Keď muž mlčí, vnáša do vzťahu veľa neistoty a strachu. Kladieš si otázku, prečo sa takto správa, no napriek svojej snahe pochopiť jeho správanie, nevieš nájsť správny dôvod, prečo sa zasa stiahol a takmer vôbec nekomunikuje.
Často hľadáš chybu v sebe a pokúšaš sa odhaliť, čo sa skrýva pod tým nepríjemným tichom. Ticho vo vzťahu totiž nemusí znamenať pohodu, ale môže to byť aj nástroj v rukách partnera, ktorým ťa manipuluje a ovláda.
Vo videu sa dozvieš, ako odpovedať na jeho mlčanie a prestať sa trápiť nad touto situáciou. Ak partner používa mlčanie častejšie, ako je "normálne", pomôže ti tento spôsob zmariť jeho pokus o manipuláciu tichom.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)
Prepis videa
Bola si niekedy vo vzťahu, kde akákoľvek tvoja snaha o rozhovor na určité témy viedla k tichu na jeho strane?
Manipulácia tichom je totiž veľmi častá taktika, ktorá sa vo vzťahoch bežne vyskytuje. Žiaľ, málokto si uvedomuje, že v prípade, ak ju partner používa neustále, ide o formu emocionálneho násilia.
A práve preto sa v dnešnom videu dozvieš, čo máš robiť, keď sa tvoj partner k tebe takto správa.
Keď muž mlčí
Keď sa partner odmlčí, keď sa stiahne a odpovedá nám buď len veľmi úsečne jednou vetou alebo jedným slovom, alebo neodpovedá vôbec, je to situácia, ktorá je pre nás ženy mimoriadne nepríjemná.
- Začneme riešiť, čo sa deje.
- Začneme sa vypytovať, čo spôsobilo túto jeho reakciu.
- Začneme sa vypytovať, čo spôsobilo, že sa k nám takto správa.
- Robíme všetko preto, aby sme prelomili jeho mlčanie.
No, žiaľ, veľmi často sú všetky naše pokusy bez úspechu.
Je to práve preto, že človek, ktorý sa rozhodne využiť ticho ako nástroj, ktorý používa proti nám, presne vie, čo ním sleduje.
Dôvody, prečo muž mlčí
Ak sa muž rozhodne využiť ticho ako nástroj, najčastejšie je to preto, že:
- nechce si priznať vinu za niečo, čo spravil,
- nechce sa baviť na určité témy, pretože sa im chce vyhnúť,
- nechce zobrať zodpovednosť za to, že niečo urobil, že niečo povedal.
Lepšie je preňho zaujať taký postoj, že sa stiahne a neodpovedá na tvoje otázky. V takom prípade sa on dostáva do pozície, že on je pánom situácie. Že on kontroluje všetko, čo sa v danej situácii bude diať.
Pretože ty v tom momente, ako zistíš, že partner nereaguje, začneš uvažovať nad tým, prečo sa takto správa. Začneš rozmýšľať, či si náhodou nespravila niekde chybu ty.
No a partner sa stáva v tejto situácii obeťou a ty sa stávaš vinníčkou.
Zároveň jeho mlčanie ukazuje aj ďalšiu dôležitú vec. A to je to, že partner nedokáže efektívne komunikovať.
Nedokáže totiž komunikovať spôsobom, ktorým by ti vyjasnil, že čo sa deje, aby ste sa dohodli, čo robiť ďalej.
Takéto jeho správanie môže byť spôsobené tým, že sa takto správať naučil. Možno od jeho rodičov, u ktorých videl, že sa takto k sebe správali.
A môže dôvodom, prečo partner používa túto taktiku, je to, že ťa chce trestať. Chce v tebe vzbudzovať neistotu, strach, lebo vie, že ťa takýmto správaním zraní.
Čo robiť, ak partner nekomunikuje
Ak sa ocitneš v situácii, že sa partner k tebe takto správa, tak si v prvom rade polož otázku, či si niečo nepovedala alebo neurobila, čím si sa ho mohla dotknúť.
Ak áno, tak sa mu normálne ospravedlň.
Pokiaľ však nevieš o ničom, čo by mohlo spôsobiť takúto jeho reakciu, tak sa v žiadnom prípade neospravedlňuj (ani nepros o jeho pozornosť, ani ho neobviňuj).
Môžeš mu povedať, že:
"Chápem, že si sa ocitol v nejakej zvláštnej situácii a nechceš sa o nej so mnou baviť. Takže ja ti nechávam priestor, aby si si to nejako vnútorne spracoval. A keď si to vyriešiš sám so sebou, tak sa môžeme na túto tému baviť."
