Chceš harmonický vzťah a snažíš sa, aby to medzi vami fungovalo. Výsledky sú však často rozpačité. Nechápeš to. Nevyhľadávaš predsa konflikty, podporuješ partnera, obetuješ sa pre dobro vzťahu a stále to nestačí. Ak ťa zaujíma, čomu sa vo vzťahu vyhnúť, pozri si toto video.
Dozvieš sa v ňom niekoľko tipov, čo vo vzťahu v žiadnom prípade nerobiť, ak ti na ňom naozaj záleží.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Naše správanie veľmi zásadne ovplyvňuje, ako vyzerá náš vzťah. Práve preto sa v tejto časti videa dozvieš, čo nerobiť vo vzťahu, ak chceš, aby bol skutočne dobrý.
Čo vo vzťahu za žiadnych okolností nerobiť
Nevyhýbaj sa nepríjemným konverzáciám
Veľmi často sa nám totiž stáva, že sa vyhýbame nepríjemným témam. Radšej si zahryzneme do jazyka. Radšej sme ticho, pretože nechceme vyvolať konflikt vo vzťahu.
Chceme zachovať pokoj vo vzťahu a práve preto sa snažíme naše emócie potlačiť a vôbec neprejaviť svoj názor.
V takomto prípade je to, ako keby si svoje emócie uzatvárala do flaše, ale s každou nepríjemnou situáciou, o ktorej by si mala komunikovať, do tej fľaše ukladáš ďalšiu a ďalšiu, až sa nakoniec stane to, že nejaký malinký problém, ktorý sa vyskytne vo vzťahu, môže pôsobiť ako rozbuška.
A práve vtedy sa stane to, čo nechceš. Práve vtedy zátka na fľaši vyleti a vznikne veľký konflikt.
A tvoj partner je prekvapený, že prečo nejaká veľmi malá nepodstatná vec spôsobila takúto neprimeranú reakciu z tvojej strany, pretože on doteraz ani netušil, koľko tých dôvodov na nespokojnosť si ty už mala, kým došlo práve k tejto situácii.
Práve preto je veľmi dôležité, aby si vždy s partnerom komunikovala o veciach, ktoré sa ti nepáčia, s ktorými nesúhlasíš, po ktorých túžiš.
Len tak môžete riešiť danú situáciu, len tak môžete riešiť počiatočné malé problémy a nestane sa to, že by sa tie problémy nabaľovali. Zároveň nebude rásť ani tvoja nespokojnosť vo vzťahu.
Neklam partnerovi o svojich zámeroch
Toto platí úplne od začiatku vzťahu, pretože hlavne na začiatku sa snažíme veľmi nejasne definovať, čo chceme. Či chceme seriózny vzťah, či sa chceme len tak nezáväzne stretávať..., pretože sa chceme zapáčiť a chceme zapadnúť do nejakej predstavy toho druhého človeka. Toto však nie je založené na tom, čo my skutečne chceme.
Takisto sa nám môže stať, že o našich zámeroch nechceme komunikovať ani vo vzťahu, ktorý trvá dlhšiu dobu. Bojíme sa totiž, aby sme partnera nezranili alebo aby sme ho nesklamali a práve vtedy sa snažíme určité veci potláčať. Hovoríme úplne iné veci, ako sú tie skutočné veci, ktoré cítime alebo ktoré by sme chceli.
Samozrejme, toto v žiadnom prípade neprospieva žiadnemu vzťahu, pretože vždy je potrebné jasne formulovať svoje zámery, aby partner o nich vedel a aby sa vedel podľa toho zariadiť.
Neprenášaj na partnera negatívne skúsenosti z minulosti
Každý z nás prináša do vzťahu celú svoju históriu. Skúsenosti zo svojich predchádzajúcich vzťahov, z detstva, sklamania a veci, ktoré sa nám stali.
Toto všetko formuje aj náš pohľad na vzťahy a na partnera, ale zároveň to spôsobuje, že sme veľmi upodozrievaví, že nedokážeme dôverovať a myslíme si, že keď nás ten predchádzajúci partner zranil, alebo zradil, alebo oklamal, alebo nám bol neverný, tak toto všetko nám spraví aj ten partner súčasný.
