Túžiš po krásnom vzťahu, no v tom tvojom to akosi škrípe. Na začiatku to tak nebolo, a preto netušíš, čo spôsobilo ten zlom.
Tvoja snaha o komunikáciu naráža na múr mlčania a pocit osamelosti sa každým dňom stupňuje. Nikdy si neverila, že sa človek môže cítiť tak osamelo, hoci má po svojom boku milovaného partnera.
Partnera, pre ktorého by si urobila čokoľvek, no on je voči tvojim potrebám hluchý. Darmo voláš o pozornosť, spojenie medzi vami sa kdesi narušilo. Stále však dúfaš, že sa raz obnoví. Nechceš to vzdať, a preto bojuješ za tento vzťah, hoci si neuvedomuješ, že proti sebe.
Vo videu sa dozvieš, ako zistíš, či aj ty vo vzťahu akceptuješ menej, ako si zaslúžiš, a niekoľko dôvodov, ktoré ťa k tomu vedú.
(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)
PREPIS VIDEA
V každom vzťahu robíme kompromisy a ústupky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou našich vzťahov. Úplne iná situácia však nastáva vtedy, ak začneš potláčať svoje vlastné potreby a to, čo je pre teba zásadné, čo je pre teba veľmi dôležité.
Začína to už na začiatku rodiaceho sa vzťahu. Práve v tej chvíli, keď sa uspokojíš s tým, že ti muž nevenuje svoju pozornosť, že sa nedá naňho spoľahnúť, že je nekonzistentný, že sa neustále vyhovára, že vidíš v jeho správaní varovné signály, ale napriek tomuto všetkému chceš byť s ním. Napriek tomuto všetkému máš záujem o vzťah s týmto človekom.
Neuvedomuješ si, že práve v tejto úplne prvotnej fáze vzťahu nastavuješ hranicu - latku správania, ako sa tento človek bude k tebe správať neskôr, pokiaľ tento vzťah bude pokračovať.
Môže sa však stať, že na začiatku vzťahu je všetko v poriadku a ty začneš znižovať svoje nároky a poľavovať vo svojich hraniciach postupne. Spočiatku si to možno neuvedomuješ, no v určitom momente začneš intenzívnejšie cítiť, že tvoje potreby nie sú naplnené, pretože vždy sa pozeráš viac na partnera ako na seba, alebo chceš zamedziť konfliktu a radšej sa stiahneš.
V takomto prípade cítiš, že tvoj vzťah nefunguje tak, ako by mal. Že v tomto vzťahu nie si šťastná, že tento partner nie je taký, akého by si skutočne chcela.
Dôvody, prečo sa uspokojíš s málom alebo akceptuješ vo vzťahu oveľa menej, ako si zaslúžiš
Strach z osamelosti
Prvým dôvodom je strach. Strach z toho, že budeš sama. Strach z toho, že si nikoho iného už nenájdeš.
Práve tento strach vyplýva z toho, aký máš postoj sama k sebe. Ako vnímaš samu seba.
Pretože ak máš o sebe ten názor, že nie si dostatočne dobrá, dostatočne atraktívna, dostatočne inteligentná, dostatočne zaujímavá......, máš veľké tendencie zostávať vo vzťahu s človekom, ktorý nenapĺňa tvoje potreby. Máš totiž strach z toho, že nikoho lepšieho si nenájdeš a že zostaneš sama.
Strach zo samoty býva veľký a práve ten ťa drží v takomto vzťahu.
Strach z neznáma
Ďalší strach je spôsobený tým, že sa bojíš začať niečo nové, že sa bojíš ísť do neznáma.
To sa stáva, keď si dlhšiu dobu s partnerom a napriek tomu, že vidíš, že to tam nefunguje dobre, tak máš strach urobiť krok do neznáma, lebo nevieš, čo ťa tam čaká.
Strach, že partnera zraníš
Ďalší strach môže vychádzať aj z toho, že nechceš zraniť svojho partnera, pretože každý rozchod je spojený s tým, že ten človek, ktorý je opúšťaný, cíti veľkú bolesť. A práve toto nechceš spôsobiť svojmu partnerovi napriek tomu, že nie si v danom vzťahu spokojná.
Ľútosť alebo povinnosť
Okrem strachu však často zostávame vo vzťahoch, v ktorých sa uspokojíme s málom, aj z ľútosti alebo z povinnosti, pretože máme s partnerom nejaké spoločné záväzky. Práve preto si hovoríme, že v tomto vzťahu musíme za každú cenu zostať.
Najčastejšie signály, že vo vzťahu akceptuješ menej, ako si zaslúžiš
Rôzne očakávania od vzťahu
Prvým signálom môže byť, že každý z vás má úplne iné očakávania od vzťahu.
