne môžeš vidieť, akým spôsobom sa správate vy dvaja v konfliktnej situácii. Je dôležité, aby si to poznala, pretože v každom vzťahu konfliktné situácie neustále vznikajú - raz menšie, raz väčšie, ale vždy ich treba nejakým spôsobom riešiť.

Ak ich ako partneri neviete spolu riešiť, môže sa stať, že vám tie problémy prerastú cez hlavu a nakoniec to môže úplne zničiť váš vzťah.

Ako dokážete komunikovať o rôznych témach (aj citlivých)

Pokiaľ vstupujete do seriózneho vzťahu, ktorý je už záväzkom jedného voči druhému, bude vznikať veľa rôznych situácií, v ktorých sa treba zosúladiť a vzájomne ich riešiť.

A v tomto prípade sa musíte o nich rozprávať. Musíte presne a jasne vedieť, aký máte pohľad na tie konkrétne veci a situácie.

Treba otvárať všetky typy tém. Jednotlivým témam a otázka sa podrobne venujem v Akadémii vzťahov . Takže pokiaľ ťa zaujíma, o čom sa rozprávať, ako viesť takéto rozhovory, tak ťa pozývam do Akadémie vzťahov, pretože vo videu sa dozvieš veľmi zásadné veci.


Rozhovory o citlivých témach vo vzťahu

Akým spôsobom dokážete prejaviť vlastnú zraniteľnosť

Akým spôsobom dokážeme toho druhého človeka vpustiť blízko k sebe, do svojho života,  že ten človek ma vidí, ako ma bežní ľudia nevidia.

Ide prakticky o to, aby si bola schopná a aby bol partner schopný ukázať svoje slabé stránky, traumy z minulosti, strachy, neistoty. Aby o tom všetkom dokázal pred tebou hovoriť a aby si to dokázala aj ty.

Pretože práve tý, že sa otvárame tomu druhému človeku úplne až takto, sa buduje dôvera a intimita medzi nami a zároveň sa upevňuje aj vzájomná blízkosť. Ak to partner nedokáže, tak je veľmi ťažké budovať dobrý kvalitný vzťah, v ktorom funguje medzi partnermi hlboké emocionálne spojenie.

Vníma ťa partner ako súčasť svojho života, ale hlavne svojej budúcnosti?

Komunikuje o tom, ako si predstavuje budúcnosť s tebou? Hovorí o tom, aké má plány do budúcnosti s tebou? Pretože toto je tiež veľmi dôležitá otázka.

Ak sa partner vyhýba takejto téme a povie napríklad: "Toto neriešme. To je teraz úplne zbytočné, veď nám je spolu dobre a načo to teraz máme kaziť?", tak jednoznačne nemá záujem o to, aby sa váš vzťah niekam posúval.

Tu je potrebné mu priamo povedať, že toto je pre teba veľmi dôležité, aby si vedela, či on s tebou vo svojej budúcnosti naozaj počíta.

Poznáš chyby a slabé stránky partnera?

Určite dôležitou otázkou je aj to, aby si si odpovedala: "Aké sú chyby môjho partnera, aké sú jeho slabé stránky? Poznám ich?

Keď sa nám niekto páči a sme doňho zamilovaní, tak si všímame tie veci, ktoré nám na ňom imponujú, ktoré sa nám páčia, ale my musíme poznať aj to, čo nám neimponuje až tak. Čo sa nám nepáči.

V každom prípade si však treba uvedomiť, že každý človek prichádza do vzťahu so svojimi záťažami z minulosti, s problémami a so všetkým - aj tým pozitívnym, aj tým negatívnym.

A práve to, že ja sa rozhodnem práve pre tohto človeka, znamená, že ja tohto človeka akceptujem presne takého, aký je. So všetkým. S tými plusmi aj s tými mínusmi.

Takže v tomto prípade je potrebné, aby si si uvedomila všetky jeho negatíva a aby si si zároveň dala aj odpoveď na otázku: "Som ochotná tieto negatíva akceptovať bez toho, aby som chcela tohto človeka meniť, aby som chcela, aby on niektoré veci začal meniť napríklad z lásky ku mne alebo len preto, že ja sa postupne necítim dobre?

Lebo pokiaľ tam je niečo, čo ťa už teraz znepokojuje, a ty si hovoríš, že: "Ale veď to nevadí, to sa vyrieši." Tak si treba uvedomiť, že ak to už teraz vnímaš, tak keď už prestaneš byť až tak veľmi zamilovaná, vtedy tá vec bude ešte väčšia a ten problém bude ešte väčší.

Polož si preto otázku, či vieš toho svojho partnera, s ktorým chceš byť v serióznom vzťahu, skutočne akceptovať, úplne plne akceptovať presne takého, aký je.

Toto bolo niekoľko otázok, na ktoré si treba veľmi úprimne odpovedať ešte predtým, ako sa posunieš do ďalšej fázy vášho vzťahu, do tej "serióznej" fázy vzťahu. Ak si tieto odpovede nedáš, tak sa ti môže stať, že sa budeš neustále ocitať vo vzťahoch, ktoré nebudú dobré, v ktorých bude veľa problémov a ktoré nakoniec skončia tak, že budeš z toho nešťastná, budeš mať zlomené srdce a budeš si klásť otázku: "Prečo sa mi toto vždy deje?"

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>