Čo si od partnera zaslúžiš

Vieš, že si zaslúžiš viac, no podľa neho chceš "priveľa". Dá sa jednoznačne určiť, čo znamená "priveľa"? Určite nie, pretože to, čo jeden považuje za postačujúce, druhému môže byť málo. Problém nie je v tom, že sme rozdielni. Problém je v tom, že si vyberáme človeka, s ktorým nie sme v súlade a ktorý nám nevie alebo nechce dať to, čo potrebujeme.

Vzťah je však naše vedomé rozhodnutie - náš výber. Je to výsada, ktorú dostáva od nás druhý človek, pretože sme si vybrali práve jeho. Výsada, ktorú tá druhá strana niekedy berie ako samozrejmosť. Samozrejmosť, ktorá potom nechápavo kričí, že chceš "priveľa".

Čo je "priveľa", je však subjektívne. Existujú však štandardy, ktoré si zaslúžime všetci. Všetci bez rozdielu, ktorí túžime po zdravom vzťahu. A práve o niektorých z nich je dnešné video.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Naozaj chcem od vzťahu priveľa? Ak si kladieš túto otázku, pozri si dnešné video, v ktorom sa pozrieme na to, čo si naozaj zaslúžiš. A zaslúžiš si to nielen ty, ale každý jeden človek, ktorý túži po kvalitnom partnerskom vzťahu. 

Čo si vo vzťahu zaslúžime 

Každý z nás má vlastné potreby, očakávania, predstavy o partnerskom vzťahu. Ale existujú určité štandardy, ktoré by mal spĺňať a napĺňať každý partnerský vzťah. Vyžaduje si to, aby tieto prichádzali z obidvoch strán, aby sme ich dostávali, ale aj dávali.

V tomto videu sa teda pozrieme len na niektoré z nich, pretože ich je oveľa viac. Potom si treba položiť otázku: "Či skutočne toto ja dávam svojmu partnerovi a či ja toto od svojho partnera dostávam?"

Obojstranné úsilie

To znamená, že treba pozerať na vzťah ako na niečo, čo spolu budujeme. Nevytvára ho iba jeden partner, ale vždy obaja spoločne, pretože obaja sú tím, dvaja ľudia, ktorí sa rozhodli budovať tento vzťah.

Akonáhle jeden z partnerov začne viac brať a menej dáva, tak vytvára dynamiku jednostranného vzťahu, čo nie je dobré ani pre vzťah, ani pre toho partnera, ktorý vo vzťahu viacej dáva.

Druhá časť videa je zameraná na to, čo ženy vo vzťahoch veľmi často obetujú, pretože aj toto súvisí s témou, čo si zaslúžime a čo si nezaslúžime. Video "Čo niektoré ženy vo vzťahu obetujú" nájdeš v Akadémii vzťahov

Čo veľa žien stráca vo vzťahu

Konzistentné správanie

Je to naše každodenné usilie. Náša každodenná snaha, ktorou ukazujeme tomu druhému človeku, že nám na ňom záleží, že je pre nás dôležitý a že budovanie nášho vzťahu je pre nás prioritou.

Často sa nám však stáva, že si nevšímame drobné veci, že prehliadame drobné veci a práve vtedy sa tá druhá strana cíti tak, že je braná ako niečo samozrejmé.

Práve preto netreba sledovať tie veci, ktoré sa robia okázalou formou. Pretože ak vidíme, že nám partner len raz za čas venuje veľa svojej pozornosti, raz za čas pre nás možno pripraví nejaký úžasný výlet, raz za čas nám možno daruje niečo veľmi pekné, tak toto je síce príjemné, ale ak sa to deje len sporadicky sem-tam, tak nikdy to nemôžeme porovnať s tými drobnými každodennými skutkami.

Pretože tá intenzita nikdy nenahradí konzistenciu a na toto treba vždy myslieť.

Zdravá komunikácia

Podčiarkujem slovo zdravá, pretože veľmi často si myslíme, že: "Ale veď ja komunikujem a on nechce komunikovať!"

Ale treba sa zamyslieť nad tým, ako komunikujem.

Naozaj komunikujem tak, že počúvam, kladiem otázky, odpovedám?

Alebo reagujem?

Pretože pokiaľ emocionálne reaguješ, pretože si úplne zaplavená všetkým typom emócií, ktoré ťa môžu zaplaviť, tak obyčajne tá naša komunikácia nie je zdravá. 

Práve vtedy veľmi často útočíme alebo sa stiahneme, začneme sa brániť, začneme sa obhajovať, začneme vyčítať, začneme partnera s niekým iným porovnávať, začneme ho určitým spôsobom zhadzovať a toto všetko potom veľmi negatívne pôsobí na nás oboch, pretože nič sa nevyrieši, ale vytvára to vo vzťahu ešte viac dusna, ako tam bolo predtým.

Práve preto je potrebné sa zamerať na to, aby tá komunikácia bola zdravá, aby sme sa naučili v prvom rade upokojiť svoje emócie a len potom otvárať tie konverzácie a následne, aby sme sa snažili pochopiť, pretože účel komunikácie je jednoznačne pochopiť toho druhého.

