Ako reagovať na "zmiešané signály" vo vzťahu

Nevieš, na čom si. Hoci ty záujem o neho máš, on ten svoj prejavuje sporadicky. Jeho nekonzistentné správanie v tebe vyvoláva neistotu a pochybnosti. Tvoje rozhodnutie, či zostať alebo sa pohnúť ďalej, komplikuje fakt, že ti na ňom záleží a túžiš po tom, aby to tak cítil aj on. Si odhodlaná niečo s tým urobiť. Netušíš, že tvoja proaktivita nemusí viesť k vytúženému cieľu.

Vo videu sa dozvieš, ako reagovať na jeho "zmiešané signály", ktoré v tebe vyvolávajú zmätok.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

Na začiatku vzťahu, ale aj v tých ďalších mesiacoch sa nám môže stať, že nás prepadnú pochybnosti, lebo nevieme, kde v tomto vzťahu stojíme.

Nevieme, ako to s nami človek, s ktorým sa stretávame, myslí. Stáva sa to hlavne vtedy, keď sa tento človek správa veľmi nekonzistentne.

To znamená, že raz ti prejavuje svoj záujem a máš pocit, že mu skutočne na tebe záleží, ale potom sa stiahne, je odmeraný, neozýva sa ti a ty nevieš, čo si máš o tomto myslieť.

Takisto sa to môže stať aj vtedy, keď ste už spolu vo vzťahu dlhšiu dobu, ale na tvoju snahu o to, aby sa vzťah niekam posúval, ti on potom povie, že ešte nechce nič seriózne, ale na druhej strane sa nechce s tebou ani rozísť, pretože ťa má rád a je mu s tebou dobre.

V takejto situácii zrazu nevieš, čo máš robiť. Nevieš, ako sa máš zachovať, pretože akonáhle si sa ty už do tohto človeka zamilovala a už ti na ňom záleží, tak jediná vec, ktorá ti napadne, je, že sa začneš snažiť viac a chceš ho nejakým spôsobom presvedčiť o tom, že ty si pre neho tá vhodná partnerka, aby si ťa vybral.

Napriek tomu, že on ti svojím správaním jasne hovorí:

  • že on si nevybral teba,
  • že on si nevybral teba napríklad na to, aby ste spolu strávili tento víkend, 
  • že si on nevybral teda, aby ste sa lepšie spoznávali, pretože sa ti nehlási, pretože ťa nekontaktuje, pretože sa s tebou stretáva veľmi zriedkavo,
  • že si on nevybral teba, pretože sa ešte nerozhodol, že chce spojiť svoj život s tým tvojím.

A napriek tomu, že ty dostávaš túto priamu reč od neho, tak sa stále snažíš zatvárať oči a uši. Snažíš sa bojovať a hľadať rôzne stratégie, aby si ho presvedčila o tom, nech si vyberie teba.

V takejto situácii si neuvedomuješ, že tým svojím správaním, tou svojou aktivitou len akceptuješ to, že on ťa má zaradenú v tej svojej kategórii "MOŽNO RAZ".

Tým, že sa snažíš stále viac, sa stále viac naňho naväzuješ.

  • Stále viac sa fixuješ na človeka, ktorý sa k tebe viazať nechce. 
  • Stále viac sa pripútavaš k človeku, ktorý si vôbec nie je istý tým, čo k tebe cíti.
  • Stále viac sa pripútavaš k človeku, ktorý ešte ani nie je rozhodnutý, že ťa chce čo najlepšie spoznať.

Čo môžeš urobiť v takejto situácii

V prvom rade si treba uvedomiť, že každý z nás má vo vzťahu svoju úlohu a to znamená, že každý sa rozhoduje sám za seba a vyberá si, čo je preňho vhodné, čo preňho vhodné nie je, kedy je to preňho vhodné, a tak isto v tom vzťahu si vyberáme ľudí, o ktorých si myslíme, že sú pre nás vhodní.

A práve v takejto situácii nie je dobré vymýšľať nejaké stratégie, ako sa mu zapáčiť, ako ho presvedčiť, že ja som preňho tá pravá, že mňa si má vybrať, pretože to vie len on, čo chce, čo potrebuje a kto mu vyhovuje.

