Čo nerobia šťastné páry

Prečo má niekto šťastný vzťah a pre iného je to nedosiahnuteľná méta? Možno veríš, že je to o šťastí. V skutočnosti sa však šťastný vzťah nedá nikde nájsť. Šťastný vzťah sa totiž buduje a vyžaduje si neustále úsilie obidvoch partnerov.

Na základe toho, ako investujeme do vzťahu a ako sa správame, si vytvárame náš vzťah. Nikto nechce nešťastný vzťah, no niekedy robíme veci, ktoré vzťahu neprospievajú. Naše dobré úmysly totiž neznamenajú, že robíme správne veci.

Vo videu sa dozvieš, akému správaniu sa treba vyhnúť, ak naozaj chceš s partnerom budovať šťastný vzťah.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Naše správanie podstatným spôsobom ovplyvňuje, aký je náš vzťah, aká je kvalita nášho vzťahu a ako sa v ňom cítime. Ľudia, ktorí sú vo vzťahu, kde nie sú spokojní, kde sa cítia dokonca nešťastne, veľmi často opakujú spôsoby správania, ktoré prinášajú nespokojnosť, neuspokojenie potrieb a pocity nešťastia z neriešenia problémov.

Práve preto je potrebné sa zamerať vo vzťahu na to, čomu sa vyhnúť, ale aj na to, čo treba v takomto vzťahu zmeniť.

V tejto časti videa sa dozvieš, čomu sa vyhýbajú ľudia v šťastných vzťahoch, a v druhej časti videa sa dozvieš, čo robia ľudia v šťastných vzťahoch preto, aby to tam fungovalo

čo nerobia šťastné páry

Čomu sa vyhýbajú ľudia v šťastných vzťahoch

Nepoužívajú chyby partnera z minulosti ako zbraň proti nemu

Veľmi často sa totiž vo vzťahu stáva, že dôjde ku konfliktu a práve vtedy jeden z partnerov vytiahne na toho druhého nejakú jeho chybu z minulosti a začne mu ju vytýkať.

Toto je spôsob, ktorým ten človek, ktorý vyťahuje tieto chyby, sa chce postaviť do určitej pozície nadradenosti, nejakej morálnej autority a tým pádom tú chybu z minulosti používa ako zbraň proti svojmu partnerovi, pretože práve pomocou tejto zbrane chce vyhrať v danom konflikte.

Tento človek svojím správaním poukazuje na to, že je neistý sám sebou a touto formou si chce zvyšovať svoje ego aspoň na chvíľu. Jednoznačne však takéto správanie zabíja dôveru a intimitu vo vzťahu.

Zároveň ten človek, čo vyťahuje chyby z minulosti partnera, ukazuje, že nie je schopný urobiť čiaru za minulosťou.

Nie je schopný sa povzniesť nad chyby partnera a stále ich ťahá do vzťahu, aj keď sa stali dávno.

Ak máš čo i len tú najmenšiu indíciu alebo chuť správať sa takto vo vzťahu, zastaň a uvedom si to, že toto nie je správny spôsob.

Je potrebné sa naučiť komunikovať s partnerom o problémoch, ale nestavať sa do pozície človeka, ktorý sa snaží partnera poukazovaním na jeho chyby z minulosti. 

Nesúperia o to, kdo vyhrá spor

Akonáhle vo vzťahu vznikne nejaký konflikt, nejaký spor, ľudia často rýchlo prejdú na opačnú stranu.

Hoci sa na začiatku vzťahu snažíme byť s partnerom ako "tím" a chceme ísť spolu životom a spolu riešiť problémy, v konfliktoch sa staneme "súperi".

V tom prípade už nepočúvame partnera, nechceme ho pochopiť a hájime si svoju vlastnú pravdu. 

Nechceme urobiť žiadny kompromis a radšej čakáme, že nech sa partner vzdá. 

A taktiež v takomto prípade niektorí z nás vyťahujú práve tie chyby z minulosti, aby sme takto trestali partnera a týmto spôsobom vyhrali nad ním.

Táto forma správania je veľmi negatívna práve z toho dôvodu, že akonáhle sa s partnerom postavíme jeden proti druhému, neriešime už daný problém, pretože už nejde o ten problém, ale ide o boj EGA jedného a EGA druhého partnera.

Ak naozaj chceš riešiť problémy a aby váš vzťah skutočne prosperoval, je potrebné sa zamyslieť v tom konflikte v prvom rade nad tým, kde je problém a ako ho ideme riešiť, a nie pozerať na to, že kto z nás má pravdu. 

Nevynášajú problémy zo vzťahu "von"

Možno sa aj tebe stalo, že si mala problém vo vzťahu s partnerom a chcela si radu od mamy, od sestry, možno od kamarátky. A zdieľala si s nimi rôzne, dá sa povedať veľmi intímne, veci z vášho vzťahu.

Veci, ktoré sa týkajú len vás dvoch. A myslela si si, že veď ja nerobím nič zlé. Ja chcem pomôcť. Ja chcem, aby mi niekto poradil, čo mám robiť.

