Váš vzťah sa zmenil. Blízkosť vystriedal odstup. Spojenie sa zmenilo na odpojenie. Žiť spolu sa zmenilo na žiť vedľa seba. Každodenná rutina si vybrala svoju daň v podobe zníženej citlivosti voči vašim vzájomným potrebám a túžbam. Stále však túžiš po blízkosti, spojení a intimite s človekom, ktorého miluješ.
Vo videu sa dozvieš 4 rituály pre dlhodobý vzťah, ktoré prehlbujú a upevňujú vzájomné spojenie a intimitu medzi partnermi.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Cítiš, že sa z vášho vzťahu vytratilo vzrušenie a že jeden druhého beriete ako niečo samozrejmé.
Začiatok každého vzťahu je veľmi vzrušujúci, pretože jednak je tu atribút "niečoho nového", pretože spoznávame nového človeka, a na druhej strane je to obdobie, kde sa deje veľmi veľa vecí, kde plánujeme stretnutia, stretávame sa, zažívame spoločné nové zážitky a veľa spolu komunikujeme, pretože sa chceme o sebe dozvedieť čo najviac.
Toto je obdobie, keď vyvíjame veľa úsilia, pretože naším zámerom je získať si toho druhého človeka, a keď sa nám páči, tak si ho aj udržať. Po tomto období, keď sa skončí tá prvá fáza bláznivej zamilovanosti, sa dostávame do ďalšej fázy vzťahu. A práve v tomto období sa už naše správanie mení.
Dochádza k tomu, že zrazu presunieme našu pozornosť z partnera na náš bežný život. Viac sa zameriavame na svoje povinnosti, na svoju prácu, na svoju domácnosť (alebo na našu domácnosť), a ak už máme (po určitom období) deti, tak na deti, pretože všetky tieto povinnosti sú pre nás veľmi dôležité a musíme ich riešiť.
Partnera však začneme odsúvať niekde dozadu. Berieme ho ako niečo, čo tu už je, čo je pre nás úplne samozrejmé. Stal sa už pevnou súčasťou nášho života. Nejako si však neuvedomujeme, že je potrebné brať ohľad na to, že tento človek má svoje potreby, má svoje túžby a že ich treba napĺňať.
Akonáhle však začneme zabúdať na svojho partnera a posúvať ho za všetko ostatné, tak sa začne prerušovať emocionálne spojenie a postupne aj fyzické spojenie medzi nami. Práve preto sa ľuďom stáva, že po rokoch vo vzťahu žijú viac-menej ako spolubývajúci, a nie ako partneri.
Tomuto sa však chceme vyhnúť.
Práve preto je pre nás dôležité, aby sme nezostali necitliví voči partnerovi a aby sme vedome vytvárali momenty intimity a spojenia na dennej báze.
A k tomu práve slúžia aj tieto štyri rituály.
Rituály pre dlhotrvajúci vzťah
Venuj svojmu partnerovi plnú pozornosť
Žijeme v dobe, ktorá je veľmi hektická, pretože máme veľa povinností, ale zároveň je okolo nás veľa vecí, ktoré nás rozptyľujú.
Máme k dispozícii techniku, ktorá nám umožňuje sa spojiť v priebehu sekundy s iným človekom, čo doteraz ľudia nikdy nemali. Ale zároveň mnohí z nás sú viac odpojení od iných ľudí, ako boli kedykoľvek predtým.
Práve preto je dôležité, aby si sa naučila vytvárať spojenie so svojím partnerom na báze toho, že mu venuješ svoju plnú pozornosť. Pozornosť, kde nie sú telefóny, kde nie je televízor, kde nie je počítač, kde si len ty a on, kde ho vnímaš všetkými svojimi zmyslami.
Kde vytváraš prostredie na to, aby ste sa rozprávali o rôznych témach. Kde partnera aktívne vnímaš a chceš sa o ňom dozvedieť veci, ktoré sa dejú v jeho živote.
Zároveň tým vytváraš bezpečné prostredie, buduješ dôveru a spojenie so svojím partnerom.
Keď venuješ partnerovi svoju plnú pozornosť, on si uvedomí, že ti na ňom veľmi záleží, že máš záujem sa dozvedieť o ňom viac.
Takže namiesto toho, aby si s partnerom komunikovala tak, že si skroluješ svoj telefón alebo že pozeráš do monitoru, venuj mu plnú pozornosť.
Samozrejme, nie vždy sa to takto dá robiť a nebudeš to robiť každý deň, ale je dobré si vyčleniť na to priestor aspoň raz za čas a venovať partnerovi svoju plnú pozornosť a zároveň byť aj veľmi dobrým poslucháčom, pretože je veľmi dôležité "vedieť počúvať" - bez toho, aby si kritizovala, aby si odsudzovala.
Aby tvoj partner vedel, že je na bezpečnej pôde, že je medzi vami dôvera a že sa oňho úprimne zaujímaš.
Oceňuj svojho partnera, prejav mu svoje uznanie
Každý človek má rád, keď mu druhý človek prejaví svoje uznanie, ocenenie. Rovnako to platí aj pre partnerov v partnerskom vzťahu.
