Prečo muži postupne strácajú záujem
a nakoniec zmiznú
(2. časť)

Stáva sa to mnohým ženám. Stretnú muža, ktorý ich zaujme, začnú sa stretávať, a keď sa zdá, že všetko je super, muž sa náhle vyparí. Bez vysvetlenia a náznaku, že sa mu niečo nepáčilo. Prečo sa muži takto správajú?

Dôvodov môže byť nekonečne veľa a v prvej časti článku Prečo muži postupne strácajú záujem a nakoniec zmiznú (1. časť) si si mohla prečítať predovšetkým o dôvodoch, ktoré sú typicky mužské, t. z. založené na tom, ako rozmýšľa muž.

V dnešnom článku sa viac zameriam na príčiny, o ktorých možno nechceš počuť, lebo vyplývajú predovšetkým zo správania žien. Niekedy si však určité modely nášho správania neuvedomujeme, preto je vhodné a nevyhnutné hovoriť aj o nich.

1. Chceš si nájsť chlapa “za každú cenu”

Možno to poznáš aj ty. Všetky tvoje kamarátky sú zadané, kolegyne v práci tiež, len ty máš na sebe nálepku „single“. Akosi sa ti nedarí nájsť partnera, s ktorým by sa to zmenilo.

Rodina tiež na teba tlačí, že by si si už tiež mala niekoho nájsť, a tak nečudo, že ti stav „single“ začne pripadať nepohodlný, prestaneš si ho užívať a začneš ho brať ako niečo, za čo by si sa mala dokonca cítiť nepíjemne.

Práve takýmito okolnosťami je veľa žien okolitým prostredím vyslovene dotlačených k tomu, aby si čo najrýchlejšie niekoho našli. Niektoré ženy sa tak veľmi na to upnú, že hľadajú muža „za každú cenu“.

Ak k tomu ešte pripočítame, že ženy sú veľmi emotívne stvorenia, môže kombinácia „chlap za každú cenu + prílišná emocionálna závislosť“ vytvoriť neželaný (a pre ženy „mimoriadne nebezpečný“) stav.

Žena sa často stáva emocionálne príliš závislá od muža, čo zabíja akýkoľvek vzťah.

Ak žena dáva mužovi najavo, že jej na vzťahu priveľmi záleží, dokonca je ochotná obetovať svoje zásady a robiť kompromisy, muža takýmto správaním odstraší, lebo ten si uvedomí, že takáto žena vidí v ňom a v ich vzťahu jediný zdroj svojho šťastia. Zároveň žena takýmto postojom dokazuje, že si neváži samu seba.

Práve z tohto dôvodu je potrebné, aby žena vstupovala do vzťahu ako nezávislá osobnosť, ktorá má vo vzťahu čo ponúknuť, a neobetuje kvôli vzťahu a mužovi svoje vlastné potreby. Nie nadarmo sa hovorí, že najkrajším outfitom ženy je jej sebavedomie.

Stav “single” tiež netreba brať ako niečo potupné, pretože práve toto je obdobie, keď má žena dostatok času na sebapoznávanie. Ak sa totiž naučí fungovať v harmónii sama so sebou, vytvára si pevný základ pre kvalitné budúce vzťahy.

2. Zabúdaš, že muži rozmýšľajú ináč ako ženy

Máš za sebou najlepšie rande vo svojom živote. Obaja ste sta výborne bavili a nezvyčajná vzájomná súhra ťa skutočne prekvapila. Si presvedčená, že tento skvelý muž je stelesnením toho, o kom si celé roky snívala. Precitneš až vtedy, ak sa ti viac neozve.

Nechápeš, že on to výnimočné vzájomné prepojenie medzi vami necítil. Neuvedomuješ si totiž, že tak, ako muži dospievajú pomalšie ako ženy, sú pomalší aj vo vzťahoch. Nie je zriedkavé, že žena už po piatom vydarenom rande sníva o spoločnej budúcnosti, možno dokonca počuje zvonenie svadobných zvonov...(ach, tie naše emócie!)

Spomaľ, lebo ti utečie ...

V skutočnosti treba vlastnú fantáziu troška pribrzdiť (niekedy poriadne), lebo v skutočnosti to môže vyzerať nasledovne (je to len príklad na lepšie pochopenie, takže žiadne vedecké výskumy):

Šieste rande: žena si predstavuje ich spoločný domov, muž sleduje, či mu nohavice ladia s košeľou.

Deviaty týždeň: žena už rozmýšľa nad počtom svadobných hostí, muž zvažuje, že ju predstaví svojim priateľom.

Štvrtý mesiac: žena plánuje počet detí, muž uvažuje nad tým, kam by išli na spoločnú dovolenku.

Vidíš tie rozdiely? Prestaň preto rozmýšľať dopredu. Spomaľ a ži prítomnosťou. Užívaj si vzájomné stretnutia a dopraj si čas, aby si partnera čo najlepšie spoznala. Len tak odhalíš, či práve tento partner je vhodný pre teba a dokážeš si s ním predstaviť dlhodobý vzťah.

3. Nesnaž sa nad ním “za každú cenu vyhrať”

Muži sú od prírody veľmi súťaživí, no ak sa budeš snažiť nad ním v jednom kuse vyhrávať, nečuduj sa, že si nájde niekoho, s kým sa bude cítiť lepšie.

Hoci muž vyhľadáva ženu na podobnej úrovni, ako je on (čo sa týka inteligencie, spoločenského postavenia, vzdelania, atraktívnosti), v žiadnom prípade nechce byť vo vzťahu so ženskou verziou samého seba. Takáto žena je preňho zaujímavá ako kolegyňa v práci, no nie ako partnerka.