Toto sa stáva hlavne vtedy, keď ty túžiš po serióznom vzťahu, aby sa vzťah vyvíjal, aby niekam smeroval, ale tvojmu partnerovi vyhovuje vzťah taký, aký je. Nepotrebuje ho nikam smerovať, nechce žiadny seriózny vzťah, stačí mu niečo príležitostné.
Napriek tomu, že ty toto vieš, tak naďalej zostávaš s ním, pretože dúfaš, že časom sa to zmení, časom zmení svoj názor a všetko sa posunie tým smerom, po akom ty túžiš.
Cítiš sa vo vzťahu osamelá
Ďalší signál je, že sa cítiš osamelá, hoci si vo vzťahu, hoci máš partnera. V takomto prípade vo vzťahu nefunguje vzájomné spojenie - emocionálne spojenie, možno fyzické spojenie. Nezdieľate to dobré a zlé a nie je tu vzájomná podpora a vzájomné pochopenie.
Necítiš vo vzťahu emocionálne bezpečie
To sa vyskytuje hlavne vtedy, ak tvoj partner trpí častými zmenami nálad, je často nervózny, podráždený, alebo dokonca agresívny. V takomto prípade ty chodíš okolo neho po špičkách. Nemôžeš mu povedať čokoľvek, čo si myslíš. Nemôžeš sa voľne vyjadriť, pretože nechceš, aby vznikol medzi vami ďalší konflikt.
Za týchto okolností sa nedá normálne fungovať. Nemôžeš sa prejavovať voľne, pretože partner nevytvára vo vzťahu bezpečný priestor.
Zlé správanie partnera
Pod zlým správaním si môžeme predstaviť rôzne druhy správania, napr. ak ti partner klame, ak ti nepovie dôležité veci, ktoré ovplyvňujú váš vzťah, ak je neverný, hrubý, agresívny, ak s tebou nechce komunikovať, ak je vo vzťahu emocionálne alebo dokonca fyzické násilie, ak partner nevie zobrať zodpovednosť za to, čo robí a ako sa správa vo vzťahu.
Ty však takéto správanie akceptuješ, hoci sa neustále opakuje. Dokonca si naň zvykáš. Namiesto toho, aby si to riešila, neustále znižuješ svoje hranice a hľadáš chybu v sebe. Snažíš sa niečo zmeniť na sebe len preto, aby sa on k tebe začal správať ináč.
Vo vašom vzťahu sa snažíš hlavne ty
Ide o takzvanú dynamiku jednostranných vzťahov, kde ty dávaš príliš veľa a partner takmer nič alebo veľmi málo. A z toho potom pramení tvoj pocit nespokojnosti a to, že tvoje potreby nie sú naplnené.
V takomto prípade sa ti často stáva, že napriek tomu, že chceš s partnerom hovoriť o svojich pocitoch, o svojich potrebách, on to všetko odmieta a stále zametá pod koberec. Tým pádom ti neumožňuje hovoriť o tom, kde vidíš problémy, ktoré sa neustále nabaľujú. V tomto vzťahu sa však neriešia, čo potom vytvára určitú špirálu, určitý cyklus neriešených problémov, ktoré ničia váš vzťah.
Nechceš počúvať svoju intuíciu
Jedným z dôležitých signálov je aj to, že tvoja intuícia ti hovorí, že toto nie je dobré, že tento vzťah nie je dobrý, že tento človek sa k tebe nehodí a že s týmto človekom sa asi nedá fungovať tak, ako by si ty chcela.
Napriek tomu však nepočúvaš intuíciu, nepočúvaš svoje pocity, pretože stále dúfaš a tento svoj vzťah chceš naďalej budovať na svojej nádeji.
Toto bolo niekoľko signálov alebo niekoľko situácií, na základe ktorých vidíš, že ak sa vyskytujú v tvojom vzťahu, tak že akceptuješ oveľa menej, ako si skutočne zaslúžiš.
V tomto prípade si však treba ešte uvedomiť jednu dôležitú vec, že partner nikdy nebude napĺňať všetky tvoje potreby, pretože nech je ten partner akýkoľvek dobrý, akýkoľvek milujúci, tak nie je schopný, nie je v jeho silách, aby jeden človek napĺňal všetky naše potreby.
V podstate však ide o to, aby partner a partnerstvo napĺňalo tie základné, tie veľmi dôležité, dá sa povedať, že zdrojové - jadrové potreby, ktoré máš a bez ktorých nie je možné fungovať v zdravom vzťahu, a to sú potreby vzájomného spojenia, komunikácie, pozornosti, rešpektu a dôvery.
PREČÍTAJ SI AJ:
© Dana
Autor fotky: MART PRODUCTION na Pexels