Vzťah by mal chutiť ako domov, kde sa cítiš bezpečne, kde cítiš podporu a kde dostaneš pekné slovo a pohladenie vo chvíľach, keď ti je ťažko. V tom tvojom vzťahu sa však takto necítiš. Práve naopak. Krátke pokojné chvíle sú pretkávané turbulenciami, ktoré zanechávajú stopy na tvojej psychike. Cítiš sa napätá, zúfalá a bezmocná. Miluješ svojho partnera, no jeho správanie ťa zraňuje a robí nešťastnou. Naozaj má láska bolieť alebo je problém niekde inde?
Vo videu sa dozvieš, aké správanie môžeš očakávať v toxickom vzťahu a na základe čoho môžeš spoznať, že si práve v takomto vzťahu.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Toxický vzťah prináša do nášho života veľa chaosu a bolesti.
Spoznať už na začiatku správanie toxického človeka je veľmi náročné a je to práve z toho dôvodu, že na začiatku sa všetci správame oveľa lepšie a ukazujeme to najlepšie zo seba.
Dupľovane to platí o toxickom človeku, ktorý sa navyše snaží si ťa získať.
Samozrejme, nejaké varovné signály možno badať už na začiatku, ale veľmi často si ich nevšímame alebo ich považujeme za niečo úplne iné.
Napríklad také prejavy extrémneho záujmu, tzv. bombardovanie láskou, často berieme tak, že konečne si našla človeka, ktorý je pre teba ten vhodný, ktorý ťa dokáže počúvať, prejavuje ti svoj záujem, vyzdvihuje tvoju výnimočnosť.
Časom však prichádza vytriezvenie a to je práve vtedy, keď už si citovo zainteresovaná v tomto vzťahu. Keď už si s týmto človekom a zamilovala si sa doňho, alebo ho už aj veľmi miluješ, alebo dokonca keď už si s ním v manželstve. Vtedy nastáva obrat a tento človek sa začne správať úplne ináč.
Chce ťa izolovať od okolitého sveta
Veľmi často ťa začne obmedzovať a izolovať od okolitého sveta. Na začiatku to robí tým spôsobom, že ti hovorí, že je to z lásky. Preto, že chce ťa mať len pre seba. Že sa nechce o teba s nikým deliť. A toto ti zo začiatku môže imponovať.
Postupne však zistíš, že strácaš kontakt so svojím okolím, so svojimi priateľmi, so svojou rodinou. Napriek tomu, že sa chceš s nimi stretávať, tak z jeho strany prichádzajú rôzne výčitky, že chceš od neho odchádzať, že ho nemiluješ. Výčitky môžu postupne prerastať aj do fyzických útokov.
Takže prvým signálom, že si vo vzťahu s toxickým človekom, je jeho snaha ťa izolovať od okolitého sveta a ty zároveň cítiš, že strácaš kontakt s ľuďmi, ktorí sú pre teba dôležití.
Nemôžeš sa správať uvoľnene
Druhý signál, že si v toxickom vzťahu, je to, že sa nemôžeš správať uvoľnene, že nie si sama sebou.
Začneš kontrolovať svoje správanie. Začneš okolo partnera chodiť "akoby po špičkách", lebo nikdy nevieš, kedy stúpiš na mínu a kedy spustíš jeho zvláštnu (neadekvátnu) reakciu.
V takomto prípade sa snažíš potláčať svoje pocity, čím vlastne potláčaš samu seba.
Toto všetko z dlhodobého hľadiska vplýva veľmi negatívne na tvoje sebavedomie, ale hlavne na tvoju psychiku.
Vytváraš v sebe veľký tlak, lebo sa bojíš prejaviť slobodne (tak, aká si), pretože vieš, že zo strany partnera sa ti ujdú také reakcie, že napríklad začne na teba kričať, začne ti nadávať, začne ťa osočovať a toto všetko ty v mene udržania pokoja vo vašom vzťahu nechceš.
Ak prežívaš niečo takéto vo vzťahu, je dôležité, aby si si položila otázku, či ti tento vzťah naozaj za toto stojí.
O tom, ako ukončiť toxický vzťah, sa dozvieš viac v pokračovaní tohto videa, ktoré nájdeš v Akadémii vzťahov.
Správanie partnera v tebe vyvoláva "démonov"
Ďalším znakom toxického vzťahu je to, že správanie partnera v tebe vyvoláva démonov.
To znamená, že z teba vyťahuje to najhoršie, čo v tebe je a o čom ani netušíš, že to v tebe je.
V takomto prípade sa ti môže stať, že jeho správanie v tebe spúšťa práve tie negatívne reakcie, o ktorých si nemala ani tušenia, že si schopná sa takto správať.
Napríklad keď ťa on neustále ponižuje, keď ti stále vyčíta nejaké veci z minulosti, vyťahuje dokonca také veci, ktoré neboli podstatné, ale jemu to teraz vadí a stále to hádže na teba, tak ty si schopná zrazu vybuchnúť. Ty si schopná začať naňho kričať. Ty si schopná mu nadávať. A čo je najhoršie, si schopná toto robiť už aj na verejnosti.