Uvedené však vôbec neznamená, že si nemáš povedať svoj názor alebo rozhodnúť o niečom. Ak však neustále spochybňuješ jeho konanie (napríklad jeho výber reštaurácie alebo miesto víkendového pobytu), vyvoláš v ňom negatívne pocity.

Možno patríš do skupiny Alfa žien, no aj tak si uvedom, že ak chceš mať za partnera Alfa muža, nemôžeš sa prejavovať ako Alfa žena po celý čas.

V opačom prípade si musíš nájsť submisívneho partnera, no ale predpokladám, že o takého nemáš záujem. Nechaj preto na mužovi, nech sa snaží a robí podľa vlastného uváženia veci pre teba. Nekritizuj ho a užívaj si, že môžeš presunúť zodpovednosť na niekoho iného. Nechaj sa hýčkať, zaslúžiš si to.

Muži majú totiž radi, keď sa môžu o ženu starať a žena to ocení.

Ak máš problém pochopiť správanie mužov v určitých situáciách, niektoré odpovede na tvoje otázky nájdeš aj v minikurze  "Čo treba vedieť o mužoch, resp. Ako pochopiť muža". 

4. Ak ti hneď povie, že nehľadá vzťah, ver mu

Niektorí muži sú čestní a hneď na začiatku povedia, že nemajú záujem o vzťah, alebo sú práve po ukončení predošlého vzťahu. V žiadnom prípade si nemysli, že jeho názor zmeníš. Počúvaj, čo ti hovorí a ver mu.

Ak hľadáš dlhodobý vzťah, nielen niečo príležitostné, hľadaj ďalej. Je pre teba predsa lepšie zistiť hneď na začiatku, že tento muž nie je na vzťah pripravený, akoby si to zistila po dlhšom čase. Uvedom si, že tento muž nie je pre teba v tomto momente tým pravým.


 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 

5. Prestaň sa neustále sťažovať

Niektoré ženy sa často sťažujú. Ak sa partnerovi neustále sťažuješ na svoj život, svojho zamestnávateľa, kolegyne v práci, svojho ex-partnera a obviňuješ ich za veci, ktoré sa ti v živote nevydarili, nečuduj sa, že veľmi rýchlo od teba odíde.

Žiadneho človeka (muža či ženu) totiž neočarí niekto, kto je depresívny a negatívny. Ber preto život pozitívne a snaž sa nájsť aj vo veciach, ktoré na prvý pohľad nepôsobia najlepšie, ich dobrú stránku.

6. Neuisťuj sa “prehnane” o tom, či ťa miluje

Veľa žien nevie, ako majú prijímať mužovu náklonnosť a lásku a nechápu, čo im muž hovorí.

  • Napríklad muž povie: „Milujem ťa.“
  • Žena odpovie: „Skutočne? Si si istý? Dokáž mi to.“

Ak sa takýto dialóg opakuje, mužov to často odradí od toho, aby niečo takého žene hovorili. Netreba sa preto čudovať, že sa prestanú snažiť úplne.

7. Nový partner nemá nič spoločné s tvojím minulým partnerom

Prestaň sa vracať do minulosti a porovnávať. Ak ťa minulý partner zranil, neznamená to, že ťa zraní aj nový partner. Daj mu šancu, aby ukázal, kým je.

Ak neustále žiješ v strachu, že ťa zraní, a dávaš mu to najavo, vyvoláš to, že o teba prestane mať záujem. Ani tebe by sa predsa nepáčilo, keby ťa partner neustále porovnával so svojou ex-partnerkou.

Pár slov na záver:

Strata záujmu partnera má vždy nejaký dôvod. Často si ho len domýšľame, lebo partner nie je ochotný o problémoch s nami hovoriť. Zažiť však niektorú z uvedených situácií na vlastnej koži nie je nič príjemné a často to môže poriadne otriasť so sebadôverou ženy, rovnako to posilní jej nedôveru k mužom, čo môže negatívne ovplyvniť nadväzovanie ďalších vzťahov a zotrvávanie v nich.

Pre ženu je preto dôležité, aby vstupovala do vzťahu s uvedomením si vlastnej hodnoty a skutočnosti, že je dobrá partnerka, ktorá si zaslúži to najlepšie. Neuspokojiť sa so vzťahom za každú cenu, v ktorom sa vzdáva vlastných zásad len preto, aby zmenila status na „zadaná“.

Byť single je v takomto prípade totiž oveľa lepšie, ako byť zadaná vo vzťahu, v ktorom sa necíti šťastná, milovaná a pochopená.

Riešenie na odstránenie takýchto situácií, ktoré by fungovalo na 100 %, neexituje. Nikto z nás totiž nemá moc kontrolovať a predvídať, ako sa druhý človek zachová.

Aby si však znížila pravdepodobnosť, že si opäť vyberieš nesprávneho partnera, hovor s ním o veciach, ktoré sú pre teba a dlhotrvajúci vzťah potrebné, aby si neskôr nebola nemilo prekvapená. Počúvaj, čo hovorí, a sleduj, čo robí.

Vopred si buď vedomá, čo od vzťahu očakávaš a čo považuješ zo strany partnera za neakceptovateľné. Napriek tomu, že sa ti partner na začiatku veľmi páči, môžeš časom zistiť, že tento človek nie je schopný ti dať to, čo potrebuješ, alebo o teba dlhodobo nestojí.

V takom prípade nemáš byť prečo smutná, keď oňho prídeš. Uvoľní totiž v tvojom živote miesto pre niekoho, kto tvoje požiadavky bude spĺňať a s kým môžeš byť dlhodobo šťastná.

© Dana

46 shares
Zdieľaj s priateľmi
>