Má o mňa naozaj záujem alebo nemá...?

Ak máme o niečo alebo o niekoho "naozaj" záujem, dokazujeme to svojím správaním. Žiaľ, aj keď toto vieme, dokážeme sa týrať neistotou a pochybnosťami ohľadom "nášho" vzťahu. Zatvárame oči nad správaním partnera, ktoré je jasným vyjadrením jeho záujmu či nezáujmu.

Vo videu sa dozvieš, ako spoznať rozdiel medzi nezáujmom a vyhýbavou vzťahovou väzbou, ale aj to, čo je pre teba v prípade tvojich pochybností o jeho záujme "smerodajné".

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Má o mňa naozaj záujem alebo nemá o mňa skutočný záujem? 

Ak si sa dostala do štádia, kde vyslovene riešiš situáciu, či on má o teba záujem alebo či to nie je naozajstný záujem, tak jednoznačne je za tým jeho správanie, ktoré je veľmi nejasné a ktoré v tebe vyvoláva zmätok, pretože ty naozaj nevieš, na čom si.

Vyplýva to z toho, že sa on správa veľmi nekonzistentne, že je veľmi vlažný k tebe, ako aj k tomu, ako sa vyvíja vaše stretávanie, chodenie či váš vzťah. 

Veľa žien sa pýta: Je toto prejav, že on o mňa nemá naozaj záujem? Alebo je to prejav toho, že má vyhýbavú vzťahovú väzbu?

V tomto prípade si treba uvedomiť, v akej fáze vzťahu, resp. stretávania sa nachádzate.

Začiatok vzťahu

Ak ste ešte niekde na začiatku, máte za sebou niekoľko stretnutí, píšete si, no máš pocit, že nevieš, na čom si, tak tu platí, že pokiaľ má človek vyhýbavú vzťahovú väzbu, v tejto úplne počiatočnej fáze sa ešte neprejavuje vyhýbavo.


Je to preto, lebo v tomto štádiu sa ešte nespustili tie jeho strachy, ktoré vyplývajú z toho, že by si mala naňho nejaké požiadavky, nejaké očakávania od neho.

Takže aj keď má on vyhýbavú vzťahovú väzbu, vo väčšine prípadov sa to úplne na začiatku neprejavuje. Ak on naozaj záujem o teba má, tak svoj záujem aktívne prejavuje.

Keď sa vzťah posúva ďalej

Úplne iná situácia nastáva vtedy, ak sa vzťah už niekam posúva. Keď sa vzťah dostáva do roviny, že je exkluzívny, to znamená, že si už poviete, že ste pár a už nehľadáte nikoho iného.

Vyhýbavý partner

V takomto prípade sa už mení charakter vášho vzťahu. V tomto období už máš na partnera nejaké požiadavky.

A on, pokiaľ má vyhýbavú vzťahovú väzbu, to väčšinou berie ako určitý tlak na seba. Veľmi často to vníma tak, že je ohrozená jeho sloboda, jeho priestor a práve toto je pre neho spúšťač.

Začne sa vyhýbať pravidelnému stretávaniu a konzistentnému kontaktu s tebou. V tejto fáze sa ukazuje jeho vyhýbavá vzťahová väzba.


Nezáujem partnera


Partner, ktorý nemá "vyhýbavú vzťahovú väzbu", ale nemá o teba naozaj záujem, len si ťa drží ako záložný plán, sa správa veľmi podobne.


Taktiež ti nedáva dostatok pozornosti a správa sa nekonzistentne, aby v tebe vzbudil väčšiu pozornosť, aby si sa viacej snažila ho získať späť.

Strach z opustenia


Ako zistíš, či ide o nezáujem alebo vyhýbavú vzťahovú väzbu

V tomto prípade si možno kladieš otázku: Ako mám rozlíšiť, ako mám vedieť, či je to záležitosť jeho vyhýbavej vzťahovej väzby alebo ide o jeho nezáujem?

V takomto prípade je to veľmi ťažké odlíšiť. Je však zbytočné, aby si sa snažila vedieť to nejako rozlišovať.