Zisťuješ, že strácaš akúkoľvek kontrolu nad sebou, že toto správanie nie je normálne, pretože už si prešla hranicu normálnosti. Partner, ktorý je toxický, si toto neuvedomuje, pretože on takéto správanie považuje za úplne normálne a bežné.
V takomto vzťahu sa veľmi často stáva, že konflikty sú vyvolané toxickým partnerom a spustené práve jeho správaním, no nikdy nevedú k tomu, že riešite nejaký konkrétny problém.
Vždy je to veľmi osobné, takže on hádže vinu na teba za všetko a, samozrejme, potom toto isté robíš aj ty.
Neustále ťa kontroluje
Toto je ďalší znak toxického správania partnera. Partner chce vedieť vždy o tom, kde si bola, s kým si bola, čo ste robili, ako dlho si sa tam zdržala, vie, kedy sa máš vrátiť z práce a často ťa kontroluje, či si sa niekde inde medzitým nezastavila, čo je často spojené aj s jeho bezdôvodným upodozrievaním.
Toto vyvoláva konflikty medzi vami, ktoré často končia trestaním tichom. Takže na konci je buď veľká hádka, alebo tichá domácnosť.
Vo vzťahu sa cítiš ako NULA
Partner si ťa neváži, nerešpektuje ťa, nerešpektuje tvoje potreby, veľmi často ťa ponižuje. Využíva rôzne formy emocionálneho násilia a dokonca v niektorých vzťahoch aj fyzické násilie.
Ty sa však nevieš postaviť sama za seba. Nevieš si nastaviť svoje hranice, často potláčaš svoje pocity, ustupuješ.
Je to preto, aby si tento konflikt nezhoršovala. Môže byť však aj preto, že sa už začínaš svojho partnera báť.
Extrémna žiarlivosť
Človek, ktorý extrémne žiarli, prejavuje žiarlivosťou svoju neistotu a zároveň aj nedôveru voči svojmu partnerovi.
Takýto človek sa ťa snaží svojou žiarlivosťou kontrolovať a ovládať. Toto jeho správanie vedie k tomu, že ty začneš zamlčiavať určité veci, že sa mu nezdôveríš so všetkým, že sa začneš uzatvárať pred ním a dokonca sa môže stať aj, že mu začneš klamať, a to práve z toho dôvodu, aby si nebola neustále bezdôvodne z niečoho obviňovaná a hlavne z toho, že ty ničíš váš vzťah.
Pokiaľ ťa partner neustále bezdôvodne obviňuje, neustále na teba žiarli, je to tiež jeden zo znakov toxického správania.
"Detinské" riešenie problémov
Čo to znamená? Predstav si, ako sa správa malé dieťa, keď mu nevyhovieš. Začne vrieskať, plakať, hádzať sa o zem alebo sa oduje.
A takto podobne sa správajú aj dospelí ľudia v takomto vzťahu. Namiesto toho, aby konštruktívne pristupovali k riešeniu problému, aby prijali podiel svojej viny na vzniku problému a snažili sa nájsť spoločné riešenie, ktoré bude vyhovovať obom stranám, tak začnú osočovať jeden druhého. Začnú sa hádať, začnú na seba kričať, začnú sa urážať a začnú brať tento problém osobne.
To znamená, že vždy obviňujú toho druhého a vinu si prehadzujú ako horúci zemiak. V takomto prípade sa niektorí aj stiahnu a svojho partnera trestajú tichom.
V žiadnom prípade tu nedôjde k tomu, aby sa vyriešil daný problém, pretože absolútne to už nie je o samotnom probléme, ale o týchto dvoch ľuďoch, pretože každý vidí ako chybného toho druhého a v takomto prípade zostanú tie problémy dlhodobo neriešené. Neriešené problémy časom narastajú, dá sa povedať, že úplne napuchnú, a to spôsobuje, že sa tento vzťah neustále zhoršuje.
Vždy si treba uvedomiť, že každý vzťah má svoje dobré, ale aj horšie dni a žiadny nie je dokonalý.
Dôležité je však vedieť, že:
- ak sa vo vzťahu cítiš permanentne zle,
- ak musíš neustále potláčať svoje pocity,
- ak sa bojíš prejaviť samu seba, lebo máš strach z reakcií svojho partnera a chceš udržať "pokoj" vo vašom vzťahu za každú cenu,
- ak vidíš, že vo vzťahu je veľa emocionálneho násilia zo strany partnera alebo dokonca fyzické násilie,
tak si treba položiť otázky: Prečo zostávam v tomto vzťahu? Nezaslúžim si niečo lepšie?
O tom, ako odísť takéhoto vzťahu, sa dozvieš v druhej časti tohto videa, ktoré nájdeš v Akadémii vzťahov.
Nenechaj svoje vzťahy na náhodu
© Dana
Autor fotky: Kat Smith