Keď ťa muž kontroluje

Jeho záujem a starostlivosť ti imponovali. O všetko sa postaral, chcel o tebe všetko vedieť, chcel ťa mať len pre seba. O ničom si nemusela rozhodovať, lebo vždy všetko vyriešil aj za teba.

Bola si presvedčená, že si našla muža, ktorý ťa naozaj miluje a ktorému na tebe záleží. S odstupom času si však cítila, že táto priveľká starostlivosť nie je úplne v poriadku.

Snažila si sa prehlušiť tento pocit a obviňovala si sa, že si nevďačná a nevieš oceniť, čo máš. Každodenná realita ti však ukazovala, že si sa vo vzťahu zmenila na "poslušné dieťa", ktoré robí to, čo mu prikazujú. Že nemáš svoje súkromie, právo o niečom rozhodnúť, že žiješ život podľa predstáv niekoho iného. 

Video sa venuje téme, o ktorej sa veľa nehovorí, no pre každý vzťah môže predstavovať hrozbu. Ide totiž o toxické správanie - kontrolovanie zo strany partnera.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Zvyčajne to začne úplne nevinne. Venujte ti veľa svojej pozornosti. Chce sa dozvedieť čo najviac o tvojom živote a toto všetko ti imponuje.

Postupne si však uvedomuješ, že nerobíš takmer nič bez neho a že potrebuješ viac svojho súkromia. 

Záujem a jeho starostlivosť si totiž možno veľmi ľahko pomýliť so snahou o kontrolovanie. 

Možno si myslíš, že kontrolovanie zo strany partnera by si si určite všimla.

V skutočnosti však toto správanie môže byť veľmi ťažko spozorovateľné. A práve preto nemusíš vôbec ani len tušiť, že funguješ v takomto vzťahu.

V niektorých situáciách jasne vieš, že ide o kontrolu, ak ťa napríklad partner žiada, ako sa máš obliekať, s kým sa máš stretávať alebo s kým sa stretávať nemáš.

Niekedy však môže ísť aj o také správanie, pri ktorom netušíš, že ide o kontrolu. Existuje totiž veľa podôb, ako sa kontrola môže prejavovať a postupne integrovať do vášho vzťahu.

Dôležité je preto venovať svoju pozornosť pocitom, ktoré vyvoláva v tebe správanie partnera.

Varovnými signálmi môžu byť napríklad pocity, ak sa cítiš v prítomnosti partnera neistá alebo sa cítiš nepríjemne, prípadne máš strach otvoriť určité témy, lebo nevieš, ako bude reagovať. 

Ako sa správa partner, ktorý ťa chce kontrolovať 

Neustále ťa kritizuje 

V tomto prípade však nejde o konštruktívnu kritiku, výsledkom ktorej by malo byť určité uvedomenie si (napríklad svojho správania) a zlepšenie, ale jej cieľom je vyvolávanie neistoty, prípadne znižovanie tvojho sebavedomia a vytváranie pocitu, že nie si kompetentná sa sama rozhodovať za seba.

Partner ťa v takomto prípade kritizuje nielen v súkromí, ale často aj na verejnosti, pričom niekedy kritiku obráti na žart.

Neustále obviňovanie 

Za všetko zlé môžeš ty. Partner sa stavia do pozície obete a robí to práve preto, aby v tebe vyvolal pocit viny.

Je to prakticky jeho taktika, aby si upustila od svojich vlastných požiadaviek a aby sa všetko sústredilo na jeho potreby.

Veľmi často ťa obviňuje aj vtedy, ak urobíš niečo bez neho alebo ak ideš niekam bez neho, pretože podľa neho máš robiť všetko s ním.

Neustále vyhrážky

V takomto prípade je partner schopný sa ti vyhrážať napríklad tým, že ťa opustí, prípadne že sa s tebou rozvedie, lebo týmto chce v tebe vzbudiť strach a taktiež ochotu sa podriadiť.

Izoluje ťa od ľudí, ktorých máš rada

Partner sa snaží zasievať v tebe pochybnosti napríklad o tvojich priateľoch, o členoch tvojej rodiny. Poukazuje na určité situácie a na to, či si si to ty nevšimla.

Používa pri tom vlastné interpretácie, ktoré nemusia byť vôbec pravdivé, aby ťa presvedčil a stiahol na svoju stranu a proti nim. 

Robí veľmi často rozhodnutia za teba

Nepýta sa ťa na tvoj názor a nezaujíma ho, čo chceš ty. On sám sa rozhodne, čo urobí, hoci ty s tým nemusíš vôbec súhlasiť.