Práve preto nedokážeme dôverovať, nedokážeme sa otvoriť, nedokážeme partnera viac pustiť k sebe, čo, samozrejme, spôsobuje na strane partnera, že sa necíti dobre, a nášmu vzťahu to spôsobuje, že nedokážeme budovať dôveru, intimitu, vzájomné spojenie, emocionálnu bezpečnosť a tým pádom ten vzťah nemôže byť postavený na dobrom základe.
Čo robiť vo vzťahu, aby dobre fungoval, sa dozvieš vo videu, ktoré nájdeš v Akadémii vzťahov.
Nerob veci, ktoré partnera zraňujú alebo vyvolávajú u neho nekomfort
Toto sa stáva často v období, keď prichádzame do vzťahu, pretože sme zvyknutí na náš single život, v ktorom sme si mohli robiť čokoľvek, čo sme chceli, nemuseli sme brať ohľady na iného človeka a mali sme zodpovednosť len za seba.
Mohli sme robiť čokoľvek, čo nám robilo radosť, čo nám prinášalo uspokojene.
Ale keď si vo vzťahu, to už nie je len o tebe. Tam sa nemôžeš pozerať na situáciu, čo ja. Ale musíš sa pozerať, čo my a čo partner, ten druhý človek, s ktorým som sa ja rozhodla vstúpiť do toho vzťahu.
Príkladom môže byť, keď si pred tým, ako si vstúpila do tohto vzťahu, bola pravidelne na online zoznamkách. Ale ty si si nechala tento svoj profil na zoznamkách aj teraz. (Alebo to tak spravil tvoj partner.) V tomto prípade sa, samozrejme, tá druhá strana necíti komfortne.
A ty si vtedy možno povieš, že: "Ale veď o nič nejde. Veď ja nepodvádzam, ja sa tam len pozriem."
Ale treba to brať z pozicie tej druhej strany. Protože ak toto tvoje správanie prináša nekomfort tomu tvojmu partnerovi, tak už to nie je len o tom, že ty si hovoríš, že o nič nejde, ale ide o tvojho partnera, takže ide o veľa.
V takomto prípade si treba uvedomiť, že každý má určitú mieru komfortu a určitú hranicu komfortu. A keď prejdeme za tú hranicu, už je tam nekomfort.
Hranice druhého človeka treba rešpektovať, keď to s týmto človekom myslíš vážne.
A pokiaľ nechceš rešpektovať hranice iného človeka, pokiaľ ti nezáleží na tom, že tvoje správanie vyvoláva nekomfort (možno úzkosť, obavy) na tej druhej strane, tak treba zvažovať, či je pre teba vhodné byť vo vzťahu, či nie je lepšie zostať single.
Neber partnera a vzťah ako jediný zdroj svojho šťastia
Keď sme single a necítime sa dostatočne dobre v tom našom živote, pretože máme pocit, že potrebujeme byť vo vzťahu, tak si veľmi často myslíme, že práve to partnerstvo a ten vzťah nám prinesie niečo veľmi pozitívne a prinesie nám šťastie.
Samozrejme, že kvalita našich vzťahov zásadne ovplyvňuje náš život, a to v pozitívnom, ako aj v negatívnom zmysle.
Ale šťastie neprichádza zvonka. Šťastie ti neprinesie ten iný človek. On môže prispieť k tvojmu šťastiu.
Ale pokiaľ ty sama nemáš vyskladaný ten svoj život tak, že tam máš niekoľko pilierov, v ktorých sa realizuješ a ktoré ti prinášajú šťastie, niekoľko oblastí, ktoré sú pre teba dôležité, tak sa vystavuješ veľkému riziku, že na jednej strane veľmi tlačíš na toho svojho partnera, pretože on si uvedomuje, čo pre teba znamená a že doňho vkladáš až príliš veľa očakávaní, čo nemusí byť príjemné, ale na druhej strane si treba uvedomiť, že žiadny vzťah nemá záruku, že vydrží navždy.
A v prípade, že ten vzťah by sa skončil a ty máš svoj život a to svoje šťastie postavené len na tom jednom pilieri, ktorým je tento vzťah a tento partner, tak budeš veľmi, veľmi zranená.
Nehovorím, že nebudeš zranená, keď budeš mať viac tých pilierov. Ale jednoznačne sa omnoho ľahšie z toho dostaneš, pretože vieš, že máš tu úplne iné zdroje, ktoré ťa napĺňajú a ktoré prinášajú šťastie a naplnenie do tvojho života.
