Ako si získať jeho rešpekt (Čo robiť, aby si ťa vážil viac)

Už dlhšiu dobu pozoruješ, že sa k tebe správa bez úcty. Netušíš, kedy došlo k takémuto obratu v jeho správaní, lebo na začiatku to bolo úplne iné. Ako si získať jeho rešpekt? pýtaš sa, keď vidíš, že sa situácia vo vašom vzťahu zhoršuje. Robíš všetko, aby si si získala jeho stratený rešpekt späť, no čím viac sa snažíš, tým viac pociťuješ stratu jeho úcty. 

Sú chvíle, keď ti hovorí, že si príliš dobrá - príliš dobrá preňho, príliš dobrá naňho, no jeho nevhodné správanie sa napriek tomu opakuje. Nepočúva ťa, obviňuje ťa, ponižuje ťa, berie ťa ako niečo samozrejmé, tvoj názor preňho nemá žiadnu cenu, nezáleží mu na tom, že ťa svojím správaním zraňuje.

V dnešnom videu sa dozvieš, aké spôsoby nášho spávania spôsobujú stratu rešpektu u partnera, prečo je dôležité zmeniť naše správanie a nastaviť si zdravé hranice, ale aj to, čo robiť, ak sa partner bude správať naďalej bez úcty, a tak porušovať základné pravidlo vzťahu.

(Ak radšej čítaš, pod videom nájdeš celý prepis videa.)

Prepis videa

Na začiatku sa k tebe správal úplne ináč, ale v poslednom čase cítiš, že si ťa neváži. Ak si aj ty kladieš otázky: "Čo mám robiť preto, aby si ma vážil viac?" alebo "Čo mám robiť preto, aby som si získala naspäť jeho rešpekt?", pozri si dnešné video.

Ako si získať jeho rešpekt

Keď si ťa partner neváži, začneš uvažovať nad tým, prečo sa k tebe takto správa. Začneš rekapitulovať, čo všetko preňho robíš a čo všetko robíš pre váš vzťah. 

Si ochotná robiť ešte viac

Si ochotná sa dokonca meniť len preto, aby si si získala naspäť jeho rešpekt. 

Týmto správaním však dokazuješ, že si vážiš viac jeho ako seba.

Zabúdaš pritom na to, že pokiaľ ty chceš, aby si ťa vážil, tak je nevyhnutné, aby si si v prvom rade vážila samu seba ty. 

No a pokiaľ uvažuješ nad tým, že zmeníš svoje správanie, je to v poriadku.

Ale túto zmenu správania musíš robiť len preto, že to chceš urobiť pre seba.

Prečo si treba nastaviť "vlastné zrkadlo"

A práve tu je veľmi dôležité, aby si si dokázala nastaviť vlastné zrkadlo a pozrela sa na svoje správanie.

Aby si pozerala na všetko, čo robíš, ale zo svojej vlastnej perspektívy. Pozrela sa na to, ako tvoje správanie ovplyvňuje teba. Čo všetko prináša toto tvoje správanie pre teba. 

Môžeš si pritom položiť nasledujúce otázky a na základe svojich odpovedí budeš vidieť, ako sa správaš v určitých situáciách a čo by si mala na svojom správaní zmeniť.

1. Ako sa správam alebo čo robím, keď sa partner ku mne správa nevhodne?

Veľa žien zo strachu, že partnera stratia, začnú ustupovať alebo tolerovať správanie, ktoré by skutočne tolerovať nemali. A tak sa potom stáva vo vzťahoch, že partner neustále opakuje určité formy správania, ktoré sa žene nepáčia alebo ktoré ju zraňujú.

Tu je veľmi dôležité, aby si netolerovala nevhodné správanie a aby si presne partnerovi vedela povedať, čo je pre teba akceptovateľné a čo pre teba akceptovateľné nie je.

Zároveň partner okrem toho, že bude poznať tvoje hranice, musí vedieť aj to, čo bude preňho znamenať, keď tieto hranice prekročí. Keď sa bude správať spôsobom, ktorý pre teba nie je tolerovateľný. 

No a v takomto prípade je ešte potrebné, aby si dokázala odísť. Dokázala odísť, keď sa partner opakovane nevhodne správa a keď neustále prekračuje tvoje hranice.

Ak muž vie, že pokiaľ prekročí tvoje hranice a urobí niečo zlé, že nemáš problém odísť, napriek tomu, že ho miluješ, získaš si tým jeho rešpekt a bude veľmi rozmýšľať, ako sa bude k tebe správať. 

Ak však budeš o tom len neustále rozprávať a neurobíš nič, tak ťa partner nebude brať vážne a bude si robiť to, čo chce.

2. Máš strach že o stratíš? 

Toto je veľmi častá situácia, keď si ženy postavia partnera na piedestál a neustále mu dokazujú, že bez neho nemôžu žiť a že je pre ne veľmi dôležitý.

V takejto situácii však dochádza k tomu, že partner si uvedomuje, že bez ohľadu na to, čo robí, tak ty s ním zostaneš. Bez ohľadu na to, či sa snaží alebo nesnaží, tak ty si tu pri ňom, podporuješ ho a robíš všetko preto, aby on bol spokojný.