Ale toto nie je spôsob, akým pomáhaš svojmu vzťahu, pretože v každom vzťahu má každý partner určitú mieru tolerancie ohľadom vecí, ktoré je ochotný zdieľať s inými ľuďmi.

A ty potrebuješ vedieť, odkiaľ - pokiaľ má tu mieru tvoj partner. A odkiaľ - pokiaľ máš tu mieru ty.

Predstav si, že tvoj partner by sa dozvedel, čo si povedala svojej kamarátke o vašom probléme.

Ako by sa zachoval? Ako by sa cítil?

Nespôsobilo by to náhodou to, že by si určitým spôsobom poškodila dôveru, ktorú on voči tebe má a tým pádom by už nebol schopný sa otvoriť voči tebe, čo by potom negatívne ovplyvnilo vašu intimitu a iné veci vo vzťahu?

Jednoznačne si na toto treba dávať veľký pozor, pretože určité veci treba nechávať len medzi tými dvoma ľuďmi vo vzťahu. A ak si tieto veci nevedia vyriešiť sami, pokiaľ majú vážny problém, je potrebné sa obrátiť na odbornú pomoc a nie na mamu, sestru alebo kamarátku.

Nesúhlasia s partnerom za každých okolností

Asi teraz povieš:  "Ale to ako? Ako že nemám súhlasiť? Veď keď nebudem s ním súhlasiť, tak vznikne medzi nami konflikt a ja toto nechcem. Ja chcem, aby sme mali pokoj v našom vzťahu."

Práve toto je dôvod, prečo vo vzťahu povieme áno aj v situácii, keď by sme chceli povedať nie.

A robíme to preto, že si hovoríme:

  • Ja nechcem, aby ma partner bral, že som taká a taká. 
  • Ja chcem vyhovieť svojmu partnerovi, pretože ho veľmi milujem.
  • Veď na tom, čo chcem ja, vôbec nezáleží.

A neuvedomujeme si, že keď sa to bude diať dlhodobo a bude sa to neustále opakovať, tak sa prestaneme vo vzťahu cítiť dobre a budeme cítiť, že nikto sa nezaujíma o nás, o naše potreby, čo bude vyvolávať veľké problémy vo vzťahu.

Keď hovoríš áno aj vo chvíľach, keď by si chcela povedať nie, poukazuje to aj na to, že nemáš nastavené hranice alebo sú tie tvoje hranice veľmi mäkké, alebo si ich nevieš udržať.

Takisto to poukazuje to na to, že možno nemáš dostatočné sebavedomie, ale aj na to, že neovládaš asertívnu komunikáciu.

Práve preto je potrebné sa zamyslieť nad týmito vecami, ak toto vo vzťahu robíš, a zmeniť to. Naučiť sa asertívne komunikovať, vedieť sa postaviť za seba a zároveň mať nastavené zdravé hranice.

Nedávajú partnerovi nevyžiadané rady

Možno si teraz povieš: "Ale veď keď ja svojho partnera milujem a vidím, že je frustrovaný, že je nahnevaný, že je možno v depresii, tak mu chcem pomôcť, chcem tu byť preňho."

A to je pravda. Keď si jeho partnerka, tak by si mu mala ukazovať, že si tu s ním, že ho podporuješ a že má v tebe oporu.

Ale pokiaľ to chceš robiť tým spôsobom, že začneš riešiť vieci zaňho, že mu začneš diktovať, čo má robiť, tak toto nie je vhodná forma, ktorú on potrebuje v danej chvíli.

Môžeš mu dávať svoje rady a svoje názory len vtedy, keď ťa o to naozaj požiada.

Pokiaľ ťa nepožiadal, tak sa tomu určite vyhni. Len mu povedz, že si tu preňho, že si ochotná ho vypočuť, kedykoľvek sa on bude chcieť o veciach rozprávať. A, samozrejme, že ho podporuješ a že mu dôveruješ.

Toto je skutočne kameň úrazu v mnohých vzťahoch, že my automaticky skĺzneme do tejto roviny, že chceme tie negatívne emocie partnera zmeniť, aby to opäť v tom vzťahu bolo normálne.

A je to pochopiteľné. My si totiž myslíme, že to robíme pre dobro toho partnera. Ale v skutočnosti, keď sa na tým zamyslíš, nerobíš to len pre dobro partnera, ale robíš to aj pre svoje dobro. Pretože keď sa partner necíti dobre, tak sa necítiš dobre ani ty,  a preto to chceš zmeniť. Chceš opäť cítiť rovnováhu a dobré emócie vo vašom vzťahu.

Takže nie je to len záležitosť toho, že ja ako dobrá partnerka chcem pomôcť, ale veľmi často je za tým aj náš osobný účel, ten náš osobný cieľ.

Tvoja úloha v tejto situácii je ukázať partnerovi, že si pri ňom, ale nebuď jeho terapeut alebo lekár.

Ak chceš vedieť, čo robia ľudia vo vzťahoch, ktoré sú šťastné, určite si pozri aj video Tajomstvo šťastných párov, ktoré nájdeš v Akadémii vzťahov, pretože ti v ňom poviem tri veľmi dôležité veci, ktoré treba zvládnuť na to, aby tie naše vzťahy boli čo najlepšie.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>