Napríklad trvá na tom, že ťa odvezie do práce, hoci ty to nechceš. Začne ti kupovať určité typy oblečenia, aké ty nenosíš, a postupne takto chce, aby si zmenila svoj šatník podľa toho, ako to chce on. 

Stará sa o teba až "priveľmi"

Je dôležité vedieť rozlišovať, kedy ide o starostlivosť a kedy o kontrolu, pretože tam je veľký rozdiel.

Ak trvá napríklad na tom, že všetko s ním musíš vopred konzultovať.

Ak žiarli na tvojich priateľov, na členov rodiny, že im venuješ priveľa času.

Napríklad ti hovorí: "Zostaň so mnou doma" (keď chceš niekam ísť) "Nepotrebujeme nikoho, aby sme boli šťastní", treba si dať pozor.

Ak sa hnevá, keď sa hneď neozveš, keď mu hneď neodpovieš na správu.

Ak neberie vážne tvoje názory, tvoje potreby, tvoje záujmy a koná vždy tak, že on vie, čo je pre teba to najlepšie, ...... pravdepodobne ide o kontrolu z jeho strany.

Často používa rôzne podmienky

Veľmi často hovorí napríklad:

"Ak neurobíš ..............., ja neurobím ................." alebo

"Ak urobíš ...................., ja spravím ................."

Tu si treba určite všímať, keď stále podmieňuje niečo niečím.

Nemáš svoje súkromie

Partner ťa vždy spovedá. Vždy chce vedieť, s kým si píšeš, s kým voláš a s kým ideš niekam von.

Môže chcieť od teba prístup k tvojmu telefónu a pokiaľ mu tento prístup nechceš dať, tak sa nahnevá a obviňuje ťa, že niečo pred ním skrývaš.

Nerešpektuje ani tvoje právo mať čas na seba, ani právo mať svoj život mimo vzťahu.

Všetky pravidlá vo vzťahu vždy nastavuje on

Ak tieto pravidlá ty nedodržíš, tak je zle. Pokiaľ ich nedodrží on, je všetko v poriadku.

Neustále prekračuje tvoje hranice

Ak povieš na niečo NIE, snaží sa ťa presvedčiť o tom, aby si zmenila svoj názor. Robí to buď tým, že na teba tlačí, alebo sa snaží vyvolať konflikt.

Prekračovaním hraníc môže byť aj to, že ak mu povieš, že ideš niekam napríklad s kamarátkou a on sa tam z ničoho nič objaví.

Veľmi často sa ospravedlňuješ

Ak si vo vzťahu s človekom, ktorý ťa kontroluje, tak sa veľmi často aj ospravedlňuješ.

Vzhľadom na to, že on v tebe vždy vzbudzuje pocit, že robíš niečo zle, že robíš niekde chybu, tak máš potrebu sa neustále ospravedlňovať, hoci v skutočnosti ani nevieš, kde si spravila chybu.

Zatajuješ pred ním určité skutočnosti 

Veľmi častým správaním, ak máš partnera, ktorý ťa kontroluje, je, že zatajuješ pred ním určité veci práve preto, lebo nevieš, ako by zareagoval.

Toto bolo len niekoľko druhov správania človeka, ktorý sa snaží toho druhého vo vzťahu kontrolovať.

Samozrejme, kontrolovať vo vzťahu nemusia len muži, ale to robia aj ženy.

Čo môžeš urobiť, ak si vo vzťahu s partnerom, ktorý ťa neustále kontroluje

V prvom rade netreba podceňovať túto situáciu, pretože kontrolovanie je toxické správanie, ktoré sa neustále zhoršuje.

Dôležité je aj to, aby si sa držala svojich priateľov, svojej rodiny a ľudí, ktorí sú pre teba dôležití, aby si nenaletela na to, čo ti hovorí partner, ktorý ťa kontroluje.

Venuj sa sebe, staraj sa o seba. Je veľmi dôležité, aby si mala seba na prvom mieste a udržiavala si svoj život aj mimo vzťahu. (Maj svoje hranice.)

V prípade, že tvoja situácia vo vzťahu už nie je únosná, je dôležité, aby si si našla človeka, ktorému môžeš dôverovať a na ktorého sa môžeš spoľahnúť, ak by si sa rozhodla zo vzťahu odísť, prípadne aby vyhľadala odbornú pomoc. 

Toto platí aj pre prípad, že zistíš, že ty sama máš problém s tým, že neustále kontroluješ svojho partnera, pretože kontrolovanie sa netýka len mužov, ale aj žien.

© Dana

Autor fotky: MART PRODUCTION na Pexels

Zdieľaj s priateľmi
>