Keď ťa muž ignoruje - Ignorácia vo vzťahu

Už niekoľko dní cítiš, že niečo nie je v poriadku. Vyhýbavé odpovede, pohľad fixovaný na všetkých okrem teba, neskoré odpovede na tvoje správy, nedvíhanie telefónu. Keď ťa muž ignoruje, vyvoláva jeho správanie v tebe množstvo otázok a pochybností. Prečo ti jeden týždeň venuje svoju plnú pozornosť a o týždeň sa tvári, akoby si tu ani nebola?

Čo to znamená, keď ťa muž ignoruje

Ignorácia zo strany partnera alebo potenciálneho partnera sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Začal sa správať zvláštne, je náladový, vyhýba sa očnému kontaktu, tón jeho hlasu sa mení, vaše živé rozhovory sa zrazu obmedzia len na povrchnú konverzáciu, dlho neodpovedá na správy, často nedvíha telefón, odmlčí sa na niekoľko dní....skrátka pozornosť, ktorú ti predtým venoval, sa citeľne obmedzí.

Nevieš pochopiť, čo sa s ním zrazu stalo. Zo začiatku pripisuješ vinu sebe a začneš si klásť otázky:

  • „Povedala som niečo nevhodné?“ 
  • „Urazila som ho svojím správaním?“
  • „Urobila som niečo, čo sa ho dotklo?“
  • „Je za tým iná žena?“

Ignorácia zo strany muža, ktorého miluješ, neskutočne bolí. Vieš totiž, že „čosi“ sa postavilo medzi vás, a nedokážeš odhaliť, o čo vlastne ide. Napriek tomu, že tvoje pocity neklamú, snažíš sa ospravedlniť jeho správanie.

  • „Možno si zabudol telefón.“
  • „Možno stratil telefón.“
  • „Možno sa mu vymazalo moje číslo.“
  • „Má toho v práci veľa a nestihol sa ozvať.“
  • „Momentálne je pod veľkým tlakom.“
  • „Možno................ .“

Nechceš si pripustiť, že MOŽNO je všetko úplne ináč...

Muži sa niekedy dokážu správať naozaj zvláštne a pre nás ženy nepochopiteľne. Zo situácií, v ktorých sa cítia nepríjemne, chcú vycúvať potichu, pričom si vôbec neuvedomujú, ako nás tým zraňujú, či dokonca urážajú.

Dôvody ignorácie zo strany muža

Zmena správania muža má vždy nejakú príčinu. Pochopiť ich je pre ženu často ťažkým rébusom, lebo my si počínanie mužov často vysvetľujeme „po svojom“. Niektoré z príčin si preto objasníme podrobnejšie.

Povedala si alebo urobila niečo, čím si sa ho dotkla

Ego muža je veľmi krehké, preto sa môže stať, že sa ho nechtiac dotkneš.

Možno ste sa pohádali a v afekte si povedala niečo, čím si pritlačila na jeho citlivé miesto. Možno si sa zdržala so svojimi kamarátkami, prípadne si sa veľmi srdečne bavila s kamarátom, čo v ňom vzbudilo žiarlivosť. 

V takýchto prípadoch však vieš s veľkou pravdepodobnosťou určiť, čo mohlo spustiť jeho hnev. (Poz.: Ak nie si vedomá ničoho, čo by ho mohlo uraziť, pravdepodobne nejde o tento prípad.)

Ako to riešiť:

Ak chceš veci rýchlo urovnať a vieš, čím si sa ho dotkla, ospravedlň sa mu. Možno si povieš, že nemáš na to dôvod, veď predsa nešlo o nič vážne (podľa teba), a radšej budete ešte niekoľko ďalších dní žiť v dusnej atmosfére.

Ospravedlnenie je však veľmi jednoduchou formou, ako partnerovi vyjadriť, že si sa ho nechcela dotknúť a že ti záleží na jeho citoch. Veľa ľudí, žiaľ, nedoceňuje jeho silu.

Má pocit, že sa vo vzťahu dusí

Možno ho priveľmi zahŕňaš svojou pozornosťou. Možno sa mu zdá, že sa všetko okolo vášho vzťahu vyvíja veľmi rýchlo. Možno je vystrašený predstavou „seriózneho vzťahu“.

Možno má pocit, že stráca svoju slobodu a nezávislosť, a preto potrebuje mať „svoj čas bez teba“.

Nie preto, že by ťa nemal rád, ale preto, aby mohol spracovať svoje myšlienky a pocity. Rýchle tempo niekomu vyhovuje, no niekoho na smrť vystraší.

Ako to riešiť:

Daj mu čas a priestor, aby mohol byť sám so sebou. Obaja si počas tohto obdobia môžete ujasniť, či váš vzťah má potenciál alebo ide len o počiatočné vyčíňanie hormónov.

Ak sa po tomto období rozhodne vo vzťahu pokračovať, udržiavajte pomalšie tempo a snažte sa čo najlepšie navzájom spoznať.

Počítaj však aj s tým, že môže stať situácia, že počas obdobia „bez teba“ tvoj partner vyhodnotí váš vzťah ako neperspektívny, prípadne sa utvrdí v tom, že sa nechce viazať.

V takomto prípade nenaliehaj a nepresviedčaj seba ani jeho, že sa to zmení, a nechaj ho radšej ísť.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 

Nahnevalo ho niečo, o čom nechce hovoriť

Nemusí ísť o nič, čo je spojené s tebou. Možno jeho zlú náladu spôsobili problémy v práci, v škole, v jeho rodine, no zatiaľ nemá chuť o tom s tebou hovoriť.

