Takto si zničíš vzťah

Zasa je vo vašom vzťahu dusno. Nahneval ťa, no nechce si priznať svoju chybu. Nedokáže pochopiť, ako ti ublížil. Nevie sa vcítiť do toho, čo ty prežívaš. Ostré výmeny názorov sa striedajú s obdobím ticha. Si presvedčená, že za všetko môže on a ty len reaguješ na jeho správanie.

Veci však nie sú čierno-biele. Neuvedomuješ si, že aj ty máš na celej situácii svoj podiel a že v partnerskom konflikte neexistuje víťaz, ale len dvaja porazení. Vo videu sa dozvieš zásadnú chybu, ktorú často vo vzťahoch robíme. Chybu, ktorá je vážným mementom, že takto si zničíš vzťah.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Chceš vedieť, ako si poškodzuje sme svoje vzťahy, hoci si to často neuvedomujeme? V dnešnom videu sa dozvieš, čím si zaručene zničíš svoj vzťah.

Mnohí z nás poznajú podobný príbeh.

Tvoj priateľ ti povedal, že ide von s kamarátmi. Ty sa mu snažíš dovolať. Voláš jedenkrát, druhýkrát, tretíkrát, ale on nedvíha.

Keď sa vráti domov, si nahnevaná. Buď sa s ním nerozprávaš, alebo sa s ním pohádaš. V takejto situácii on nechápe, prečo vznikol tento konflikt, keď on bol len vonku s kamarátmi.

Ale ty to cítiš tak, že on sa o teba nezaujíma, že jemu na tebe nezáleží, že on je skrátka úplne iný, ako si si myslela.

V takejto situácii mnohí z nás vnímame takéto príbehy veľmi podobne.

V podstate však ide o niečo oveľa hlbšie. A práve preto sa pozrieme na tento príbeh úplne z inej strany, možno z takej strany, z akej si sa na takúto situáciu ešte nikdy nepozerala.

Takže vráťme sa k nášmu príbehu na začiatok. Voláš svojmu partnerovi a on nedvíha. A v tom momente si tvoj mozog začne vytvárať príbeh.

Čo to asi znamená?

Naozaj je vonku so svojimi kamarátmi?

Naozaj je tam, kde ti povedal?

Alebo je s niekým iným? 

A čím viac o tom rozmýšľaš, tak tým horšie sa cítiš, pretože sa v tebe začínajú prebúdzať rôzne emócie.

Cítiš strach, že ho stratíš. Strach, že ťa možno podvádza. Strach, že nie si dostatočne dobrá. Cítiš žiarlivosť. Cítiš rôzne druhy negatívnych emócií a nevieš, čo s tým. Nevieš to kontrolovať.

Na základe tohto príbehu, ktorý sa nezakladá na realite, ale len na nejakom výmysle tvojho mozgu, vznikol celý rad takýchto emócií.

Nenechaj svoje vzťahy na náhodu

Akadémia vzťahov

A tu si treba uvedomiť jednu veľmi dôležitú vec. To, že ti nezavolal, spustilo nejakú spomienku z minulosti, z minulých vzťahov, alebo ti to pripomenulo nejakú ranu či traumu v minulosti.

V podstate teda nešlo ani tak o to, čo on spravil alebo čo nespravil, že ti nezavolal späť, ale ide o to, čo to v tebe vyvolalo, čo to v tebe spustilo.

Napríklad strach, že ťa opustí, strach z toho, že si odmietnutá. Alebo ten pocit, že nie si dostatočne dobrá.

Všetky tie negatívne emócie, ktoré sa v tebe zmietajú, sa úplne zmenia, keď príde domov tvoj partner. Pretože ony sa transformujú do jedinej emócie, ktorou je hnev. Práve vtedy, keď sa partner vráti, tak si nahnevaná a toto začneš prejavovať svojským spôsobom.

Každý z nás reaguje ináč. Každý z nás používa svoje zbrane. Niekto pasívnu agresiu, niekto otvorený konflikt, to znamená, že ide priamo verbálne do hádky, začne obviňovať partnera z toho, že sa takto správa. Niekto sa stiahne a využíva ticho ako nástroj na trestanie.

Čo sa deje na opačnej strane? 

Keď sa partner vráti domov a ty si nahnevaná a začneš naňho útočiť, tak, samozrejme, ocitne sa na bojisku. A keď na nás niekto útočí, tak sa, samozrejme, začneme brániť.

Hoci ty očakávaš, že on si uvedomí, čo urobil, že on to pochopí, tak v skutočnosti on to nemá ako pochopiť.

A je to práve preto, že jediné, čo on vidí, je žena, ktorá naňho útočí tými svojimi zbraňami.

Aby to dokázal pochopiť, je dôležité, aby si s ním priamo, otvorene a prirodzene komunikovala.

Aby si komunikovala o všetkých svojich strachoch, neistotách, o svojich zraneniach, lebo len tak on môže vytvárať vo vzťahu prostredie, kde sa budeš cítiť isto a kde budeš cítiť bezpečie.

Pokiaľ si však zvolíš tú cestu, že vždy, keď budeš cítiť strach, neistotu, keď sa budeš cítiť nie dosť dobrá, keď sa budeš cítiť vystrašená, budeš neustále útočiť na svojho partnera, tak časom on zostane z týchto všetkých útokov unavený a toto neprospieva žiadnemu vzťahu. 

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>