Nechci meniť svojho partnera
Netlač naňho, aby sa menil. Pretože keď si sa pre niekoho rozhodla, to znamená, že tohto človeka už poznáš a vieš, že každý človek má aj svoje slabé stránky, chyby, nedostatky.
A keď sa rozhoduješ, že chceš tohto človeka, tak jednoznačne musíš akceptovať tieto veci.
Neznamená to, že sa ti tieto veci musia páčiť. Neznamená to, že s týmito charakteristickými vlastnosťami musíš súhlásiť. Ale jednoznačne to znamená, že musíš toto všetko akceptovať. Že toto je človek, ktorý je takýto, a napriek tomuto ho miluješ.
Akonáhle začneš tlačiť na partnera, aby sa menil, jednoznačne vytváraš veľmi zlú atmosfreu vo vzťahu, pretože nikto nemá rád, ak niekto od neho chc, aby sa menil.
Nerieš problémy partnera zaňho
Možno si teraz hovoríš: "Ale veď ja ho milujem a ja mu musím ukázať, že ho podporujem, že pri ňom stojím."
A to je v poriadku, pretože keď niekoho milujeme, tak by sme ho mali podporovať. Mali by sme stáť pri ňom aj v tom dobrom, aj v tom zlom.
Úplne iná situácia je, keď ty si proaktívna a začneš veci riešiť za partnera bez ohľadu na to, či ťa on o to požiadal, alebo nie. Začneš mu hovoriť, čo má robiť, ako to má robiť. Možno, že začneš niekde telefonovať, niečo vybavovať.
V takomto prípade sa správaš viac-menej ako rodič, ako jeho mama, alebo sa správaš ako nejaký jeho kouč či nadriadený. Jeho postavíš do pozície človeka, ktorý nevie, čo má robiť.
Úplne o inú situáciu ide vtedy, keď ťa on požiada, aby si mu niektoré veci pomohla riešiť. V takomto prípade je to úplne normálne. Ale pokiaľ ťa on o to nepožiada, tak mu len ukáž, že si tu preňho, že si vždy pripravená si ho vypočuť a prípadne poradiť alebo pomôcť, ak je to v tvojich možnostiach a schopnostiach. Toto úplne stačí.
Neukonči vzťah len na základe toho, že sa v ňom vyskytli nejaké problémy
Toto je tiež častý dôvod, že vzťahy končia. Sme totiž presvedčení, že ak sme v dobrom vzťahu, tak tu majú veci vždy fungovať dobre.
Že partner nás nikdy nemôže zraniť. Že partner sa k nám musí vždy na 100 % správať úplne úžasne. Že veci skrátka budú vždy fungovať krásne a že každý deň bude úplne perfektný.
Ale, žiaľ, nie je to tak, pretože všetci sme len ľudia a všetci robíme chyby. Niekedy povieme veci, ktoré by sme chceli potom neskôr zobrať späť, urobíme niečo, čím sa dotkneme druhého človeka alebo dokonca neurobíme veci, ktoré sme slúbili, lebo na ne zabudneme.
Toto všetko sa vo vzťahoch deje. V prípade, že ty sa rozhodneš už pri malom probléme odísť, tak sa ti stane to, že budeš väčšinou odcházať, pretože žiadny vzťah nebude taký, že budeš v ňom vždy na 100 % spokojná.
Toto však neplatí na situácie, keď si vo vzťahu s človekom, ktorý ťa neustále zraňuje buď emocionálne, alebo aj fyzicky, to znamená, ak si vo vzťahu, kde je veľa emocionálneho alebo fyzického násilia.
Toto sa prejavuje tak, že tento človek podkopáva tvoje sebavedomie, vo vzťahu sa cítiš ako úplne menejcenná osoba a strácaš svoju dôstojnosť. V takomto prípade jednoznačne netreba čakať a treba čo najskôr odísť.
Toto bolo niekoľko spôsobov správania, ktorým sa určite treba vo vzťahu vyhnúť, pretože pokiaľ toto vo vzťahu robíme, tak oslabujeme ten náš vzťah, čo mu, samozrejme, neprospieva a z dlhodobého hľadiska to potom spôsobuje, že sa naše vzťahy rozpadávajú.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Autor fotky: cottonbro studio: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/vztah-vzajomna-naklonnost-intimnost-dovernost-10071542/