2 signály, že nie je pre teba vhodný

Chémia medzi vami funguje, milujete sa, no váš vzťah zďaleka nevyzerá ako pokojný prístav. Nechápeš, v čom je problém a prečo jeden konflikt vystrieda čoskoro druhý. Hľadáš vinu v ňom a on zasa v tebe. Problém však môže byť niekde inde. Ak si totiž už na začiatku vzťahu prehliadala určité veci, ktoré ovplyvňujú kvalitu vzťahu, môžu práve ony viesť ku konfliktom medzi vami a postupne ničiť váš vzťah.

Vo videu sa dozvieš, čo by si v žiadnom prípade nemala na začiatku rodiaceho sa vzťahu prehliadať, hoci v reálnom živote robíme presný opak.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Vo fáze zamilovania, keď sa nám niekto veľmi páči a keď veľmi chceme byť vo vzťahu s ním, tak veľmi často si nevšímame dôležité veci, prehliadame dôležité veci.

V tomto videu nebudem hovoriť o varovných signáloch, ale budem hovoriť o niektorých veľmi zásadných veciach, na ktoré by si sa mala zamerať a ktoré by si v žiadnom prípade nemala prehliadať.

Rozdielne fázy života

Prvá vec, ktorá je veľmi dôležitá, je neprehliadať, v akej fáze života sa obaja nachádzate. Možno si teraz hovoríš: Čo to znamená, aká fáza života? 

Ale treba si uvedomiť, že každý z nás sa nachádza práve teraz v určitej fáze nášho života a práve v tejto fáze máme určité priority.

Práve preto je veľmi dôležité, aby si vedela, v akej fáze života sa nachádzaš ty a v akej fáze života on.

Napríklad:

Ty si vo fáze života, keď by si sa chcela usadiť, keď by si si chcela založiť rodinu, a stretneš človeka, ktorý ti veľmi vyhovuje, ktorý sa ti veľmi páči, ale on je práve teraz vo fáze života, keď chce budovať svoju kariéru.

Keď toto je jeho veľký cieľ, ktorému podriaďuje všetko ostatné. Všetok svoj čas, všetku svoju energiu zameriava hlavne na to, aby si vybudoval kariéru.

Takisto sa môže stať, že stretneš človeka, ktorý je rozvedený a má malé dieťa. Ty si možno v tej fáze života, že by si sa tiež už chcela usadiť, ale on nemá záujem o žiadny seriózny vzťah, len o nezáväzné stretávanie. 

Ďalším príkladom môže byť aj to, keď on je človek, ktorý je veľmi spoločenský. Keď je preňho veľmi dôležité nielen, že sa stretáva s ľuďmi, ale hlavne sa zabávať, chodiť na rôzne párty a vyslovene si užívať život.

Ale ty sa na túto vec už pozeráš úplne inými očami, pretože ty už máš toto za sebou. Už ťa to vôbec neláka, už ťa to vôbec nenapĺňa, už skrátka potrebuješ niečo iné. 

Na základe týchto príkladov vidíš, že tie vaše fázy života sa v tom podstatnom neprekrývajú, pretože každý z vás chce svoj život smerovať niekde inde práve teraz, v tomto momente.

S týmto je veľmi úzko spätá druhá veľmi dôležitá vec, ktorú veľmi často prehliadame. 

Druhú časť videa nájdeš v Akadémii vzťahov. Dozvieš sa v ňom ďalšie signály, ktoré netreba v žiadnom prípade podceniť.

čo si treba všímať už na začiatku vzťahu

Naše hodnoty, životné ciele a to, ako chceme žiť

Čo očakávame od vzťahu, od partnerstva, aké sú naše potreby a celkovo to môžeme zhrnúť pod jeden pojem KOMPATIBILITA.

V tomto prípade sa však veľmi často stretávam s tým, že veľa ľudí nemá úplne jasno v tom, aké sú ich potreby, čo chcú, aké majú životné ciele, aký životný štýl chcú žiť, ako si predstavujú partnerstvo, čo očakávajú od partnerstva a čo prinášajú do partnerstva.

Toto je veľmi potrebné, aby si skutočne vedela, aby si mala jasno v tom, čo potrebuješ, čo chceš, čo očakávaš, aké sú tvoje plány, ciele, a aby si o tom jasne komunikovala už na začiatku ešte len toho rodiaceho sa vzťahu.

Pretože práve toto dotvára tvoju osobnosť, toto si ty. Ty sa potrebuješ vedieť postaviť za to, čo je pre teba dôležité a jasne o tom hovoriť.

Veľmi často však toto nerobíme a namiesto toho, aby sme hovorili o tom, čo je pre nás dôležité, tak sa zameriavame na to: 

Čo mám urobiť, aby sa tento človek o mňa zaujímal? Čo mám urobiť, aby som sa tomuto človeku páčila. Aby si ma vybral?

Nepozeráme sa ani na to, či sú jeho ciele a jeho hodnoty v súlade s tými našimi - či sme v tých zásadných veciach kompatibilní.