Ak teda vidíš, že partner niečo urobí, aj keď je to len nejaká drobnosť, tak mu určite vyjadri svoje uznanie. Stačí len povedať "ďakujem" alebo ho objať, alebo ho pobozkať a tým pádom mu dáš najavo, že si si všimla, že niečo urobil a že si za to vďačná.
Mnohé ženy na to reagujú: "Ale ja robím oveľa viac a on mi uznanie neprejavuje."
Predstav si, že on ti to uznanie bude prejavovať. Ak sa budeš cítiť? Budeš motivovaná robiť preňho niečo s väčšou radosťou? Bude ti prinášať určité zadosťučinenie, keď ti povie, že: "Som rád, že sa takto o mňa staráš."
Verím, že áno.
A práve preto je dôležité dať svoje ego nabok a zamerať sa skôr na to, že každá zmena začína od nás, a keď chceme, aby sa k nám ten druhý správal určitým spôsobom, je dobré, aby sme mu ukázali, že aj my sa takto správame k nemu.
Akceptuj svojho partnera takého, aký je
Každý z nás má svoje silné stránky, ale aj slabé stránky. Často robíme chyby a niekedy sa môže stať, že aj zraníme, nie zámerne, svojho partnera.
Je preto dôležité, aby si si uvedomila, že aj tvoj partner má svoje chyby, má svoje slabé stránky, a aby si ho akceptovala ho aj s jeho s jeho nedokonalosťami - presne takého, aký je.
To však neznamená, že v prípade, že urobí niečo, s čím nesúhlasíš, máš byť ticho.
Dôležitá je vždy forma, akou to povieš - aby si nezačala naňho hádzať vinu, aby si ho nezačala odsudzovať, aby si ho nezačala kritizovať, ale aby si komunikovala o danom probléme spôsobom, že on vidí tvoje pochopenie, ako aj tvoju snahu pochopiť, prečo konal určitým spôsobom.
Pretože každý z nás vníma tie isté veci svojou vlastnou optikou. To znamená, že tvoj partner nemusí veci vidieť tak, ako ich vidíš ty.
A zároveň komunikuj tak, aby videl, že pristupuješ k nemu z pozície lásky, lebo akonáhle začneš pristupovať z pozície obviňovania, kritizovania, tak sa on nebude cítiť bezpečne a potom sa nedá o vašom probléme a o danej situácii vôbec rozprávať.
Takže vždy je dôležité akceptovať človeka takého, aký je, a v prípade, že sa vyskytne niečo, s čím nesúhlasíš, nezametať veci pod koberec, ale vždy vo vzájomnej komunikácii pristupovať formou, aby sa ten druhý človek otvoril a aby sa necítil, že je urážaný a atakovaný tým, že ho chceš odsudzovať alebo že ho chceš kritizovať.
Tu si treba ešte uvedomiť dôležitú vec, že v žiadnom prípade nemôžeš akceptovať zlé toxické správanie - emocionálne násilie, fyzické násilie - pretože takéto formy správania sú jednoznačné NIE a neexistuje pre ne žiadna miera tolerancie.
Prejavuj svojmu partnerovi náklonnosť
Ak partnerovi vyjadrujeme svoju náklonnosť, dávame mu pocítiť, že máme oňho záujem, že je pre nás dôležitý a on sa tým pádom cíti žiadaný, chcený.
Toto je veľmi dôležité pre každého z nás, pretože každý z nás chce, aby po ňom partner túžil, aby ho chcel, aby mu na ňom záležalo.
Práve preto je dôležité vedieť, aké prejavy náklonnosti sú príjemné pre tvojho partnera, pretože každý človek preferuje iné prejavy náklonnosti.
Niekto má radšej fyzické prejavy náklonnosti, napríklad objatie, bozk, pohladenie, držanie sa za ruky, ale pre niekoho je príjemnejšie, keď mu ten druhý človek vyjadruje náklonnosť verbálne, napríklad ho pekne oslovuje, (môže používať nejaké milé prezývky), povie mu, čo sa mu na ňom páči, čo na ňom zbožňuje, čo na ňom veľmi uznáva, dáva mu komplimenty, napríklad že dobre vyzerá.
K prejavom náklonnosti patrí aj to, že sa partnerom vždy pozdravíte, keď odchádzate, keď prichádzate. Svoju náklonnosť si môžete prejavovať aj počas dňa, keď nie ste spolu, napríklad tým, že si pošlete milú esemesku alebo len krátku hlasovú správu.
Toto všetko sú spôsoby, ktorými partnerovi ukazuješ, že je pre teba dôležitý a že naňho myslíš. V prípade, že ich ľudia nezačlenia do toho svojho každodenného života, sa veľmi často sa stáva, že majú pocit, že tomu druhému už na nich nezáleží.
Ak chceš, aby si tvoj vzťah zachoval iskru a aby sa prehlbovalo vzájomné spojenie medzi tebou a tvojím partnerom, je dôležité, aby si nenechala, aby sa veci vo vašom vzťahu diali len tak - pasívne.
Smutnou pravdou je, že veľmi často nechávame veci len tak a nerobíme aktívne nič pre to, aby sme náš vzťah zlepšovali, čím však prispievame k tomu, že sa náš vzťah postupne zhoršuje. Vzťahy si totiž vyžadujú našu neustálu aktívnu prácu.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Photo on Reshot.