Prečo sa cielené hľadanie lásky často končí samotou a ako to zmeniť

Nemala rada toto obdobie. Davy ľudí, ktorí sa nervózne tlačili v preplnených obchodoch, svetielka blikajúce aj v tom najzapadnutejšom výklade a zhon, ktorý sa tváril ako predzvesť zániku sveta.

Pridala do kroku. Ako zvyčajne meškala a už teraz vedela, že si to od Jely poriadne vyžerie.

Kaviareň bola plná, no Jela už stihla obsadiť stôl.

„Sorry, .....nestíham,“ kajúcne zašepkala, keď si vešala kabát. Jela len kývla hlavou, lebo mala, našťastie,  plné ústa Sacherovej torty.

„Dvakrát dva deci bieleho“, objednala u čašníka, ktorý práve išiel okolo.

„Nemala si objednať hneď fľašu?“ spýtala sa Jela, vyškrabkávajúc malou lyžičkou zvyšky čokolády z taniera.

„Ten čašník je celkom chutný, aspoň bude dôvod ho znova zavolať,“ uškrnula sa.

„Ach, tá tvoja posadnutosť nájsť si chlapa“, prevrátila oči Jela, no hneď sa snažila túto svoju poznámku zahovoriť.

Nemohla sa na ňu hnevať, Jela bola síce prostoreká, ale veľmi úprimná. Navyše to bola kamarátka, s ktorou ju spájali spomienky z detstva, zo školy, ale aj sklamania  v láske, pocity radosti i zúfalstva. Vedeli o sebe viac ako ktokoľvek iný.

Ich predsilvestrovské posedenia sa už za tie roky stali tradíciou, ktorú si nedali pokaziť nikým a ničím. Rovnaký podnik, rovnaké zoskupenie, rovnaká téma – bilancovanie končiaceho roka a predsavzatia do toho nového.

„Chlapi sú svine,“ bľabotala po piatom pohári tramínu červeného. „Ty si šťastná žena, že máš Juraja,“ pozrela na Jelu a vycedila poslednú kvapku z pohára. „Ja také šťastie nemám, nech robím čokoľvek. Vždy sa na mňa nalepí nejaký lúser alebo ženatý. Chvíľu to aj vyzerá, že to môže fungovať, no potom sa to niekde poserie ... ja neviem, či som prekliata alebo čo.“

„Ani mne tie moje predsavzatia nefungujú,“ zamyslela sa Jela nad svojím každoročným záväzkom schudnúť a naučiť sa po anglicky.

„Tak si teda pripime na tie naše nesplnené predsavzatia,“ štrngla si s prázdnym pohárom, no zároveň zamávala na čašníka, aby ešte priniesol dva poháre.

„Tentokrát  mi to musí vyjsť“, hovorila si v duchu, keď sa neistým krokom vracala domov.  

Je koniec. Koniec decembra. Koniec sviatkov. Koniec falošnej radosti. Zároveň prichádza začiatok a šanca robiť veci ináč.

 Z úvah ju vytrhol zamilovaný párik, ktorý ju predbehol.  Vyľudnenou ulicou sa dlho niesol ich šťastný smiech.

Možno si sa aj ty spoznala v príbehu dvoch kamarátok. Nemyslím tým pitie bieleho :), ale v tom, že tie novoročné predsavzatia či záväzky ti veľmi nevychádzajú. Prvé dni nového roku síce robíš všetko preto, aby si ich dosiahla, no ako ubiehajú dni a mesiace, väčšina predsavzatí vyšumí ako bublinky šampanského.  

Ak chceš, aby to v tomto roku nedopadlo rovnako, skúsme sa celý proces napĺňania novoročných (ale nielen tých novoročných) predsavzatí či cieľov pozrieť z inej strany.

Chcem nájsť „vážny vzťah“

Možno sa nachádzaš vo fáze svojho života, keď je pre teba dôležité nájsť si partnera na vážny vzťah. Hoci si už vyskúšala rôzne možnosti zoznámenia, status „single“ sa ti nepodarilo zmeniť.  Rozhodla si sa teda pokračovať v hľadaní a opäť si si dala za cieľ „nájsť partnera“.

