Si vo vzťahu, no často máš z neho zmätené pocity. Chvíľu sa ti zdá, že je všetko v poriadku, no potom prídu chvíle neistoty.
Chceš seriózny vzťah, v ktorom budeš vedieť, kde stojíš a kam vzťah smeruje. Tvoj vzťah má však inú príchuť. Nevieš, či sú tvoje nároky priveľmi vysoké alebo či máš nereálne očakávania. Nechceš však tlačiť a radšej čakáš. Mesiace bežia a nič sa nemení.
Vo videu sa dozvieš 9 znakov, že si možno uviazla v situačnom vzťahu, t. j. vo vzťahu-nevzťahu.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
Stretávate sa už niekoľko mesiacov a ty to berieš ako vzťah. Znepokojuje ťa však to, že tento vzťah nikam nenapreduje a že ty často nevieš, kde v tomto vzťahu stojíš.
Čo je "situačný" vzťah
Ide o vzťah, ktorý predstavuje niečo medzi priateľstvom a medzi serióznym exkluzívnym vzťahom. Situačný vzťah má veľa znakov seriózneho vzťahu, ale zároveň mu chýba práve veľa znakov, ktoré má seriózny vzťah.
Znaky situačného vzťahu
Nemá nálepku (pomenovanie)
Nemá označenie, pretože dvaja ľudia si nepovedali, že sú skutočne v exkluzívnom vzťahu, že ty si môj partner a ty si moja partnerka, a preto sa takto ani nesprávajú navonok.
Voči okolitému svetu nevystupujú ako pár, ako dvaja ľudia, ktorí sa rozhodli, že patria k sebe.
Chýba záväzok partnerov voči sebe
Keďže títo dvaja ľudia sa oficiálne nerozhodli viazať k sebe, nemajú žiadnu zodpovednosť jeden voči druhému a tým pádom takýto vzťah postráda aj nejaké hranice, nejaké pravidlá.
Nie je možné v ňom napríklad niečo očakávať od toho druhého človeka ani mať nejaké požiadavky na druhého človeka práve preto, lebo v skutočnosti ty nevieš, či je to naozaj tvoj partner, či je to naozaj ten človek, ku ktorému sa môžeš obracať ako k svojmu oficiálnemu partnerovi.
Nikam sa neposúva
Tento vzťah je dosť statický. Toto je veľmi dôležitá črta situačného vzťahu, pretože vidíš, že sa nemení a nesmeruje k niečomu hlbšiemu. Nesmeruje k tomu, že by sa upevňoval a menil na seriózny vzťah.
Nekonzistentné správanie
V takomto vzťahu sa partneri veľmi často správajú veľmi nekonzistentne. Nekonzistentné správanie sa prejavuje hlavne tak, že chvíľu sa spolu stretávate pravidelne, komunikujete spolu pravidelne a vtedy to všetko vyzerá ako v normálnom - v serióznom vzťahu.
Ale potom sa stane, že partner sa na dlhšiu dobu odmlčí a ty nevieš, čo sa deje, pretože absolútne s tebou nekomunikuje a môže to trvať možno niekoľko týždňov.
Niekedy to môže trvať aj dlhšiu dobu, napríklad jeden alebo dva mesiace, a ty nevieš, prečo sa takto správa, ale zároveň nechceš ani nič zisťovať práve z toho dôvodu, lebo prakticky nie si jeho oficiálna partnerka.
Po čase sa však tento človek k tebe vráti a začnete tam, kde ste predtým skončili. Takto to ide ďalej.
Chýba hlboké emocionálne spojenie
Väčšinou sú tieto vzťahy založené na fyzickej príťažlivosti. Nebuduje sa silné emocionálne spojenie, ale viac-menej povrchné emocionálne spojenie, pretože tí dvaja partneri nie sú ochotní sa navzájom otvoriť, aby ukázali svoju vlastnú zraniteľnosť, aby pustili toho druhého úplne do toho svojho života, aby sa ten druhý človek stal súčasťou ich života.
Ak sa stane, že jeden z partnerov má záujem o niečo viac, o úplne inú dynamiku vzťahu, o úplne inú kvalitu vzťahu, tak v takom prípade je možné, že sa tento človek chce otvoriť, že tento človek už o sebe odhaľuje viac vecí, ale na druhej strane sa to nestretne s nejakým pozitívnym efektom práve preto, že ten druhý človek o to nestojí. Ten druhý človek nemá záujem o to, aby sa o tebe napríklad dozvedel viac.
Nehovorí sa o budúcnosti vzťahu
V takomto vzťahu zväčša ľudia nehovoria o budúcnosti vzťahu, o tom, kam sa vzťah posúva, čo chcete spolu budovať.
Nerobia sa dlhodobé spoločné plány
Toto je tiež jeden z veľmi dôležitých znakov týchto vzťahov, pretože partneri neplánujú dlhodobejšiu spoločnú budúcnosť, ale sa sústredia len na prítomnosť a čo im vyhovuje práve teraz.
