Chceš posunúť váš vzťah

Ste spolu už nejaký čas, no na vašom vzťahu sa nič nemení. Máš pocit, že ste sa zasekli v určitom bode a neviete sa pohnúť ďalej. Snažíš sa byť trpezlivá, a preto čakáš na rozhodnutie partnera, kedy uvedie veci do pohybu. Je to predsa prirodzený ďalší krok, ktorý má nasledovať. Tvoja trpezlivosť má však tiež svoje hranice.

Ak si aj ty v takejto situácii, pozri si toto video. Dozvieš sa v ňom jednu dôležitú vec, v ktorej musíš mať jasno ešte predtým, ako sa rozhodneš zdieľať s niekým svoj život.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Keď s niekým chodíme, tak je prirodzené, že chceme, aby sa ten náš vzťah niekam posúval. V takomto prípade je však veľmi dôležité si uvedomiť, že aký vzťah chcem (či chcem len niečo nezáväzné, alebo či chcem niečo seriózne - dlhodobý vzťah).

Keď chceš skutočne dlhodobý vzťah, tak si potrebuješ odpovedať na jednu otázku a mať v nej jasno.

A táto otázka znie: Prečo chcem ten dlhotrvajúci vzťah práve s týmto človekom? Prečo som si vybrala práve jeho? 

Možno si práve teraz hovoríš: "Veď to je úplne normálne. Ja viem prečo. Pretože ho milujem, pretože medzi nami funguje chémia, pretože sme spolu už dlhšiu dobu a ja som do tohto vzťahu už veľmi veľa dala."

V takomto prípade, samozrejme, máš pravdu, pretože pre každý vzťah je veľmi dôležité, aby sme sa milovali, aby medzi nami fungovala chémia a aby sme sa čo najlepšie poznali.

Ale pre budovanie dlhodobého vzťahu a na to, aby sme sa rozhodli, či práve tento človek je vhodný na to, aby s nami budoval vzťah, po akom túžime, je veľmi dôležité mať jasno v tom, že prečo práve on. 

Nemôžme sa obmedziť len na vysvetlenie, že ja ho milujem, tento človek ma priťahuje a som s ním už dlhšiu dobu. 

Práve toto veľmi často robíme, pretože si myslíme, že toto je ten prirodzený vývoj. Ten prirodzený krok, ten krok ďalej.

Ale v skutočnosti potrebuješ ešte predtým, ako svoj život spojíš s druhým človekom, vedieť, či tento človek dokáže skutočne napĺňať tie potreby, ktoré sú nevyhnutné, aby ste vedeli spolu budovať seriózny vzťah. 

Je samozrejmé, že každý z nás má iné predstavy. Každý z nás má iné vízie o vzťahu, aký by chcel, iné očakávania od partnera aj od partnerstva. 

Ale existuje niekoľko signálov alebo dôležitých vecí, na ktoré sa treba zamerať, a zhodnotiť, či naozaj sú v tom tvojom súčasnom vzťahu zo strany tvojho partnera naplnené.

Pocit bezpečia vo vzťahu

V prvom rade je dôležité, aby si sa vo vzťahu cítila úplne bezpečne. To znamená, že dokážeš byť sama sebou. Dokážeš úplne slobodne a voľne vyjadrovať svoje názory či presvedčenia.

Môžeš hovoriť o rôznych témach bez toho, aby si sa bála, akú reakciu to vyvolá na strane tvojho partnera. Nemusíš vo vzťahu "chodiť po špičkách", lebo sa bojíš, že keď povieš niečo, čo sa jemu nebude páčiť, tak vyvoláš veľmi negatívnu reakciu z jeho strany.

Súlad v hodnotách a víziách o živote

Druhou dôležitou vecou, ktorá by mala byť vo vzťahu, je súlad, čo sa týka hodnôt a vízií o vašom spoločnom živote.

Toto je veľmi dôležité, pretože ak máte spoločné vízie, ako chcete žiť, a zároveň zdieľate spoločné najdôležitejšie hodnoty, tak toto je znak, že ste kompatibilní.

V takomto prípade je to veľmi pozitívna správa, lebo toto je veľmi dobrý predpoklad, aby ten náš vzťah dlhodobo fungoval.