No a v takomto prípade tvoje správanie je veľmi veľkou stopkou rešpektu, ktorý partner voči tebe má.

3. Nedávaš do vzťahu priveľa? 

Tu je dôležité, aby si sa pozrela na to, čo robíš pre váš vzťah ty a čo robí on. Veľa žien sa snaží maximálne vyhovieť partnerovi preto, aby mu ukázali, aké sú skvelé. Preto, aby mu ukázali, ako veľmi ho milujú. Alebo preto, že si myslia, že veci vedia spraviť lepšie, ako to vie spraviť partner.

V tom prípade sa netreba čudovať, keď partner zistí, že partnerka sa o všetko postará a on nemusí robiť nič, že sa stane menej aktívny a táto situácia mu možno časom aj vyhovuje a už sa o nič neusiluje.

Takže v prípade, že chceš, aby tvoj partner bol naozaj aktívny a aby ste si delili určité úlohy a robili pre vzťah obidvaja rovnako, je dôležité, aby ste si nechávali priestor - niekedy stačí zostať len tak v pohode (nepreberať aktivitu) a nechať to na ňom.

4. Vieš o tom že si dobrá partnerka alebo hľadáš neustále jeho uznanie?

Táto otázka je veľmi dôležitá práve preto, že veľa žien sa muža pýta neustále dokola: Miluješ ma? Si so mnou šťastný? A práve týmito otázkami prejavujú svoju vlastnú neistotu.

Je to v prípade, keď žena si nie je istá, že je dostatočne dobrá a že ju partner miluje.

Napíš si všetky svoje pozitívne vlastnosti, čo všetko ty prinášaš do vzťahu, prečo si ty tá super partnerka, ktorá dokáže robiť muža šťastným. Ak budeš vidieť, v čom si dobrá, budeš si viac uvedomovať svoju hodnotu.

5. Robíš vždy všetko, čo chce on? 

Ak sa snažíš partnerovi vždycky prispôsobovať bez ohľadu na to, či určitú vec chceš alebo nechceš, alebo sa mu dokonca podriaďuješ, toto je ďalšia vec, ktorá vo vzťahu spôsobí to, že si ťa partner nebude vážiť.

Pretože ty sa neprejavuješ ako človek, ktorý má svoje názory, svoje potreby.

Takže tu je veľmi dôležité, aby si partnerovi povedala svoj názor. Aby si mu povedala, čo chceš ty a aby ste sa o tom normálne bavili ako dvaja rovnocenní partneri.

6. Máš svoj život aj mimo vzťahu? 

Táto otázka je spojená s tým, že veľa žien, keď vstúpi do vzťahu, tak začne všetok svoj čas venovať svojmu partnerovi, a prestane sa trebárs stretávať s priateľmi, prestane robiť veci, ktoré mali rady predtým.

No a v tomto prípade dochádza k situácii, že je žena neustále k dispozícii svojmu partnerovi a pre partnera sa stáva úplnou samozrejmosťou.

Ak chceš, aby došlo k zmene vo vašom vzťahu, je potrebné, aby si sa znova vrátila sa k veciam, ktoré máš rada. Začala robiť veci, ktoré ťa zaujímajú. Venovala im svoj voľný čas, netrávila všetok čas s partnerom a zároveň si nechávala priestor vo svojom živote aj pre iných ľudí.

V takomto prípade uvidí aj partner zmenu v tvojom správaní. Uvidí, že sa niečo deje, a na základe toho potom práve toto správanie vyvolá jeho záujem o teba.

7. Ako sa správaš, keď s ním nesúhlasíš?

Toto je veľmi dôležitá otázka a ešte dôležitejšia je odpoveď na ňu. Pretože veľa žien sa snaží partnerovi vyhovieť a napriek tomu, že majú úplne iný názor na určité veci, tak tento svoj názor nepovedia.

Chcú, aby sa partnerovi zapáčili. Aby mal pocit, že práve ona má rovnaký názor. 

Neboj sa partnerovi ukázať svoj vlastný pohľad na vec. Ukáž mu, že máš svoj názor. Diskutuj o veciach, lebo práve toto prináša veľmi zaujímavý viacspektrálny pohľad na veci okolo nás.

No a partner vidí, že si osobnosť, ktorá má svoj vyhranený názor. Samozrejme, tu je dôležité, aby si diskutovala, nie sa hádala o svojej vlastnej pravde.

8. Ty si vždy tá prvá, ktorá iniciuje kontakt? 

Ty si tá, ktorá mu píše, ktorá mu volá?

Ak je to tak a partner bez toho, aby si ho kontaktovala, sa ti vôbec neozve, tak tu je dôležité, aby si sa začala správať tak, ako on.

Nevenuj mu svoju pozornosť a čakaj, že sa ti ozve.

Ak zmeníš svoje správanie voči sebe a začneš si prejavovať viac úcty, začne sa takto správať k tebe aj tvoj partner. No a pokiaľ jeho správanie bez rešpektu bude naďalej pokračovať, je najvyšší čas, aby si v ňom prestala vidieť muža, ktorý sa k tebe kedysi krásne správal. Aby si v ňom prestala vidieť muža, akého by si chcela mať. A aby si sa pohla ďalej a zobrala si z tohto vzťahu ponaučenie.

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>