Životy partnerov nie sú prepojené
V takomto vzťahu ľudia veľmi často žijú úplne separátne životy. To znamená, že ich životy nie sú prepojené. Vo vážnom vzťahu sa životy dvoch ľudí veľmi poprepájajú, pretože zdieľajú svoje životy.
V situačnom vzťahu väčšinou, keď nie ste spolu, ty ani nevieš, čo ten druhý robí, a takisto ani on nevie, čo robíš ty, pretože v podstate toto ho ani veľmi nezaujíma.
Môže sa stať, že na nejakú dlhšiu dobu ten človek aj odíde, trebárs niekam odcestuje, a ty o tom nevieš, pretože on nemal potrebu sa ti zdôverovať o takýchto veciach, lebo ťa neberie ako dôležitú súčasť svojho života, ktorej sa bude zdôverovať, čo sa v jeho živote deje.
Cítiš sa zmätená
V takomto vzťahu sa necítiš veľmi dobre, si zmätená, pretože netušíš, kam tento vzťah smeruje. Netušíš, čo máš od neho očakávať. A práve tá nejasnosť, nejednoznačnosť ti prináša práve tie pocity neistoty, že nevieš, čo si máš o tom celom myslieť.
Takúto situáciu alebo takéto pocity prežívaš vtedy, keď máš záujem o seriózny vzťah. Keď máš záujem o to, aby sa ten váš vzťah niekam posunul.
V tomto prípade je preto veľmi dôležité, aby si s partnerom začala jasne a zreteľne komunikovať o tom, ako sa cítiš, čo od vzťahu chceš, čo od vzťahu potrebuješ.
Je možné, že na začiatku ste si s partnerom povedali, že nikto z vás nechce seriózny vzťah, že vám stačí práve takýto situačný vzťah, ale tvoje city sa zmenili, tvoj názor sa zmenil a tvoje potreby sa zmenili.
Práve preto treba o tom komunikovať, pretože každý z nás sa môže zmeniť. Každý názor človeka sa môže zmeniť. A práve vtedy, keď povieš partnerovi, čo od neho očakávaš alebo čo by si chcela, tak uvidíš, ako je na tom on. Či jemu stačí práve ten situačný vzťah alebo či chce tiež to, čo chceš ty.
A hoci máš strach sa na to spýtať, pretože jeho odpoveď môže byť taká, akú ty nechceš počuť, je to pre teba veľmi dôležité, aby si sa vedela zariadiť.
Pretože pokiaľ ty chceš niečo seriózne a on nie, tak v takom prípade je pre teba dôležité, aby si nesabotovala svoje potreby práve tým, že budeš zotrvávať v takomto vzťahu a očakávať, že sa jeho názor zmení.
Môže sa situačný vzťah zmeniť?
Ak sa pýtaš, či sa môže takýto vzťah zmeniť a či sa môže posunúť k serióznemu vzťahu, tak, samozrejme, že sa môže takto posunúť. Lenže nie je to isté a nevieš ani, akú dobu by to mohlo trvať.
Práve preto je dôležité, aby si si začala vytvárať vo svojom živote priestor aj na spoznávanie iných ľudí, aby si dala šancu iným ľuďom a aby si si takto vytvorila možnosť spoznať niekoho, kto chce to, čo chceš ty.
Ak celkovo zhodnotíme tieto situačné vzťahy, tak nemôžeme povedať, že tieto vzťahy sú zlé.
Nemôžeme povedať, že na tomto vzťahu je niečo nesprávne, pretože na začiatku, keď začneme niekoho ešte len spoznávať, tak väčšinou ide o takúto formu vzťahu. Keď niekoho spoznávame, ešte nevieme, či budeme mať záujem sa s týmto človekom stretávať a budovať s ním niečo hlbšie, niečo dlhodobejšie.
Ak však takýto vzťah trvá dlhú dobu a ty máš záujem o niečo iné, o progres, o zmenu, o upevňovanie vzťahu, o to, aby sa vzťah prehlboval, tak situačný vzťah ti nemôže stačiť, pretože takýto vzťah nenapĺňa tvoje potreby.
Takýto vzťah môže napĺňať potreby ľudí, ktorí trebárs po rozchode nechcú zostať sami, ale zároveň nemajú záujem o nejaké záväzky (resp. majú strach sa opäť viazať).
Môže vyhovovať aj ľuďom, ktorí nechcú mať zodpovednosť, nechcú, aby bol na nich vyvíjaný tlak, že niekto bude od nich niečo očakávať alebo bude mať na nich nejaké požiadavky.
V každom prípade však platí, že keď túžiš po kvalitnom zdravom vzťahu, ktorý je dlhodobý a ktorý má budúcnosť, a keď chceš s niekým budovať takýto vzťah, tak sa nemôžeš uspokojiť so situačným vzťahom.
Práve preto je pre teba dôležité naučiť sa vhodne komunikovať, aj keď to nie je vždy príjemné. Je to však jediná cesta, ako zistiť, čo robiť a ako sa zariadiť, aby si nebola potom zbytočne sklamaná.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Photo by zelle duda on Unsplash