Ako to riešiť:

Netlač naňho, aby ti povedal, o čo ide. Daj mu však najavo, že si tu preňho, keď sa bude chcieť o tom porozprávať. Rozhodnutie je však výlučne na ňom.

Nie si je istý svojimi citmi k tebe

Nie je zriedkavé, že muži nevedia, čo vlastne chcú. Vedia, že chcú mať partnerku, no zároveň nechcú mať seriózny vzťah.

Táto situácia nie je pre muža jednoduchá, a preto potrebuje čas na to, aby si v hlave urovnal, kde je tvoje miesto v jeho živote. Ak ťa ignoruje z tohto dôvodu, nie je ešte nič stratené. Muži sa totiž zvyknú stiahnuť do svojej „jaskyne“, keď riešia niečo dôležité.

Prečítaj si aj: Čo robiť, keď sa partner uzavrie do seba a prestane komunikovať

Ako to riešiť:

V tomto prípade ti pripadne len úloha pasívnej čakateľky. Možno sa vráti s tým, že chce vo vzťahu pokračovať a vzťah posuniete na úroveň „vážny“, alebo vás čaká rozhovor o tom, kam smerujete a či máte spoločnú budúcnosť.

Prečítaj si aj: Prečo muži postupne strácajú záujem a nakoniec zmiznú (1. časť)

Zahráva sa s tebou

Poslala si mu správu, no odpoveď od neho celé hodiny neprichádza. Možno mu zámerne trvá niekoľko hodín, kým ti odpovie.

Niektorí muži sú totiž presvedčení, že ignorovaním sa stávajú v očiach ženy zaujímavejšími.

Snažia sa preto nereagovať hneď, čím chcú u ženy vyvolať reakciu, aby prevzala aktivitu „dobýjania“ ona. Ak žena pristúpi na túto hru (často nevedomky) a začne muža bombardovať správami či volaniami, on sa stáva víťazom.

Ako to riešiť:

Ak si sa ocitla v takejto situácii, polož si najprv otázku: „Naozaj mám záujem o muža, ktorý si nechce priznať, že má záujem so mnou komunikovať, a radšej sa hrá na „nedostupného“?

Ak áno a pristúpiš na jeho hru, hraj s jeho kartami. Stopni si, ako dlho mu trvá, kým sa ti ozve, a svoj „reakčný čas“ pokojne ešte predĺž. V žiadnom prípade neodpovedaj hneď.

Ak nemáš záujem o takéto hry, nereaguj na jeho oneskorené správy a hľadaj muža, ktorý sa správa normálne.

Prečítaj si aj: Prečo sa niektorí muži so ženami zahrávajú

Už ťa nemiluje 

Hoci ste spolu prežili krásne chvíle, zrazu už k tebe necíti to, čo predtým. Namiesto toho, aby ti však priamo povedal, ako to s jeho citmi v skutočnosti je, sa radšej stiahne, začne sa ti vyhýbať, ignorovať správy a telefonáty, prípadne si ťa vymaže z facebooku, pričom verí, že sa možno dovtípiš alebo sama stratíš oňho záujem.

Ako to riešiť:

Takýmto správaním sa právom cítiš ponížená, zranená a zároveň nahnevaná. Zaslúžiš si predsa, aby sa správal k tebe v každej situácii zdvorilo.

Hoci je príšerné počuť z úst milovaného človeka vetu: „Už ťa nemilujem“, logicky ide o jediný čestný spôsob, ako partnerovi oznámiť, že je koniec.

Áno, bude to šialene bolieť a dlhý čas si nebudeš chcieť pripustiť, že sa zachoval správne. Až s odstupom času si uvedomíš, že bol odvážny a emocionálne vyspelý natoľko, aby ťa nevodil za nos a uvoľnil miesto po tvojom boku niekomu, kto si ťa zaslúži viac.

Prečítaj si aj: Prečo je ťažké sa rozhodnúť, či vo vzťahu zostať alebo ísť

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

Ignorácia vo vzťahu - Hľadaj aj v zlom niečo dobré

Keď nás ľudia, na ktorých nám záleží, ignorujú, sme zmätené. Oveľa horšie to však prežívame, ak sa nám takého správanie dostáva od človeka, ktorého milujeme.

Hoci je ťažké pochopiť príčiny jeho správania, je dôležité sa o to pokúsiť.

Pochopením jeho dôvodov totiž zistíme, či sme spoločne dorazili na križovatku, z ktorej sa už musíme ďalej pohnúť samy, alebo či ešte máme šancu pokračovať v ceste spolu.

Nech sa situácia vyvinie akokoľvek, správaj sa aj v prípade najhoršieho scenára ako silná a sebavedomá žena. Nežobri o jeho lásku, nepresviedčaj ho, aby zostal. 

Buď vďačná, že odkryl svoje karty, aby si už zbytočne nestrácala svoj čas s niekým, kto o teba nemá záujem. Neboj sa pohnúť ďalej a ukáž mu, že strata je na jeho strane. Sebavedomá žena, ktorá pozná svoju hodnotu, je totiž pre mužov neodolateľná.

Chceš vedieť, ako komunikovať s partnerom, ktorý ťa ignoruje, prečítaj si aj článok "Ako zmeniť jeho ignorovanie v tvoj prospech".  Nájdeš ho v Klube Ženy z Venuše.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>