Predtým, ako sa rozhodneš svoj život spojiť s mužom, ktorého si si vybrala, tak si polož tieto tri otázky, ktoré nájdeš v ďalšom videu v Akadémii vzťahov

3 otázky pred vstupom do seriózneho vzťahu

Rešpekt

Dôležité je aj to, či sa partner k tebe správa s úctou a rešpektom. Pretože pokiaľ vo vzťahu nie je rešpekt a úcta, ale naopak, je tam napríklad časté obviňovanie, snaha o manipuláciu, o kontrolu, znevažovanie, emocionálne násilie formou rôznych nadávok, urážok, podceňovania tvojich názorov, tak v takomto prípade toto je signál, že sa treba zamyslieť, či práve s týmto človekom chceš naozaj fungovať dlhodobo.

Dôvera

Veľmi dôležité je aj to, že či sa dokážeš na svojho partnera stopercentne spoľahnúť. Či si si istá, že toto je človek, ktorý pri mne stojí, ktorý ma podporuje a ktorému ja skutočne dôverujem.

Pretože dôvera je základom každého vzťahu a pokiaľ nefunguje dôvera, pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov si si nie istá, či tomuto človeku máš veriť, či sa môžeš naňho spoľahnúť, tak zasa je to veľký otáznik.

Zvládanie konfliktných situácií

Ďalšia veľmi dôležitá vec je vedieť, ako tvoj partner reaguje, keď je v krízovej situácii, keď je v strese, keď mu niečo nevychádza.

Ako reaguje v konflikte a hlavne, ako vy dvaja reagujete, keď máte spoločný konflikt.

Dokážete konflikt spoločne riešiť?

Dokážete nájsť spoločný kompromis, ktorý vyhovuje obidvom stranám?

Dokážete spoločne komunikovať efektívne, aby ste skutočne sa dopracovali k tomu výsledku, ktorý obaja chcete?

Toto je tiež veľmi dôležité.

Pretože pokiaľ nevieme komunikovať.

Pokiaľ nevieme pristupovať k riešeniu problémov efektívne a s chladnou hlavou s tým, že dáme svoje egá nabok.

Pokiaľ nechceme pristúpiť na kompromis a snažíme sa za každú cenu vyhrať nad partnerom a povyšujeme naše osobné potreby nad potreby partnera, tak zasa je to signál, že asi to tu nefunguje tak, ako by to malo fungovať. 

Emocionálne spojenie

Veľmi dôležité je aj to, že ako funguje medzi vami emocionálne spojenie.

Či ste si emocionálne tak blízki, že dokážete hovoriť o svojich pocitoch, o svojich potrebách, o svojich strachoch, o všetkých veciach, ktoré bežne nehovoríte iným ľuďom.

Či ste skutočne úplne prepojení aj na tejto rovine, pretože dlhodobý vzťah si vyžaduje, aby tam fungovalo emocionálne spojenie na veľmi vysokej úrovni.

Pokiaľ máš pri sebe človeka, ktorý sa neustále uzatvára, ktorý je emocionálne nedostupný, tak s týmto človekom budeš mať vo vzťahu veľmi veľa problémov práve preto, že on sa bude neustále vyhýbať tomu, aby sa k tebe priblížil.

Toto je niekoľko veľmi dôležitých vecí, ktoré by mali vo vzťahu, ktorý chceš posunúť na ďalší level, fungovať.

Potrebuješ mať jasno v tom, že prečo práve On - Prečo práve tento človek. 

Či je to naozaj človek, ktorý ti poskytuje podporu, ktorý sa k tebe správa s úctou, ktorému plne dôveruješ, o ktorom stopercentne vieš, že sa snaží, aby boli naplnené tvoje potreby a nepozerá len na seba.

Či je to človek, ktorý dokáže komunikovať otvorene a snaží sa riešiť problémy spôsobom, aby ste boli obaja spokojní.

Či je to človek, ktorý sa dokáže otvoriť a pustiť ťa do svojho života.

Či je to človek, ktorý ti poskytuje bezpečie a cítiš sa s ním úplne uvoľnene.

Či ťa začlenil do svojho života.

Toto je niekoľko vecí, ktoré si treba uvedomiť a prehodnotiť, pretože pokiaľ toto nefunguje v tvojom vzťahu už teraz, tak je veľmi diskutabilné, či by si sa mala viazať práve k tomuto človeku.

© Dana

Autor fotky: Emma Wise

Zdieľaj s priateľmi
>