Keď má partner depresiu

Rozumiete si po všetkých stránkach, ale v určitom období sa to zmení. Zrazu sa stiahne. Zrazu potrebuje svoj vlastný priestor. Zrazu s tebou málo komunikuje a ruší dohodnuté stretnutia. Nie je to však preto, že by o teba nemal záujem. Nie je to preto, že by sa s tebou chcel zahrávať. Nie je to preto, že by si preňho nebola dôležitá, ale je to z jedného vážneho dôvodu. Pretože trpí depresiou.

Vo videu sa dozvieš, čo robiť, ak tvoj milovaný partner trpí týmto ochorením.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý jeho prepis.)

PREPIS VIDEA

V živote sa každému z nás stane, že sa necíti šťastne, že sa mu nedarí a že sa ocitne aj v ťažkých životných situáciách, ktoré potrebuje riešiť dlhšiu dobu.

V takýchto situáciách si často hovoríme, že máme depku. V skutočnosti však ide o prechodný stav, keď sa necítime takpovediac vo svojej koži.

Úplne iná situácia je, keď ide o depresiu, ktorá je diagnostikovaným ochorením.

Čo robiť, ak má tvoj partner toto ochorenie

Je veľmi ťažké sa vcítiť do pozície druhého človeka, pokiaľ nevieme, čo tento človek v realite prežíva.

Nevyžiadané rady

V takomto prípade veľmi často dávame aj rady typu, aby začal pozitívne myslieť, aby sa začal venovať niečomu, čo odpúta jeho myšlienky, alebo aby začal rozmýšľať ináč, aby sa viac stretával s ľuďmi, aby bol viac spoločenský. 

Takéto rady však nikam nevedú.

Treba si uvedomiť, že nikto z nás nemá rád, keď mu niekto hovorí, čo má robiť a ako to má robiť. Takéto nevyžiadané rady v žiadnom prípade nie sú nápomocné. 

Tvoja úloha vo vzťahu

Najdôležitejšie je, aby si partnerovi dokázala a ukázala, že sa na teba môže spoľahnúť a že si tu preňho. Že chápeš jeho potrebu sa stiahnuť, mať určitý čas len pre seba. Že chápeš jeho potrebu mať priestor, kde bude len on sám.

V takejto situácii je tiež dôležité, aby si zároveň pochopila, že keď sa on v tomto čase stiahne, keď napríklad zruší to, čo ste mali spoločne naplánované, že to nie je osobné, že to nie je záležitosť, ktorá je zameraná proti tebe, ale že to vyplýva z jeho ochorenia. 

Je preto veľmi dôležité, aby si sa postavila do tejto pozície ako chápajúca partnerka, ktorá vidí, čo sa deje, a nesnaží sa to sama meniť. Pretože toto je ďalšia vec, ktorá sa môže stať, že začneš vyvíjať úsilie, aby si mu pomohla.

Chceš robiť všetko pre to, aby sa táto jeho situácia zmenila, aby sa toto všetko zlepšilo. Je to pochopiteľné, pretože táto situácia vo vzťahu ovplyvňuje aj teba.

Čím viac sa však budeš snažiť, tým horšie sa budeš cítiť, pretože ty nie si schopná ovplyvniť a zlepšiť jeho stav.

Ty ako dobrá partnerka máš len jednu úlohu, ktorá je veľmi dôležitá. Nemáš pôsobiť ako človek, ktorý chce niečo naprávať, ktorý chce niečo opraviť, ktorý chce niečo zlepšiť.

Ale ty máš byť partnerka, ktorá je zároveň podporovateľka a ktorá dokáže partnera povzbudiť v takýchto časoch. 

Práve toto sa od teba vyžaduje a práve takto to máš aj komunikovať vo vzťahu k svojmu partnerovi, aby videl, že si tu preňho, že sa na teba môže spoľahnúť.

A toto mu treba určite pripomínať častejšie. Nepovedať mu to len raz, pretože v tejto situácii človek potrebuje vedieť, že v tom nie je sám.

Tvoja úloha voči sebe 

Druhá vec, ktorá je veľmi dôležitá, pokiaľ máš po svojom boku partnera trpiaceho depresiou, je "myslieť na seba". Nemyslím tým, aby si na seba myslela formou, ktorá by bola prejavom egoizmu. 

Ty máš, samozrejme, byť podporovateľkou svojho partnera, ty máš byť tá, ktorá chápe svojho partnera. Ale na druhej strane si treba uvedomiť, že keďže medzi vami momentálne nefunguje emocionálne spojenie, je dôležité, aby si našla spôsoby, ako sa prepojiť sama so sebou, ako nájsť to emocionálne naplnenie sama v sebe. 

A práve preto je dôležité, aby si sa zamerala na seba a aby si aj v takýchto ťažkých obdobiach dokázala žiť svoj život naplnene.

Aby si sa venovala veciam, ktoré sú pre teba dôležité, ktoré ťa napĺňajú a ktoré ti dávajú zmysel, pretože len tak dokážeš sama seba dvíhať hore, pretože v opačnom prípade by si bola veľmi zameraná len na problém, ktorý má tvoj partner, a to by ťa ťahalo dolu. A tvoj partner potrebuje mať pri sebe človeka, ktorý ho bude ťahať hore.

Preto je dôležité pestovať - kultivovať v sebe túto schopnosť pozerať sa na seba, pozerať sa na to, čo robí tvoj život lepším aj v takomto ťažkom období, ktorým prechádza váš vzťah a hlavne tvoj partner. 

Zhrnutie:

Keď vidíš, že tvoj partner má depresiu, treba sa postaviť do pozície človeka, ktorý ho podporuje, ktorý je tam preňho, ale v žiadnom prípade sa nesnaž veci riešiť namiesto neho, pretože to sa nedá. V tomto nebudeš úspešná.

Nedávaj mu nevyžiadané rady, pretože takéto rady nemá nikto rád.

Pestuj v sebe schopnosť zamerať sa na seba a robiť samu seba šťastnou. Uvedom si, že to, ako sa cítiš, vieš ovplyvniť jedine ty, že kľúč k tomuto máš v sebe skutočne len ty a nikdy tento kľúč nemôžeš dať inému človeku. 

Keď máš pocit, že sa tvoj partner stiahol, že sa od teba odpojil, neber to osobne, ale sa pozri na to z inej strany. Tvoj partner prechádza niečím veľmi ťažkým a musí sa s tým popasovať. Toto nechce prinášať do tvojho života. Toto nechce hádzať na teba. Práve to je dôvod, prečo sa práve teraz potrebuje od teba vzdialiť, určitým spôsobom odpojiť, aby sa potom k tebe mohol vrátiť, keď toto všetko prehrmí a keď sa jeho stav zasa dostane do normálu.

© Dana

Photo by Tom Pumford on Unsplash

Zdieľaj s priateľmi
>