Ste spolu a predsa sa cítiš osamelá. Vaša komunikácia sa obmedzuje len na základné veci a často končí hádkou. Spoločne trávený čas pripomína dvoch ľudí, z ktorých každý žije vo svojom svete. Uvoľnený smiech sa ozýva len z blízkeho ihriska.
V spomienkach sa vraciaš k chvíľam, keď to bolo úplne iné. K chvíľam, keď puto medzi vami bolo pevné a neprelomiteľné. Kdesi sa však stala chyba a ty stále dúfaš, že nájdeš to slabé miesto a všetko bude ako predtým.
Nedostatok emocionálneho spojenia vo vzťahu je príčinou mnohých problémov. Hoci všetci túžime po spojení, často nevieme, ako ho budovať. V príspevku sa dozvieš hlavné dôvody, ktoré vedú k odpojeniu medzi partnermi.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Si vo vzťahu, no cítiš sa osamelá. Hoci na začiatku medzi vami fungovalo silné emocionálne spojenie, zrazu sa toto spojenie prerušilo.
Často si myslíme, že vzťahy stroskotávajú práve na tom, že sa z nich vytratí láska. V skutočnosti však veľký problém nespôsobuje nedostatok lásky alebo to, že tá láska sa niekam vytratí, ale práve to, že sa vytratí vzájomné emocionálne spojenie medzi partnermi.
Komunikácia je základom pre každý vzťah medzi ľuďmi. Keď partner nechce komunikovať o svojich potrebách, o svojich pocitoch, o tom, aké má očakávania, tak je veľmi ťažké vytvárať to vzájomné spojenie s ním.
V takejto situácii ani nevieš, čo tento človek potrebuje, čo chce, čo od teba očakáva.
Problém môže byť aj v tom, že každý z partnerov má iný komunikačný štýl. Na základe toho potom dochádza k tomu, že jeden druhému nedokážeme rozumieť, že vzniká medzi nami veľa nedorozumení a tým pádom nedokážeme hovoriť spoločným jazykom.
Pokiaľ chceš vedieť, ako obnoviť emocionálne spojenie medzi tebou a tvojím partnerom, tak si určite pozri aj video Ako obnoviť emocionálne spojenie vo vzťahu, ktoré nájdeš v Akadémii vzťahov.
Druhým dôvodom, prečo sa navzájom odpájame, je stres, ktorý nás obklopuje.
Stres, ktorý je, žiaľ, súčasťou našich životov, pretože všetky problémy, ktoré na nás sa valia zo všetkých strán (pracovné, rodinné, strata peňazí v ice casino, zdravotné) pôsobia na nás, na naše správanie.
Stres, ktorému podliehame, potom vplýva na našu psychickú pohodu, na náš nervový systém a na základe toho my potom reagujeme veľmi často veľmi emocionálne.
Nie na základe svojej logiky, na základe toho, že si najskôr určité veci premyslíme, ale na základe nejakej emócie.
Pretože veľmi často tá stresujúca situácia je určitým spúšťačom niečoho v nás, niečoho, čo sme trebárs zažili v predchádzajúcom vzťahu alebo v detstve a práve to potom vyvoláva v nás strach, úzkosť a my na základe toho reagujeme.
Reagujeme takým spôsobom, že to vyvolá potom negatívne reakcie u partnera, čo potom, samozrejme, vplýva na to, že to spojenie medzi nami sa oslabuje.
Práve v takejto situácii sa nám často stáva aj to, že si začneme vytvárať v tej našej hlave určité príbehy, určité situácie.
To, že sa uväzníme v tej našej vlastnej hlave, spôsobuje, že prestávame komunikovať navonok.
Prestávame hovoriť o tom, čo je pre nás dôležité, a na základe tohto potom dochádza k tomu, že sa odpájame od partnera.
Tretím veľmi častým dôvodom odpojenia medzi partnermi je to, že berieme partnera ako niečo samozrejmé.
Myslíme si totiž, že tento človek nás bude navždy milovať, že tento človek tu navždy s nami zostane.
A na základe toho sa potom k nemu správame.
Správame sa potom takým spôsobom, že necháme, nech sa náš vzťah len tak úplne prirodzene vyvíja a my už do toho vzťahu neprinášame nejaké nové veci.