Oveľa viac nás zaujíma: Čo môžem ešte urobiť, aby ma naozaj chcel?

A v záujme toho, aby si ťa ten druhý človek vybral, aby mal o teba záujem, aby zostal s tebou, tak veľmi často si ochotná ustupovať a obetovať možno tie svoje hodnoty, možno tie svoje ciele. Úplne znižuješ svoje štandardy.

Aký vzťah máš k sebe

S tým je spojené aj to, aký máš vzťah k sebe, pretože na to, aby sme vedeli jasne komunikovať o tom, čo chceme, čo potrebujeme, je potrebné, aby sme si boli istí sami sebou, aby sme vedeli, čo prinášame do vzťahu, aby sme vedeli, aká je naša hodnota.

Keď máme s týmto problém, sme ochotní sa podriadovať potrebám druhého človeka len preto, aby sme ho získali, aby sme si ho udržali.

Takýmto spôsobom popierame samy seba a strácame samy seba v danom vzťahu. 

Práve preto je veľmi dôležité, aby si jasne už od začiatku komunikovala o svojich potrebách, o svojich cieľoch, o svojich hodnotách, o svojich názoroch, o tom, čo je pre teba dôležité, o svojich hraniciach.

Pretože ten druhý človek to musí vedieť. Musí to vedieť práve preto, aby mal aj on jasno. Lebo akonáhle v našich vzťahoch vytvárame prostredie, keď nemáme jasno, tak dávame priestor, že si vytvárame domnienky. A domnienky nie sú nikdy založené na realite, na faktoch.

V takomto prípade sa nám potom môže stať, že sme vo vzťahu s niekým, kto sa k nám vôbec nehodí, pretože absolútne si nevšímame a podceňujeme veci, ktoré sú veľmi dôležité.

Prečo máš strach povedať, čo chceš

O našich hodnotách, potrebách či očakávaniach však na začiatku vzťahu nechceme hovoriť práve z toho dôvodu, lebo sa bojíme. 

Bojíme sa, že tým odradíme toho druhého človeka. Že ten človek uvidí, akí sme, kto sme, pretože toto všetko dotvára našu identitu či chceme, či nie. 

Práve preto je dôležité sa na túto vec pozerať úplne inač. A to tým spôsobom, že treba už od začiatku jasne komunikovať o veciach, ktoré sú pre teba dôležité.

Ak je pre teba dôležitá viera, hovor o tom. 

Ak sú pre teba veľmi dôležité veľmi časté stretávania sa s členmi rodiny, hovor o tom.

Preberaj s ním rôzne typy otázok, rôzne typy problémov. Hovor svoje názory, aby ten druhý človek vedel, kto si.

Na základe tohto budeš vidieť, či sa rozhodne pokračovať vo vzťahu s tebou alebo nie.

Chápem, že nikto z nás nemá rád a každý sa bojí odmietnutia, pretože práve vtedy máme pocit, že: Ja nie som dosť dobrá, keďže on stratil o mňa záujem.

Ale skutočnosť je taká, že to neznamená, že ty nie si dosť dobrá. Ale že ty nie si vhodný človek preňho. Že ty nezapadáš do tých jeho požiadaviek, do tých jeho hodnôt, do tých jeho nárokov práve preto, že ukazuješ to svoje ja, ktoré je v protiklade s tým, čo chce on.

Toto je veľmi dôležité vedieť, aby sme sa nenaháňali za tým, že si nás má niekto vybrať, a nesnažili sa zapasovať do nejakej jeho predstavy, aké by sme mali byť.

Ale práve naopak.

Aby sme už od začiatku ukazovali, čo chceme, čo potrebujeme.

Aby sme sa nebáli povedať, že hľadáme seriózny vzťah, pretože už by sme chceli to seriózne partnerstvo, hoci je možné, že ten druhý človek práve seriózne partnerstvo nechce a tým pádom sa naše spojenie preruší.

PRE TEBA JE TO VEĽMI DÔLEŽITÉ, ABY SI UŽ NA ZAČIATKU ODFILTROVALA ĽUDÍ, KTORÍ SKUTOČNE CHCÚ NIEČO INÉ AKO TY.

To vôbec neznamená, že je zlý ten druhý človek, a neznamená to, že ty nie si dosť dobrá.

Znamená to, že skrátka nie ste kompatibilní, nie ste v súlade v dôležitých veciach.

Toto sú veľmi dôležité, zásadné veci, ktoré by si nemala v žiadnom prípade prehliadať. 

Napriek tomu, že si veľmi zamilovaná. 

Napriek tomu, že sa ti ten človek veľmi páči.

Napriek tomu, že medzi vami funguje úžasná chémia a cítite sa spolu fantasticky.

Keď toto podceníš, môžeš skončiť vo vzťahu, v ktorom sa postupne objavujú rôzne typy veľmi zásadných a ťažko riešiteľných problémov. 

© Dana

Autor fotky: Ikon Republik

Zdieľaj s priateľmi
>