Nevieš, na čom si. Tento vzťah totiž do tvojho života prináša viac pochybností a otáznikov ako spoločne prežitých krásnych chvíľ. Keď ste spolu, vždy je to skvelé, no znepokojuje ťa dlhé ticho z jeho strany počas vášho odlúčenia.
Nechceš naňho tlačiť, no zároveň si uvedomuješ, že si vo veľmi "zvláštnom" vzťahu, pretože to oficiálne ani vzťah nie je. On totiž chce, aby ste nechali veci prirodzene plynúť. Čas teda prirodzene plynie a tvoja neistota rastie. Chceš totiž niečo úplne iné...
Vo videu sa dozvieš, ako spoznať situačný vzťah a niekoľko tipov, ako neuviaznuť v pasci takéhoto vzťahu.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Ste v kontakte, komunikujete, stretávate sa a je vám spolu fajn. Zdá sa, že je to vzťah. V skutočnosti ste si však nikdy nepovedali, že ste oficiálne partnermi a že sa takto budete prejavovať voči okolitému svetu.
Ak je to tvoja situácia, určite si pozri dnešné video, v ktorom sa dozvieš, aký je rozdiel medzi situačným vzťahom a vzťahom oficiálnym a ako sa môžeš vyhnúť situačným vzťahom.
Situačný vzťah
Situačný vzťah má veľmi veľa charakteristík normálneho vzťahu, ale chýba mu jedna veľmi dôležitá čerta a to je záväzok, pretože oficiálny vzťah je záväzok jedného človeka voči druhému.
Je to vedomé rozhodnutie, že si jeden vybral toho druhého, aby spolu budovali vzťah.
V prípade situačného vzťahu to však tak nie. Práve preto je situačný vzťah plný nejasností. Je to vzťah, v ktorom cítiš neistotu, ktorom necítiš bezpečie, pretože ty absolútne netušíš, čo tvoj partner očakáva od tohto vzťahu a ako vníma teba, ako aj tento vzťah.
Na rozdiel od oficiálneho vzťahu, ktorý je exkluzívny, kde ty vieš, že si sa rozhodla pre tohto človeka a že on sa rozhodol pre teba, a tým pádom ste si už zatvorili dvere pred inými potenciálnymi partnerstvami, tak v situačnom vzťahu to tak nie je. V tomto vzťahu totiž nie je vôbec vymedzená takáto zodpovednosť.
V tomto vzťahu sa nemôžeš spoliehať na svojho partnera. Nemôžeš mať od neho nejaké očakávania, lebo on prakticky ani nie je tvoj oficiálny partner.
Prečo ľudia zostávajú v situačných vzťahoch
Vyhovuje to obidvom stranám
V tomto prípade ani jeden z partnerov nechce nič seriózne, nechce sa viazať.
Obidvom stačí to, čo im takýto vzťah dáva, pretože situačný vzťah dáva veľmi veľa výhod, ktoré dáva oficiálny vzťah, no bez akejkoľvek zodpovenosti a povinnosti voči partnerovi.
Vyhovuje to len jednej strane
Ak chce jedna strana oveľa viac (chce seriózny vzťah - chce záväzok), tak dochádza k nesúladu medzi partnermi.
Na jednej strane je partner, ktorý nechce nič viac a ktorému situačný vzťah vyhovuje, lebo chce mať benefity normálneho vzťahu, ale bez toho, aby sa musel k niekomu viazať, aby mal nejaké povinnosti a zodpovednosti voči tomu druhému človeku.
Na druhej strane je človek, ktorý túži po serióznom vzťahu, a preto sa nemôže v situačnom vzťahu cítiť dobre.
Tento vzťah je totiž plný pochybností a nejasností.
Tento vzťah neprináša istotu, neprináša bezpečie.
Keď sa snažíš mať otvorenú komunikáciu s partnerom o smerovaní tohto vzťahu, tak veľmi často povie, že on nechce dávať nejaké nálepky na váš vzťah, že to považuje za zbytočné.
Tak isto ti môže povedať, že treba nechať tento vzťah, nech sa len tak prirodzene niekam posúva a uvidíte, čo sa bude diať, kam to bude spieť.
V tomto prípade sa zvyčajne partner, ktorý túži po serióznom vzťahu, upokojí a rozhodne sa čakať. Nechce totiž na partnera tlačiť.
Ak však toto urobíš, tak sa stala jedna zásadná vec.
Ty si sa totiž vzdala svojej aktívnej úlohy vo vzťahu, pretože vo vzťahu sú dvaja ľudia a každý tam má svoju úlohu. Ty si sa však tejto úlohy vzdala.
Je to, ako keby si sa posadila do kina, kde pozeráš nejaký príbeh a vieš, že nemôžeš doňho zasiahnuť, že ho nemáš šancu ovplyvniť.
V skutočnosti je to však tvoj príbeh, ktorý nechávaš dobrovoľne v rukách niekoho iného.
A toto je veľmi zlé nastavenie, pretože každý z nás má vo vzťahu svoju úlohu a nemal by sa jej nikdy vzdať.
Prečo sa človek, ktorý túži po serióznom vzťahu, nechá presvedčiť, aby zostal v situačnom vzťahu
Veľmi túžiš po vzťahu, po spojení - preto ich preceňuješ
Si presvedčená, že je lepšie mať niečo, aj keď polovičaté, aj keď nie dostatočne dobré, ako nemať nič, ako byť sama.
Partnera posudzuješ na základe jeho potenciálu
Keď vidíš partnera, ako sa k tebe dobre správa, keď ste spolu, keď sa spolu bavíte, keď fakt prežívate niečo pekné, tak si myslíš, že to je jeho potenciál.