No a od tejto chvíle z tejto celej situácie ustúp. A urob to takýmto spôsobom.
- Nevyhľadávaj jeho pozornosť.
- Nepýtaj sa ho na to, čo sa deje.
- A hlavne, nesnaž sa ho pochopiť, pretože on sám vie, prečo sa takto správa.
- Ďalej je veľmi dôležité, aby si úplne preorientovala svoje myšlienky. Nesústredila sa na to, čo sa deje a prečo sa to deje, pretože je to jeho problém. Ale venovala sa sebe. Zamerala sa na seba, trebárs na svoje koníčky, na svoju prácu, na svojich priateľov, na svoju rodinu.
- A určite na nejaký čas, trebárs aj na pár hodín, opustila priestor svojej domácnosti, kde ste s partnerom.
- Ak budeš s kamarátkami alebo s členmi svojej rodiny, v žiadnom prípade nepreberaj túto situáciu, lebo v tom momente by si sa opäť myšlienkami vrátila domov.
Čo ti prinesie zmena tvojho správania
Ak sa ti podarí preorientovať sa na niečo iné a nesústrediť sa na tú situáciu, ktorú práve zažívaš so svojím partnerom, tak vytvoríš veľmi zaujímavý stav vo vašom vzťahu.
Jednak dáš partnerovi priestor na to, aby si veci premyslel. Aby sa možno aj upokojil.
Ale zároveň mu ukážeš, že ty nemáš záujem o momentálne riešenie danej situácie.
A on vidí, že ten nástroj, to ticho, ktoré chcel použiť proti tebe, tak je úplne neúčinný. Pretože absolútne nedosiahne ním to, čo ním dosiahnuť chcel. A v takomto prípade mu nezostáva nič iné, len sa čo najrýchlejšie vrátiť k normálu - k normálnemu správaniu.
Čo robiť, keď partner začne opäť s tebou komunikovať
Keď sa partner začne s tebou zasa normálne rozprávať, tak je nevyhnutné, aby si nezamietla danú situáciu pod koberec.
Lebo veľa žien si myslí, že keď sa znova všetko ukľudní, tak je lepšie sa nevracať k danému problému.
Ale to je zásadná chyba.
Práve v tom momente je potrebné začať sa rozprávať o veci, ale hlavne partnerovi povedať, čo si ty vo vzťahu praješ. Ako si ten váš vzťah predstavuješ.
A v takomto prípade mu môžeš povedať niečo takéto:
"Ja chápem, že si mal nejaký problém, ktorý si si chcel riešiť sám. Každý z nás má niekedy chvíle, keď sa radšej uzavrie a potrebuje si niečo premyslieť.
Na druhej strane sme partneri a partneri by sa mali rozprávať. Rozprávať sa o svojich problémoch, o svojich emóciách, o všetkých veciach, ktoré ich trápia. O všetkých veciach, z ktorých majú strach. O svojich chybách, pretože každý chyby robí. A takisto si priznať tieto omyly a vedieť sa za ne ospravedlniť.
A v žiadnom prípade neriešiť takúto situáciu tým, že sa odmlčíš. Že budeš ticho. Že budeš vytvárať vo vzťahu situáciu, keď ja si budem musieť domýšľať, čo sa deje.
Normálne by bolo, keby si mi povedal, že: "Áno, momentálne mám nejaký problém, ale nechcem o ňom hovoriť, lebo si ho musím vysporiadať sám. A potom neskôr sa budeme o tom baviť."
Ale pokiaľ ty nedokážeš zaujať voči určitým situáciám takýto postoj, tak v takom prípade je tvoje správanie úplne detinské a úplne neúctivé voči mne. Takže pre druhýkrát ťa prosím, aby si takéto taktiky voči mne nepoužíval, pretože ja ich nebudem v žiadnom prípade akceptovať."
Nevieš ovplyvniť, ako sa partner po takomto rozhovore bude správať. Je možné, že sa jeho správanie k tebe zlepší.
No je možné, že sa nezlepší nič.
Pokiaľ však partner neurobí nič, čím by zlepšil svoje správanie, a bude "ticho" neustále používať ako nástroj, ktorým ťa bude trestať a zneisťovať, tak treba naozaj porozmýšľať, či má význam zotrvávať v takomto vzťahu.
Pretože takéto správanie je veľmi časté u ľudí, ktorí majú sklony k narcizmu a život s nimi nie je v žiadnom prípade ľahký.
© Dana
Autor fotky: Thaís Silva na Pexels