Keď muž sľubuje, že sa zmení

Chce ťa získať späť a žiada o druhú šancu. Vraj sa zmenil a chyby, ktoré robil, už nikdy nebude opakovať. Jeho slová znejú tak presvedčivo, že utlmené city sa opäť prebúdzajú. Intuícia ti však našepkáva niečo iné. Ako sa rozhodnúť?

Vo videu sa dozvieš, či môžeš uveriť človeku, ktorý sa k tebe správal zle, a prečo sú tvoje pochybnosti viac nez opodstatnené.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Možno si ukončila vzťah z dôvodu zlého správania tvojho partnera, no on sa po čase ozval a tvrdí, že sa zmenil. Vidíš jeho úprimnú snahu, že chce byť lepším a že chce napraviť chyby, ktoré robil.

Si zmätená, pretože nevieš, čo máš robiť.

Na jednej strane by si mu chcela dať druhú šancu, pretože stále k nemu niečo cítiš a chceš uveriť, že to tentokrát bude iné.

Na druhej strane ti tvoja intuícia hovorí, že by si mala byť veľmi opatrná, že by si mu nemala dôverovať a že by si mala nechať tento vzťah už zamknutý v minulosti.

Čo môžeš urobiť v takejto situácii

Začni si klásť "vhodnejšie" otázky

Ak si kladieš otázky typu:

Môžem mu uveriť? Je možné, aby sa človek zmenil? Je jeho snaha o zmenu úprimná? 

Prestaň si klásť tento typ otázok a nahraď ich "vhodnejšími" otázkami.

Napríklad sa pýtaj:

Prečo som ochotná uvažovať nad druhou šancou? 

Prečo sa chcem uspokojiť s jeho sľubmi, hoci mám veľké pochybnosti, že ich naozaj splní? 

Čo je na tomto človeku také skvelé, že sa chcem znova vrátiť tam, odkiaľ som odišla? 

Premietni si a opäť precíť situácie, keď sa partner k tebe správal zle

Keďže v tomto videu hovoríme o tom, že si odišla zo vzťahu, kde sa partner k tebe správal zle (napríklad z dôvodu, že nevedel kontrolovať svoje výbuchy hnevu, že bol agresívny, že mal svoje závislosti, že tebou manipuloval atď.), tak si predstav tie konkrétne situácie a snaž sa ich znova precítiť.

Uvedom si, aké riziko chceš podstúpiť, pretože je veľká pravdepodobnosť, že do tohto sa znova vrátiš, že toto budeš znova prežívať. 

Ak sa však rozhodneš napriek tomuto všetkému, že to chceš skúsiť a že chceš dať druhú šancu, tak nezabúdaj na to, že nech je jeho zámer akýkoľvek dobrý, nech je jeho snaha akákoľvek úprimná, to je ešte len prvý krok k zmene, ktorý vôbec nezaručí - negarantuje, že k zmene naozaj dôjde. 

Požiadaj ho, aby popísal, v čom robil chyby

Je dôležité, aby presne pomenoval, v čom robil chyby. Takto uvidíš, že si je vedomý, kde robil chyby, a ktoré chyby chce napraviť. Zároveň je dôležité aj to, aby prijal zodpovednosť za toto svoje správanie. 

Zisti, čo "konkrétne" robí pre dosiahnutie zmeny

V neposlednom rade je veľmi dôležité, aby ti aj ukázal, čo konkrétne robí pre zmenu. Aké kroky podstupuje, aby táto zmena naozaj nastala, pretože len slová nestačia.

Ak napríklad nezvláda svoje agresívne správanie alebo svoje výbuchy hnevu, je dôležité, aby navštevoval nejaké terapie. To je práve ten skutok - ten akt, že skutočne pre to niečo robí a chce, aby sa zmenilo toto jeho správanie.

Pokiaľ však nevidíš, že robí konkrétne kroky, pokiaľ nevidíš, že má skutočne záväzok, aby dosiahol tú zmenu, o ktorej ti hovorí, tak nie je dôvod, aby si mu uverila. 

V žiadnom prípade sa preto nespoliehaj len na jeho slová, že sa zmenil alebo že sa chce zmeniť. Pretože pokiaľ nie sú tieto slová nasledované skutkami, tak ide skutočne len o jeho "prázdne sľuby". 

Môže sa človek zmeniť?

Ak sa pýtaš, či sa naozaj môže zmeniť, odpoveď je ÁNO. 

Ľudia sa môžu zmeniť, ale ....... väčšina z nás to neurobí! 

Prečo je to tak? 

Pretože zmena je veľmi ťažká. Zmena je veľmi náročná a vyžaduje si veľa internej práce na sebe, schopnosť vidieť svoje chyby, opustiť svoje stereotypy, nahradiť svoje vzorce správania, svoje presvedčenia, ako aj svoje návyky niečím novým. Toto si vyžaduje, aby si opustila zónu svojho komfortu a aby si sa vydala na cestu, ktorá nie je jednoduchá a trvá dosť dlhú dobu, kým tú zmenu do svojho života skutočne zavedieš.

Práve preto akákoľvek úprimná snaha a akýkoľvek dobrý zámer ešte negarantujú zmenu ako takú.

Platí to pre všetky oblasti nášho života. 

Predstav si napríklad seba, keď si povieš, že chceš schudnúť alebo sa chceš dostať do formy. Je to veľmi dobrý zámer a máš aj úprimnú snahu niečo pre to urobiť.

Začneš cvičiť, začneš sa zdravšie stravovať a robíš to možno týždeň, dva týždne, tri týždne..........., ale keď nevidíš tú zmenu hneď, pretože zmena sa nedostaví hneď, ale trvá dlhú dobu, kým uvidíš nejaký lepší výsledok (motivujúci výsledok), si schopná skĺznuť do svojho stereotypu - k svojmu predošlému správaniu. 

Cesta k zmene je vždy veľmi náročná a trvá dlhú dobu. Práve preto väčšina ľudí napriek tomu, že chce zmenu, tak sa k nej nakoniec nedopracuje. Nie sú totiž ochotní pre to niečo dlhodobo robiť, nie sú ochotní opustiť svoje pohodlie a svoje stereotypy, ktoré sú pre nich bezpečnejšie. 

Práve preto je veľmi dôležité, aby si veľmi dôkladne zvažovala, keď ti tvoj expartner sľubuje, že sa zmenil alebo že sa zmení.

Už si totiž absolvovala lekciu, z ktorej si sa mala niečo naučiť, keď si bola vo vzťahu s ním. Pokiaľ budeš túto chybu opakovať, tak sa opäť vrátiš tam, odkiaľ si odišla.

Som zástancom toho, že v ľuďoch treba vidieť to dobré a hľadať to dobré. Ak ti však niekto sľubuje zmenu a nevidíš za tým reálne skutky, tak sú to vždy len prázdne slová. Skutočná zmena totiž nevzniká vo vzduchoprázdne a vyžaduje si dlhší čas. Vyžaduje si prejsť dlhšiu cestu, ktorá je plná rôznych problémov a prekážok.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>