Čo ťa vedie do zlých vzťahov

Každý nevydarený vzťah bolí, no zároveň prináša novú skúsenosť. Skúsenosť, z ktorej by sme sa mali niečo naučiť. Ak však máš za sebou sériu neúspešných vzťahov, ak sa ti láska obracia chrbtom, nevieš, kde je problém, a preto si kladieš otázku, čo ťa vedie do zlých vzťahov. Možno to uzavrieš tak, že sú na vine chlapi. Často však hľadáš chybu v sebe. Problém naozaj môže byť v chlapoch, ale aj v tebe. 

Vo videu sa pozrieme na niekoľko dôvodov, ktoré ťa môžu viesť do zlých vzťahov, resp. do vzťahov s mužmi, ktorí nie sú pre teba vhodní.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Máš za sebou sériu nevydarených vzťahov, ktoré ťa utvrdili v tom, že vzťahy nie sú pre teba, že normálneho muža dnes nie je možné nájsť, alebo že skrátka nemáš šťastie v láske.

Dôvody nevydarených vzťahov

Za každým nevydareným vzťahom môžu byť rôzne dôvody. Jeden z dôvodov je však veľmi častý a zaručene nás vedie do problémov.

Týmto dôvodom je, keď si vyberáš partnera len na základe príťažlivosti a ničoho iného.

Vyberáš si partnera len na základe príťažlivosti (chémie)

Chémia, respektíve fyzická príťažlivosť, je niečo, čo nás dá dokopy, čo je pre vzťah mimoriadne dôležité, ale chémia zároveň nie je všemocná.

Ak by to bolo tak, ak by bola skutočne chémia základ a to nevyhnutné pre dlhotrvajúci kvalitný vzťah, tak by neboli vzťahy, v ktorých funguje silná chémia, plné bolesti, neporozumení a problémov.

Ľudia si často myslia, že chémia je to najdôležitejšie, že netreba rozmýšľať pri výbere partnera a treba všetko nechať na emócie.

Takýto názor vzniká hlavne z toho dôvodu, že si myslíme, že keď voči niekomu cítime niečo tak silné, niečo tak magické, tak to skrátka musí byť ten správny človek pre nás. 

V realite to tak skutočne nie je, pretože práve to, že cítime niečo tak magické voči niekomu inému, nás často vedie k tomu, že si nevšímame napríklad nevhodné správanie partnera, veľmi často ho ospravedlňujeme a tolerujeme to, čo by sme nikdy tolerovať nemali.

Práve preto si treba uvedomiť, že chémia ako taká nás môže veľmi často viesť nesprávnym smerom a že pre kvalitný dlhodobý vzťah nie je sama osebe postačujúca, hoci vo vzťahu musí fungovať, aby sa rozvíjal dobre. 

Chémia vs kompatibilita

Aby vzťah dobre fungoval teda nestačí len to, že ťa niekto priťahuje, že medzi vami funguje silná chémia, ale je potrebné, aby si zistila, či ste ako partneri kompatibilní. 

Na to je potrebné, aby ste sa navzájom spoznali. Samozrejme, spoznávanie si vyžaduje určitý dlhší čas.

Na druhej strane je však dôležité okrem toho, že sa spoznávate, aby si vedela aj to, aké sú tvoje hodnoty, čo je pre teba veľmi dôležité, čo je pre teba zásadné v tvojom živote, akým spôsobom chceš žiť.

Lebo len na základe tohto potom vieš zistiť, či sú tvoje hodnoty v súlade s partnerovými hodnotami, či skutočne od života chcete to isté alebo zhruba či idete, alebo chcete ísť rovnakým smerom.

Napríklad:

Ak ty chceš deti, no on deti nechce - je tam nesúlad. 

Ak ty chceš žiť v malom meste v blízkosti svojich rodičov, no on preferuje veľké mesto, kde má lepšie podmienky pre svoju kariéru - je tam nesúlad.