Si presvedčená, že presne takýto tento človek vo vzťahu môže byť.
Prestávaš si všímať, ako sa tento človek vo vzťahu naozaj správa. Takže namiesto reality, ktorú vidíš v jeho každodennom správaní, sa zameriavaš na potenciál a dúfaš, že tento potenciál je ten pravý obraz o tomto človeku.
Práve preto sa mnohým ľuďom stane, že prehliadajú:
- nekonzistentné správanie,
- že partner prestane komunikovať,
- že sa hocikedy stiahne,
- že sa objaví len raz za čas, a to len vtedy, keď mu to vyhovuje,
- že neprejavuje úsilie budovať vzťah.
Toto všetko prehliadaš práve preto, že sa sústredíš len na pekné chvíle, keď ste spolu a keď je on skvelý.
Je to však veľká chyba, ak toto robíš, pretože konzistentné správanie, konzistentné úsilie, otvorená komunikácia, pravidelne prejavovaná pozornosť sú znakom toho, že má o teba seriózny záujem.
Ak sa správa úplne opačne, znamená to, že jeho záujem nie je naozajstný bez ohľadu to, ako sa k tebe úžasne správa, keď ste napríklad niekde spolu, keď spolu trávite niekde predĺžený víkend, alebo dokonca dovolenku.
Čo urobiť, aby si sa vyhla situačným vzťahom
Pozri sa na seba
V prvom rade je potrebné, aby si sa dokázala pozrieť na seba skutočne reálnymi očami.
Aby si nevinila toho druhého človeka za to, aký vzťah práve teraz máš, alebo za to, aký vzťah si s ním mala, ak sa tento vzťah ukončil.
Pretože to je naša bežná ľudská vlastnosť, že sa pozeráme vždy von. Nikdy sa nepozeráme na seba.
V takomto prípade sa nám môže stať, že si hovoríme, že: on bol emocionálne nedostupný, on nebol emocionálne zrelý, on ma ťahal za nos, on sa so mnou zahrával, on si nevážil, že sa obetujem preňho, a hádzal mi len omrvinky.
V takomto prípade si neuvedomuješ, že takto sa mohol správať k tebe len preto, že ty si mu to umožňovala.
Ty si mu to akceptovala práve svojím správaním, že si prijímala takéto jeho správanie a bola si s tým ok, pretože si v tomto vzťahu zostávala.
Maj jasno vo svojich potrebách
Treba si uvedomiť:
- Ako som komunikovala o mojich potrebách, o mojich predstavách, o mojich očakávaniach?
A tu je potrebné vedieť:
- Aké sú tie moje najdôležitejšie potreby, ktoré mám a ktoré potrebujem získať z partnerstva?
- Čo potrebujem od partnerstva?
- Čo potrebujem od partnera?
Maj nastavené svoje hranice
Okrem toho, čo potrebuješ a chceš vo vzťahu, je potrebné mať jasno aj v tom, čo v žiadnom prípade vo vzťahu netoleruješ - čo v žiadnom prípade netoleruješ partnerovi. Takže v súlade s tvojimi potrebami je potrebné mať nastavené aj zdravé hranice.
Komunikuj s partnerom otvorene o svojich potrebách
Je potrebné o svojich potrebách, očakávaniach a hraniciach priamo s partnerom komunikovať, ísť do otvorenej konverzácie a nebáť sa toho, že povieš niečo, čo sa mu nebude páčiť, a on ťa na základe toho opustí.
Ak ten druhý človek s tebou nesúhlasí, nie je s tebou v súlade, a rozhodol by sa, že už s tebou nechce mať kontakt, znamená to, že to nie je to vhodný človek pre teba. Nič viac.
Ak ty nevieš čo chceš, čo potrebuješ a hlavne čo netoleruješ, tak sa ti môže veľmi ľahko stať, že budeš posúvať svoje štandardy a hranice len preto, aby si si udržala vzťah, aby si si udržala spojenie s týmto človekom, pretože sa veľmi bojíš opustenia.
Ak partner NECHCE vzťah
Ak ti partner povie, že on nechce ešte nič seriózne, že on ešte nemá záujem sa viazať, pretože v tom svojom živote má iné priority, je ho potrebné počúvať a brať túto vec ako fakt a nezatvárať pred ňou oči.
Protože keď ti niekto priamo povie, že nechce nič viac a ty chceš niečo viac, tak je to jednoznačne signál, že nemôžeš byť s týmto človekom.
Môže sa však stať, že ti tento človek povie, že chce seriózny vzťah a všetko to, čo chceš ty. Ale zároveň vidíš, že jeho slová nie sú v súlade s tým, ako sa správa.
Napriek tomu, že ti hovorí, že chce seriózny vzťah, že chce niečo budovať s tebou, vidíš, že je nekonzistentný, že s tebou nekomunikuje, že sa veľmi často odmlčí, stiahne a potom sa len sem-tam ukáže, keď mu to vyhovuje, toto sú všetko signály v jeho správaní, že nemá záujem.
Pretože práve tieto signály v jeho správaní, tieto zmiešané signály ti hovoria, že darmo ti niečo hovorí. Darmo ti hovorí veci, ktoré ty chceš počuť.
Jeho správanie ti jednoznačne potvrdzuje, ako to v skutočnosti je.
Treba preto počúvať, čo ti hovorí, ale zároveň sledovať, čo robí. Protože práve jeho správanie ti jasne ukazuje, ako je to s jeho zámerom, s jeho nastavením, čo on chce a čo on nechce.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Autor fotky: cottonbro studio