Nesnažíme sa svojho partnera možno viac rozosmiať a správať sa k nemu tak ako na začiatku, aby sme do vzťahu prinášali niečo nové a aby sme nabúravali tie stereotypy, do ktorých sa, samozrejme, dostáva každý vzťah.
V takejto situácii sa potom veľmi často stáva, že keď sa berieme navzájom ako niečo samozrejmé, tak už nerobíme nič pre toho druhého.
Nezaujímame sa o to, čo ten druhý človek chce, čo ten druhý človek potrebuje.
Nezisťujeme, aké má tento človek potreby, ako sa cíti, pretože to berieme ako prácu navyše, ktorú už nepotrebujeme robiť.
A práve to, že nechceme vynakladať toto úsilie, je dôvod, že sa vo vzťahu cítime odpojení, pretože my ani nevieme, kto je ten človek, ktorý je vedľa nás, lebo každý z nás sa časom postupne mení.
V takejto situácii si treba však uvedomiť, že každý z nás má určitý bod zlomu.
Je to bod, keď si povie, že: „Už stačí. Ja už nechcem ísť ďalej za takýchto podmienok.“
Práve preto, aby k tomu nedošlo, je potrebné, aby sme prestali brať svojho partnera ako niečo samozrejmé.
Aby sme si uvedomili, že tu nie je žiadna garancia, že tento človek s nami zostane navždy, že nás bude navždy milovať a že na to, aby to takto bolo, aby to medzi nami fungovalo, musíme neustále niečo robiť a nedať sa ukolísať tým, že už sme vo vzťahu s ním, že ho už máme a už to takto pôjde len nejakou zotrvačnosťou.
Ďalší dôvod, ktorý je veľmi častý vo vzťahoch, je naša sebeckosť.
Každý z nás má svoje potreby, svoje očakávania od partnerstva, od vzťahu a je potrebné, aby sme ich poznali, aby sme vedeli, ktoré sú tie naše „core“ – tie základné, tie najdôležitejšie potreby, pretože každý z nás ich môže mať iné.
Je potrebné, aby boli vo vzťahu napĺňané, aby sme sa v ňom dobre cítili. To je fakt.
Ale ak sa pozeráme len na seba, ak zrazu prestaneme pozerať, že v tom vzťahu je aj ten druhý človek, ktorý má takisto svoje potreby, tak v tomto prípade už je niečo zle.
Pretože v tomto prípade už sa pozeráme len na to, čo chcem ja a nepozeráme sa na to, ako to on cíti, čo potrebuje on a čo napríklad to naše správanie spôsobuje jemu.
A prestávame sa pozerať na Náš vzťah pohľadom a interpretáciou, čo chceme my.
Pretože ten vzťah už nie je len ja a ty, ale ten vzťah je niečo vyššie, to je, čo chceme my, aby ten vzťah fungoval, aby sa rozvíjal tak, aby sme boli obaja spokojní.
Ak sa pozeráme len na to, čo chcem ja, ja, ja a nepozeráme sa na to, že ako to vníma on, čo chce on, ako ja napĺňam jeho potreby a nepozeráme sa ani na to, čo chceme my ako pár, tak sa správame veľmi sebecky a to je potrebné odstrániť, pretože ten vzťah je skutočne o nás.
Takže musíme zmeniť tú rétoriku a musíme sa pozerať na veci z opačného uhla. Musíme sa pozerať na to nielen z tej svojej vlastnej perspektívy.
Pretože ak chceme to vzájomné spojenie, tak musíme cítiť, že ten druhý človek má záujem o mňa, že má záujem poznať, čo potrebujem, čo chcem a takisto má záujem mi to prinášať.
A takisto toto isté musí cítiť aj on z mojej strany, pretože toto je dôležité pre náš vzťah.
Toto bolo niekoľko dôvodov, prečo dochádza v partnerskom vzťahu k prerušeniu emocionálneho spojenia medzi partnermi.
Pokiaľ niečo podobné prežívaš aj ty, je potrebné, aby si si definovala, kde je ten váš problém, a aby ste s partnerom začali túto situáciu riešiť, pretože pokiaľ to budete ignorovať, tak sa táto situácia sama od seba nezlepší.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Photo by engin akyurt on Unsplash