Vlastná zodpovednosť

V našich vzťahoch si zaslúžime aj to, aby bol partner schopný prijať vlastnú zodpovednosť.

Čo to znamená?

Je to schopnosť sa pozrieť na seba so "sebauvedomením" a zobrať zodpovednosť za svoje názory, rozhodnutia, skutky a tým pádom aj za svoje chyby.

Pretože každý z nás robí aj chyby a nerobíme ich zámerne. Ale niekedy niektoré veci nevyjdú. 

Práve preto treba byť nastavený na to, že: "Som zodpovedná/-ý za to, čo robím."

A keď vidíš, že si urobila/urobil chybu, tak povedať partnerovi/partnerke: "Prepáč, mal si pravdu/mala si pravdu."

Tomuto sa však veľmi často bránime, pretože obyčajne sa snažíme hľadať toho vinníka, toho, kto spôsobuje problémy, vonku mimo nás a máme pocit, že len my sme tí, ktorým sa ubližuje, ktorým niekto škodí.

Je potrebné, aby sme sa to naučili robiť úplne naopak a v prvom rade sa pozreli na seba.

Práve to, že si schopná/schopný si uvedomiť veci, za ktoré nesieš svoju zodpovednosť, ti otvára tú možnosť, aby som sa z nich poučila/poučil. Aby si ich v budúcnosti neopakovala/neopakoval.

Pretože ten človek, ktorý vidí vinu len vonku, neustále opakuje toto svoje správanie. Neustále robí tie isté chyby a toto potom spôsobuje ďalšie a ďalšie problémy, lebo opakuje určitý vzorec svojho správania.

Keďže tento človek nie je schopný niečo meniť na sebe, nechce sa stať lepšou verziou seba, tak v takomto prípade vidíš, že tento človek nechce rásť.

A byť s partnerom, ktorý odmieta rásť, ktorý sa odmieta zlepšovať, nie je veľmi dobrý základ pre zdravý vzťah.

Plná pozornosť

Určite je veľmi dôležité vo vzťahu aj to, aby sme partnerovi venovali plnú pozornosť.

Čo znamená plná pozornosť?

Je to určité množstvo času, ktoré venujeme partnerovi bez toho, aby sme boli vyrušovaní napríklad televíziou, mobilným telefónom alebo inými podnetmi zvonka. Je to čas, ktorý chceme tráviť spolu len my dvaja.

Bez ohľadu na to, aký hektický je náš život, ako veľa pracovných povinností máme, je to veľmi potrebné pre každý vzťah, pretože len tak zabránime tomu, aby sme sa cítili vo vzťahu nepochopení, prehliadaní, neviditeľní.

Keď sa venujeme jeden druhému, cítime, že sme pre partnera dôležití, že nás chce pochopiť a že je rád, že je s nami, takže sa cítime milovaní, čím sa prehlbuje naše spojenie.

Absolútna dôvera a podpora

Dôvera

V realite to znamená, že natoľko dôverujem svojmu partnerovi, že ho viem vpustiť do svojho života a nebojím sa ukázať mu svoju vlastnú zraniteľnosť.

Pretože tento človek je niekto, komu úplne dôverujem. O kom som presvedčená, že tu bude so mnou aj v ťažkých situáciách. Aj v tých chvíľach, keď sa udeje v mojom živote niečo, keď budem tohto človeka potrebovať viac, ako on potrebuje mňa.

Podpora

Okrem absolútnej dôvery si zaslúžime vo vzťahu aj podporu partnera, pretože práve náš partner má byť prvým človekom, ktorému sa zdôveríme s našimi plánmi, s našimi cieľmi, s našimi víziami, s tým, čo je pre nás dôležité.

Partner by mal byť presne tým človekom, ktorý nás podporuje, ktorý nám verí, ktorý nás povzbudzuje, ktorý je tu pre nás.

Nie človekom, ktorý ti práve vtedy, keď máš svoj plán alebo máš svoj cieľ a zdôveríš sa s ním, povie, že je to hlúposť, že ty na to nemáš, že toto sa ti nemôže podariť, že toto nie je dobrý nápad a je to pre teba veľké riziko.

V takomto prípade tento partner vôbec nepôsobí ako človek, ktorý ťa podporuje, a každý z nás potrebuje mať pri sebe niekoho, ktorý v nás verí.

Toto je niekoľko spôsobov správania, ktoré si vo vzťahoch zaslúžime všetci. Takže otázka: "Či nechceš príliš veľa?" nie je na mieste, pretože ty si zaslúžiš oveľa viac, ako som povedala v tomto videu.

Zaslúžiš si človeka (v partnerskom vzťahu), ktorý ťa miluje a ukazuje to každý deň svojimi skutkami. Zaslúžiš si človeka, ktorý ťa chápe, pretože je ochotný ťa počúvať. Zaslúžiš si človeka, ktorý neznevažuje tvoje pocity, ale práve naopak, snaží sa im porozumieť. Zaslúžiš si človeka, ktorý ťa nikdy nezhadzuje za to, aká si, ale práve naopak, ktorý oceňuje a váži si, akou si práve dnes.

© Dana

Autor fotky: August de Richelieu

Zdieľaj s priateľmi
>