Ak každý z vás žije niekde inde, ale neviete nájsť nejaké kompromisné riešenie, ktoré by vyhovovalo obidvom - je tam nesúlad.

Samozrejme, že nikdy nebudeš v súlade s iným človekom vo všetkom. Nikdy nebudete mať rovnaké názory na všetko, rovnaké potreby, rovnaké životné ciele.

Ale je dôležité, aby dvaja partneri mali v tých zásadných veciach jasno, aby mali rovnaký smer a rovnaké predstavy, ako chcú žiť.

Ak sa rýchlo vrhneš do vzťahu a robíš to len na základe chémie, tak sa ti môže stať, že priveľa emocionálne investuješ, priveľmi sa naviažeš alebo prirýchlo sa naviažeš na človeka, o ktorom neskôr zistíš, že nie je pre teba vhodný, že nie ste kompatibilní, pretože on chce od života niečo úplne iné, ako chceš ty.

Podceňuješ jeho pripravenosť na vzťah

Okrem súladu v zásadných veciach je veľmi dôležitá aj pripravenosť na vzťah. To sa prejavuje tým, že či partner je pripravený na záväzok, pretože každý vzťah je záväzok.

Každý z nás totiž sa nachádza v inej fáze svojho života, má iné potreby, a preto sa môže stať, že napriek tomu, že si s partnerom veľmi dobre rozumiete, on ešte nie je pripravený na seriózny vzťah, hoci ty takýto vzťah už chceš.

V takomto prípade sa môže stať, že on preferuje len také príležitostné nezáväzné stretávanie, ale ty by si už chcela vzťah posúvať ďalej.

Aké možnosti máš v takomto prípade? 

V prvom rade si treba uvedomiť, v akej situácii sa nachádzaš a či chceš čakať na svojho partnera, či chceš čakať na to, že on svoje rozhodnutie raz zmení.

Nikdy nevieš, či toto rozhodnutie zmení a či si vyberie práve teba, preto je dobré si dať určitý termín, dokedy chceš naňho čakať. 

V opačnom prípade si treba uvedomiť, že ak ti on hovorí, že ešte nie je pripravený na to, aby sa viazal, že nie je pripravený na nič seriózne, pretože v jeho živote sú nejaké iné priority, je to jeho spôsob vyjadrenia, že ak ty zostaneš - zotrváš v tomto vzťahu-nevzťahu, založenom na tvojej nádeji, tak počítaj aj s tým, že ťa možno zraní.

Tvoj výber partnera ovplyvňuje strach

Ďalším dôvodom, prečo často končíme v zlých vzťahoch alebo vo vzťahoch s nesprávnymi partnermi, je rozhodovanie na základe strachu.

Máme strach z toho, že nemáme na výber, že zostaneme samy, že si nás nikto nevyberie. 

V takomto prípade sa nám môže stať, že pokiaľ niekto o nás prejaví záujem, pokiaľ si nás niekto vyberie, tak my mu to opätujeme, hoci to tak necítime.

Rozhodneme sa opätovať záujem tomuto človeku, hoci za iných okolností by sme si ho nikdy nevybrali.

V takomto prípade je dôležité si uvedomiť, že napriek tomu, že teba si niekto vyberie, nie je to dôvod, aby si si aj ty vybrala jeho, pokiaľ to skutočne takto necítiš.

Vybrať si vhodného partnera v správnom čase a zo správnych dôvodov je základ, aby ti to vyšlo. Ak si vyberáš partnera len na základe príťažlivosti, pre krátkodobé dobrodružstvo to stačí, dlhodobo to však nebude fungovať.

Preto je dôležité, aby si sa nerozhodovala na základe chémie, ale aby si posudzovala, aké sú tvoje hodnoty, čo od života chceš a či je ten muž, s ktorým sa stretávaš, skutočne v súlade s tvojimi hodnotami a s tvojimi predstavami o živote. 

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>