Na stanovovaní cieľov nie je nič zlé, no v prípade „hľadania partnera na vážny vzťah“ sa môže stať, že ťa prílišná snaha o naplnenie tohto cieľa môže viesť k tomu, že:  

 • budeš strácať čas s nevhodnými mužmi (ak tvoj cieľ nájsť si partnera prekryje varovné signály, ktoré si treba v správaní partnera všímať),
 • budeš konať príliš neuvážene, čo môže vyústiť do zlého výberu partnera, prípadne
 • neúspech v hľadaní partnera, resp. neúspešné vzťahy môžu viesť až k zúfalstvu a obave, že si nikoho normálneho nenájdeš, alebo k presvedčeniu, že všetci muži sú rovnakí, a vzdáš sa možnosti nájsť lásku.

Ak chceš zistiť, ako dosiahnuť vo vzťahoch viac spokojnosti, aké sú tvoje silné a slabé stránky, čo vystihuje tvoju osobnosť - vyskúšaj krátky kvíz  "Akým typom ženy si v láske". 

Ako nájsť cestu k vytúženému cieľu

Ako v každej oblasti, aj v prípade hľadania partnera je na dosiahnutie cieľa potrebné vyvíjať neustále činnosti (akcie).  Môžeme si to ilustrovať na príklade, ak chceš upiecť chutný jahodový koláč :).

Tvoj cieľ: upečený jahodový koláč

Hoci je cieľ veľmi dôležitý, sám osebe nestačí. Na to, aby si ho dosiahla, je potrebné vedieť AKO. Vždy teda musíš vedieť postup, t. j. malé na seba nadväzujúce kroky,  ktoré ťa dovedú do cieľa.

Postup/stratégia: musíš zistiť zoznam potrebných surovín, nakúpiť ich, pozrieť si v recepte presný postup  a čas pečenia.

Aj v prípade hľadania partnera sa teda prestaň upínať na svoj cieľ a sústreď sa malé postupné kroky, ktoré budeš robiť pravidelne a ktoré ťa dovedú k vysnívanému cieľu.

Ako mám teda postupovať?

V prvom rade si uvedom,  akého partnera hľadáš.

Nehľadáš predsa hocijakého muža, ale muža, ktorý sa bude k tebe hodiť, ktorému ponúkaš to najlepšie zo seba a chceš to isté od neho.

Kroky, ktoré budeš robiť, ťa majú zbaviť zbytočného stresu a dajú ti možnosť zlepšovať sa v rôznych oblastiach a zároveň sa budeš pritom baviť.  

Môžeš sa zamerať na rôzne oblasti svojho života:

 • Opustíš svoju komfortnú zónu a začneš žiť spoločensky (aj keď si introvert).
 • Naplánuješ si častejšie aktivity mimo tvojho bytu (kurzy, cvičenie,...).
 • Naplánuješ si stretnutia so single priateľmi (napríklad v piatok, v sobotu).
 • Budeš aktívne konverzovať s neznámymi ľuďmi (hocikde, ľudia sú všade).
 • Zbavíš sa zábran, budeš viac zábavná a začneš flirtovať.
 • Budeš pracovať na svojom sebavedomí, aby si na mužov nepôsobila ako zúfalka, ktorá sa za každú cenu snaží niekoho uloviť, ale ako žena s vysokým statusom, ktorá si uvedomuje svoju hodnotu, no zároveň dáva mužovi priestor, aby sa prejavil.
 • Budeš sa viac starať o seba, svoj zdravý životný štýl.
 • Ak ešte stále v kútiku duše myslíš na svojho ex, alebo máš priateľa s výhodami, treba ich zo svojho života už vypustiť, aby si vytvorila priestor pre nového partnera.
 • Vytvoríš si malé denné rituály, ktorými si postupne zlepšíš svoj život a budú viesť aj k splneniu tvojich cieľov.

Ak sa ti v priebehu niekoľkých mesiacov nepodarí nájsť partnera, po akom túžiš, netreba byť z toho nešťastná, ale sa zameraj na seba a na skvalitnenie tvojho života, ako aj na stanovenie svojich zásad. Investovaním do seba si vytváraš lepšie možnosti, aby si zaujala muža podľa svojich predstáv.

 Ženy vo vzťahoch sa často správajú spôsobom, ktorý pôsobí na mužov ako "repelent". Ak chceš vedieť, akým správaním si muža odplašíš a znížiš svoju atraktivitu v jeho očiach na bod mrazu, stiahni si  "7 chýb, ktorými  si odplašíš každého muža". 

© Dana

Zdieľaj s priateľmi
>