Je úplne zbytočné, aby si to chcela analyzovať, aby si chcela prísť na to, čo za tým naozaj je, pretože pre teba je dôležitá len jedna vec a to je výsledok.

Výsledok je to, čo tento človek robí na dennej báze a ako sa ty na základe tých jeho činností a toho, ako sa k tebe správa, cítiš.

Práve preto je potrebné presmerovať tvoju pozornosť z neho a z jeho správania na seba.

Polož si otázku:

Prečo sa ja snažím analyzovať správanie niekoho, kto sa správa veľmi vlažne, kto mi neprejavuje záujem, kto vo mne vyvoláva pocit, že nie som preňho dôležitá? 

Často sa totiž stáva, že keď máš o niekoho veľký záujem, keď sa ti niekto veľmi páči, tak silou-mocou chceš tohto čoveka presvedčiť, aby si vybral práve teba, aby sa rozhodol pre teba, aby bol v tom vzťahu s tebou.

A keď vidíš, že ti ten človek uniká, alebo keď sa správa veľmi nejednoznačne, tak práve vtedy ty pridávaš na svojej aktivite.

Je potrebné si uvedomiť, že keď sa on správa veľmi vlažne a ľahostajne voči tebe a vášmu vzťahu, keď je nekonzistentný, nie je pozvánka ani výzva k tomu, aby si sa snažila ešte viac.

Ale je to výzva k tomu, aby si pochopila: Prečo sa ja mám snažiť oveľa viac, prečo ja mám niekoho presviedčať o tom, že ja som preňho tá vhodná osoba? 

Pretože pokiaľ ten človek má o teba skutočne záujem pokiaľ vidí v tebe človeka, ktorý je preňho zaujímavý a má oňho záujem, tak tohto človeka nepotrebuješ vôbec o tom presviečať.

A keď si myslíš, že tou svojou aktivitou niekoho o tom presvedčíš, tak je to úplne mylný postoj.

Práve preto je dôležité, aby si si uvedomila, že hrdinkou svojho príbehu si ty. Že ty rozhoduješ, čo sa bude ďalej diať. A že ty nie si len pasívny človek, ktorý bude čakať, ako sa rozhodne tá druhá strana.

Práve preto zmeň otázky, ktoré si kladieš: Prečo sa ku mne takto správa?Prečo neustále priťahujem ľudí, ktorí nie sú emocionálne dostupní? Prečo priťahujem ľudí, ktorí vo mne vyvolávajú neistotu a ja neviem, na čom som? 

V tomto prípade si treba položiť otázky úplne ináč:

Prečo by som ja mala venovať svoj čas, svoju energiu niekomu, kto mi neprejavuje, že má skutočne o mňa záujem, kto sa nespráva konzistentne, ale že sa snaží so mnou zahrávať alebo predo mnou utekať len preto, aby mňa dostal do pozície, že ja sa budem uchádzať o jeho priazeň?

Ak niečo takéto prežívaš vo svojom vzťahu alebo si prežívala vo svojich vzťahoch, jednoznačne sa nad tým zamysli a zmeň svoju pozornosť.

Presmeruj ju z neho na seba alebo na nejakého iného človeka.

Tým, že svoju pozornosť presmeruješ na seba a na svoj život, vytvoríš niečo, aby si sa ty lepšie cítila vo svojom živote, a nebudeš márniť čas tým, že sa budeš sústrediť na niekoho, kto ti len zbytočne berie čas a tvoju energiu.

Toto je veľmi dôležité pochopiť a uvedomiť si bez ohľadu na to, ako sa ti ten človek páči a ako ťa priťahuje. 

V druhej časti tohto videa sa pozrieme na to, ako ovplyvňuje náš strach z opustenia naše vzťahy. A pokiaľ sa ty bojíš toho, že ťa človek, ktorého miluješ a na ktorom ti záleží, opustí, tak si určite pozri aj toto video, ktoré nájdeš v Akadémii vzťahov.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>