Radšej si polož otázku: Prečo si myslím, že človek, ktorý sa od začiatku nesnaží investovať do vzťahu tak ako ja, má záujem o taký vzťah ako ja?

Bez ohľadu na to, že sa ti tento človek veľmi páči, si treba uvedomiť, že možno práve v tomto momente, v tejto chvíli on nehľadá nič seriózne. Že má úplne iné životné priority. Že možno mu ty nevyhovuješ tak, ako si on predstavuje.

Treba si uvedomiť aj to, že ty nemáš žiadnu moc toto zmeniť, pretože každý človek sa rozhoduje za seba.

Práve preto jediná vec, ktorá ti zostáva, je postaviť sama za seba. A to v tom zmysle, že si nastavíš svoje hranice a že si povieš, že: Toto už nie je taký vzťah alebo toto vôbec nie je taký vzťah, aký ja chcem, po akom túžim. Toto mi nevyhovuje a práve preto je čas pohnúť sa ďalej.

A v takomto prípade si polož niekoľko otázok, z ktorých viac pochopíš samu seba a to, prečo máš záujem zostávať v takomto vzťahu, ak máš problém z takétoho vzťahu odísť.

Otázka č. 1

Prečo neverím tomu, že môžem mať vzťah, po akom túžim, že si zaslúžim takýto vzťah, že si zaslúžim emocionálne dostupného človeka, ako som ja?

Otázka č. 2

Prečo akceptujem omrvinky vo vzťahu? 

Otázka č. 3

V čom mi pripadá tento človek taký úžasný, taký výnimočný? Čo ma tak na ňom zaujalo? Nie je to práve to, že sa musím oňho tak veľmi usilovať, že som úplne pohltená tým, ako ho mám presvedčiť, aby si vybral práve mňa?

Toto sú veľmi dôležité otázky, na ktoré si treba odpovedať, pretože za tým sa môže skrývať napríklad že: nemám dostatočné sebavedomie, že si myslím, že o mňa nikto iný nebude mať záujem, že si myslím, že nie som skutočne dostatočne dobrá.

A keď už zistíš, prečo to takto je, tak si polož aj otázku: Prečo sa tak veľmi snažím, aby som niekoho presvedčila, aby chcel byť so mnou? 

Pretože akonáhle sa ty tak veľmi snažíš presvedčiť človeka, ktorý si teba nevybral, aby bol s tebou, tak si na najlepšej ceste, ako stratiť samu seba, ako úplne opustiť samu seba. A neuvedomuješ si, že vrátiť sa k sebe je potom oveľa zložitejšie, oveľa náročnejšie, ako je to po rozchode.

Takže v takejto situácii si určite treba urobiť vlastnú analýzu, aby si pochopila samu seba a svoje správanie, a potom priamo komunikuj s partnerom o tom, čo chceš, čo potrebuješ. Je potrebné aj to, aby si zistila, čo chce a čo potrebuje on, aký vzťah chce on a čo chce teraz (nie niekedy v budúcnosti).

Veľa žien má problém otvorene komunikovať o tom, čo chcú a čo potrebujú, pretože majú strach z toho, že budú pôsobiť veľmi "pushy" na mužov, že ich budú do niečoho tlačiť a že ten človek potom odíde, že ho stratia.

A práve ten strach z opustenia veľmi často spôsobuje, že radšej priamo nekomunikujeme. Radšej nehovoríme o tom, čo je pre nás dôležité, alebo o tom možno hovoríme so svojimi priateľmi, ale nie priamo s človekom, ktorého sa to týka.

Práve preto je potrebné, aby si priamo, jasne a bez strachu komunikovala o tom, čo ty vo vzťahu potrebuješ, aby to vedela aj tá druhá strana.

Na túto tému som pripravila špeciálne video Ako s ním komunikovať (skripty), v ktorom nájdeš skripty, ako viesť takúto komunikáciu, pretože mnoho ľudí má strach otvárať takéto ťažké konverzácie. Video nájdeš v Akadémii vzťahov.

ako s ním komunikovať


© Dana

Photo by Tamara Bellis on Unsplash

Zdieľaj s priateľmi
>